Arama
Arama Sonuçları
Camilerin son durumu değerlendirildi
6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Şanlıurfa’daki hasarlı camilerin son durumu Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan toplantıyla değerlendirildi.
Karaköprü’de geleceğin yazılımcıları yetişiyor
Karaköprü Belediyesi, açtığı Robotik Kodlama Eğitimi’ kurslarıyla çocukların teknoloji ve yazılım dünyasına ilk adımı atmasını sağlayarak geleceğin yazılımcıları olmaları yolunda temel eğitim veriyor
Resmi gazetede yayımlandı: Akçakale’de bir bölge sit alanı ilan edildi
Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan bir bölge 1. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi.
Başkan Beyazgül bilim şenliği etkinliğine katıldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Bilim merkezinde düzenlenen Bilim Şenliği etkinliğine katılarak, farklı okullardan gelen öğrencilerle birlikte etkinliklere katılıp, Bilim Merkezi’ni gezdi.
Çelik: HIV enfeksiyonu tedavi edilebilir kronik bir hastalıktır
Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çelik, 1 Aralık Dünya AIDS Günü ile ilgili açıklama yaptı. Dr. Öğr. Üyesi Çelik, AIDS ölümcül sonuçlara yol açabilen önemli bir hastalık etkeni olduğunu söyledi.
Büyükşehir’den öğrencilere yönelik bilim şenliği
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından gençlerin ve çocukların bilimle tanışmasını sağlayan Mezopotamya Living Lab’ta çocuklar hem eğleniyor hem de bilim ve teknoloji ile tanışıyor.
Komşu ilde flaş gelişme! İsmi kulislere bomba gibi düştü...
Şanlıurfa'da görev yaptığı süre boyunca oldukça sevilen ve 'Urfa'nın Vali abisi' olarak anılan Şanlıurfa'nın eski valisi Abdullah Erin, Mardin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olacak. Erin'in, adaylık için Mülkiye Başmüfettişliği görevinden yarın istifa edeceği öğrenildi.
Haliliye Belediyesi gençleri bilim ve teknolojiyle tanıştırıyor
Haliliye Belediyesi tarafından Ankara’ya düzenlenen gezi ile gençler, HAVELSAN ile TUSAŞ’ı ziyaret etti. Burada yazılım, havacılık, uzay bilimi ve mühendislik alanında çalışmaları inceleme şansı bulan gençler, yaşadıkları heyecanı anlatarak, bilim ve teknolojiyle tanışmalarına fırsat veren Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’a teşekkür etti.
Harran Üniversitesi yenidoğan servisi, prematüre bebekler için umut kapısı
Dünya Prematüre Günü dolayısıyla Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı da farkındalık oluşturmak adına farklı etkinlikler düzenledi. Düzenlenen etkinlikler kapsamında Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç ve yönetimindeki alanında uzman doktorlar, hastaneyi ziyaret edip, yenidoğan servisini inceledi.
Tabipler Birliğinden görevden almaya yönelik yapılan davaya tepki
Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey üyelerinin görevden alınmasına ilişkin yürütülen davada yarın yani 30 Kasım’da son duruşma yapılacak. Tabipler Birliği, 10 Kasım’da yapılan son duruşmanın 30 Kasım gibi erken bir zamana ertelenmesine tepki göstererek açıklama yaptı.
Karaköprü'de çocuklara uzay bilimi ve yeni nesil teknoloji tanıtılıyor
Karaköprü Belediyesinin Şanlıurfa’ya kazandırdığı Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi, toplu okul gezileriyle çocukları uzay bilimleri ve yeni nesil teknolojiyle buluşturuyor.
HRÜ’de başarılı katarakt ameliyatları ile 3 hastanın yaşam kalitesi arttı
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Lokman Balyen, iki gözünde görme kaybı yaşayan hastaların psikolojik ve sosyal yaşam kalitesinde ciddi düşüş yaşandığına dikkat çekerek başarılı katarakt ameliyatı ile görme kesinliği artan hastaların yaşam kalitesinin arttığını söyledi.
Eğitim-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Binici görevini bırakıyor
Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi 12. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor. Şube Başkanı Mahmut Binici, görevini bıraktı.
Celalletin Güvenç Kahramanmaraş Büyükşehir İçin Aday Adayı Oldu
Şanlıurfa eski valisi ve İLK büyükşehir belediye başkanı Celallettin Güvenç, memleketi Kahramanmaraş'tan büyükşehir belediye başkan aday adaylık müracatını yaptı.
Başkan Beyazgül: Bilime, teknolojiye ve inovasyona çok önem veriyoruz
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda düzenlenen programda 6. GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması tanıtımı kapsamında kentte görev yapan bilişim öğretmenleriyle bir araya geldi. Başkan Beyazgül gençlerin önünü açmaya devam edeceklerini kaydetti.
Urfa’daki doktor erkeklere müjdeyi verdi!
Türkiye'nin doğal nüfus artışının en yüksek olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa’daki erkeklere müjde. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Doç. Dr. Mert Ulaş Barut, bilim insanlarının, denizkestanesi sperminde bulunan ve insanlar da dahil olmak üzere diğer hayvanlarda da bulunan bir proteinin kodunu çözerek, erkek kısırlığının tedavisi ve erkek doğum kontrolünün geliştirilmesi için yeni bir potansiyel yol ortaya çıkardıklarını söyledi.
KOAH'ın tedavisinde erken teşhis şart
16 Kasım Dünya KOAH günü nedeniyle Harran Üniversitesi Hastanesinde KOAH’a dikkat çekildi, tedavi ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verildi. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hamdiye Turan, Dünya KOAH Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, KOAH hakkında bilgi verip, bu hastalıkla mücadele yollarını anlattı.
Bilim merkezi Şanlıurfa’ya değer katacak
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Zeytin Dalı Eğitim Kampüs alanında başlatılan bilim merkezi inşaat çalışması tamamlandı. Asfalt çalışmasının tamamlanmasıyla çevre düzenlemesi yapılacak olan bilim merkezinde yeni kâşif ve bilim insanları yetişecek.
Başkan Beyazgül: GAP SUKAY tıbbi aromatik parkı Şanlıurfa’ya hayırlı olsun
Daha yeşil bir Şanlıurfa sloganıyla kentte park sayısını arttıran Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, GAP Sukay Tıbbi Aromatik Park çalışmasını tamamladı. 80 bin metrekarelik alanda botanik olarak yapımı tamamlanan park vatandaşların daha rahat nefes alabilecekleri bir alan oldu.
Başkan Beyazgül: İsrail’i besleyen damarları kesmeliyiz
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Harran Üniversitesinde öğrenciler birlikte Filistin’e destek için ağaç dikti. Öğrencilerle söyleşi programına katılan Başkan Beyazgül, Filistin’de bir soykırım yaşandığını söyledi.
ÖSYM 2024 sınav takvimini açıkladı
ÖSYM binlerce öğrencinin merakla beklediği 2024 sınav takvimini yayımlandı. Takvimle birlikte YKS, KPSS, ALES, DGS ve MSÜ sınav tarihleri de belli oldu.
Beyazgül: Urfa müzik şehri olmayı çoktan hak etti
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa'nın müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.
Harran Üniversitesi Hastanesi’nde kritik kulak ameliyatı başarıyla sonlandı
Harran Üniversitesi Hastanesi, başarılarına her gün bir yenisini daha ekliyor. Son olarak işitme tanısı konulan 2 yaşındaki minik hasta da sağlığına kavuştu.
Erken tanı sayesinde Meme kanseri önlenebilir
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Uzunköy, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla bir yaptığı açıklamada meme kanserinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
Siverek'te öğrencilerden anlamlı proje
Siverek’te, BİLSEM öğrencileri tarafından düzenlenen “Kitap Okuma Farkındalığı” projesi bugün saat 16.00 Hürriyet Caddesinde başlayacak. Düzenlenen etkinliğe bütün Siverek protokolü katılacak.
Urfalı yazarlar dijitalleşme ve yapay zekayı konuştu
Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesinin her hafta gerçekleştirdiği “Cuma Sohbetleri”nin bu haftaki konusu dijitalleşme ve yapay zeka oldu.
Urfalı yazalar dijitalleşme ve yapay zekayı konuştu
Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesinin her hafta gerçekleştirdiği “Cuma Sohbetleri”nin bu haftaki konusu dijitalleşme ve yapay zeka oldu.
Harran Üniversitesi Hastanesinde simülasyon eğitimi
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde kardiyoloji kliniğinde “Simülasyonla İnvaziv Uygulama” konulu eğitim gerçekleştirildi. Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ, Girişimsel kardiyoloji işlemlerinde bilgi ve deneyim kazanmak için bu tür eğitimlerin önemli olduğunu söyledi.
Şanlıurfa'da kuraklık alarmı: Su israfına dikkat!
Şanlıurfa'da ekim ayının sonuna gelinmesine rağmen beklenen yağışlar bir türlü etkili olmadı. Meteoroloji’nin verilerine göre, Şanlıurfa’da bu yıl yaz yağmurları önceki senelere göre yüzde 80 azalış gösterdi. Haliyle kuraklık riski yeniden gündemde. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, yaşanan kuraklığa dikkat çekerek su israfı uyarısında bulundu.
Karaköprü’de çocuklar robotik kodlama kursunda yazılımın temelini öğreniyor
Karaköprü Belediyesi, çocukların teknoloji ve yazılım dünyasına ilk adımı atmaları amacıyla Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi'nde robotik kodlama kursu açarak STEM ve kodlama alanında eğitim veriyor.