Arama
Arama Sonuçları
Şanlıurfa’da anız yakmalar devam ediyor
Şanlıurfa’da tüm uyarılara rağmen anız yakılması sonucu yaşanan yangınların sonu gelmiyor. Haliliye ilçesinde tarladaki anızların yakılması sonucu gökyüzünü dumanlar kapladı.
Şanlıurfa’da biçerdöver biçim ücretleri belli oldu!
Şanlıurfa Ziraat Odası, 2024 yılı biçerdöver biçim ücretlerini açıkladı.
Viranşehir’de ilk mercimek hasadı başladı
Türkiye’nin tarım kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da arpadan sonra mercimek hasadına da başlandı.
Şanlıurfa’da 19 Mayıs coşkuyla kutlandı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 105. yıldönümü tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. Şanlıurfa’da da kutlamaların adresi Haliliye ilçesindeki Kasaptaşı Parkı.
Çiftçilere 72,5 milyon liralık tarımsal destekleme ödemesi yapıldı
Tarım ve Orman Bakanlığınca tarımsal destekleme ödemesi kapsamında, toplamda 72 milyon 554 bin liralık kaynak çiftçilerin hesaplarına bugün aktarıldı.
Suruçlu muhtarlardan cumhurbaşkanlığına dilekçe
Şanlıurfa’da 2024 yılı için sulama ücretlerinin yüksek fiyatından şikayetçi olan muhtarlar, Cumhurbaşkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına itiraz dilekçesi verdi.
Şanlıurfa’da bağımlılığa karşı 100 bin öğrenciye eğitim
Yeşilay Şanlıurfa Şubesi ile il Milli Eğitim Müdürlüğü TBM (Türkiye Bağımlılık Mücadele) projesi kapsamında 2023- 2024 eğitim öğretim yılında yaklaşık olarak 100 bin öğrenciye bağımlılık ile ilgili eğitim verdiler.
YRP Genel Başkanı Erbakan’dan Şanlıurfa’ya teşekkür ziyareti
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 31 Mart yerel seçimlerinde seçimi kazanan belediye başkanları ve yüksek oy alma başarısı gösteren adaylara teşekkür ziyaretleri kapsamında, kazandığı tek büyükşehir olan Şanlıurfa’ya geldi. Erbakan düzenlenen kahvaltılı toplantıda basın mensupları ve partililerle bir araya gelerek hem Şanlıurfalılara teşekkür etti hem de işsizlik sorununun yüksek olduğu kentte istihdama yönelik yapacakları çalışmaları anlattı.
Harran’da rezene ekimi yapıldı
Şanlıurfa’da pamuk, mısır ve buğday gibi geleneksel ürünlerin girdi maliyetlerinin artması ve verim düşüşü, çiftçileri alternatif ürünlere yöneltti. Bu yıl Harran bölgesinde ilk kez 1000 dekar üzerinde bir alana tıbbi aromatik bitki olan rezene ekimi yapıldı.
Suruç’ta DSİ kanalı patlayınca tarlalar sular altında kaldı
Suruç’ta iddialara göre DSİ’ye ait kanalda yaşanan patlama sonucu pamuk ekili olan tarlalar göle döndü. Çiftçiler sık sık yaşanan bu olayın kendilerine büyük bir zarar verdiğini belirtti.
Harran’da kimyon hasadı başladı!
Harran'da son yıllarda alternatif ürün olarak ekim alanı artan kimyonun hasadı başladı. Bölge çiftçileri bu yıl farklı bir ürün çeşidini deneyerek umutlarını yeşertiyor.
Vali Şıldak firik hasadına katıldı
Dünya Firik Buğdayı rekoltesinde ikinci sırada yer alan Türkiye’nin üretim merkezi Şanlıurfa’da hasat dönemi başladı. Tarlada üreticiyi ziyaret eden Vali Hasan Şıldak, hasada katılarak sezonun hayırlı olmasını diledi.
Şanlıurfa’da şeker fasulyesinin ilk defa ekimi yapıldı
Şanlıurfa’da ilk defa ekimi yapılan şeker fasulyesi tarlasını ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, devletin hibe ve destekleri sayesinde Şanlıurfa’da daha kaliteli ve verimli ürün alınacağını söyledi.
Suruç’ta küçük çocuk kanala düştü
Suruç’ta misafirliğe geldiği evde sulama kanalına düşen çocuk çevrede bulunan çiftçilerin fark etmesi sonucu kurtarıldı.
Şanlıurfa’da pamuk ekimi başladı
Türkiye'nin tarımsal üretiminin kalbi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde pamuk ekim dönemi coşkuyla başladı. Beyaz altın olarak da bilinen pamuğun en önemli üretim merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'da, ekim alanları her geçen yıl artıyor ve bu sene de Türkiye pamuk üretiminin yüzde 55'ini karşılayacak tarlalar pamuk tohumlarıyla buluşuyor.
Vali Şıldak: Çiftçilerimize bereketli bir sezon diliyorum
Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, mısır üretiminde Türkiye'de üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa’daki mısır eken çiftçiye bereketli bir sezon diledi.
Tarımsal destekleme ödemeleri bugün hesaplarda
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımsal destekleme kapsamında, 445 milyon 249 bin liralık ödeminin bugün çiftçilerin hesaplarına aktarıldığını açıkladı.
Şanlıurfa’da İnşaat ve Yapı Dekorasyon Fuarı kapılarını açtı
Türkiye’nin etkin fuarcılık şirketleri arasında yer alan Us Fuar tarafından organize edilen Şanlıurfa İnşaat ve Yapı Dekorasyon Fuarı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak’ın katılımıyla açıldı.
Şanlıurfa’da açıklanan sulama fiyatlarının ardından çiftçiler tepkili
DSİ Şanlıurfa’da sulama sezonuna az bir zaman kala 2024 yılı sulama ücretlerini açıkladı. Açıklamanın ardından Suruç’ta bulunan çiftçiler fiyatlardan şikayetçi. Çiftçiler fiyatlarda indirime gidilmesini talep ederek Tarım ve Orman bakanlığına gideceğini açıkladı.
Erbakan’dan Şanlıurfalılara teşekkür
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar ve Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi tarafından düzenlenen ‘’Teşekkürler Türkiye’’ programına katıldı. Başkan Gülpınar, ‘’Adil Düzenin Güneşi Şanlıurfa’da doğmuştur. Artık ‘Ahlaklı Belediyecilik’ vaktidir ’’ dedi.
Akşener: Son kez karşınızdayım
Yerel seçimlerde hezimete uğrayan İYİ Parti’nin olağanüstü kurultayı bugün yapılıyor. Kurultayda aday olmayacağını açıklayan Meral Akşener, kürsüde son kez partililere seslendi.
İstanbul’da 11 Nisan kutlamaları yapıldı
İstanbul'da, Şanlıurfa Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlikte, Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Programa, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar da katıldı.
Harran Üniversitesi Hastanesi’nden 25 Nisan Dünya Sıtma Günü mesajı
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fadile Yıldız Zeyrek, 25 Nisan Dünya Sıtma Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
Şanlıurfa’da çeltik tohumu toprakla buluştu
Türkiye'nin önemli hububat üretim merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa'da Karacadağ eteklerinde üretilen doğal çeltik üretimi için toprağa tohum serpilmeye başlandı. İlk çeltik tohumunu yere serpen Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, “Volkanik su ile organik bir şekilde üretilen pirinç türü içerisinde hiç bir katkı maddesi ve kimyasal ilaç kullanımı bulunmamaktadır” dedi.
Başkan Gülpınar, 23 Nisan’da koltuğunu minik öğrencilere devretti
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, makamını Şehit Mustafa Çiftçi ilkokulu öğrencisi Ahmet Sefa Zaman ve Sudenaz Düzgün’e devretti.
Başkan Nihat Çiftçi makamını çocuklara devretti
Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makam koltuğunu Karaköprü İlkokulu’ndan gelen 5 öğrenciye devretti.
Şanlıurfa'da 2 milyon fide çiftçilere ücretsiz dağıtıldı!
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kendi seralarında ürettiği 2 milyon sebze fidesini çiftçilere dağıttı. Dağıtım töreninde konuşan Başkan Gülpınar, Şanlıurfa'nın tarımsal üretim potansiyeline dikkat çekerek, “. Tarımda marka şehir olduğumuzu bütün Türkiye ve dünyaya göstermek zorundayız” dedi. Ayrıca Gülpınar, 50 bin adet fıstık, 35 bin adet yağlık zeytin fidesi üretimi için çalışmalara başladıklarını da müjdeledi.
Şanlıurfa’da çiftçilere tonlarca tohum dağıtıldı
Şanlıurfa'nın önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Karacadağ bölgesinde çeltik üretiminin yaygınlaştırılması için önemli bir adım atıldı. "Çeltik Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında 11 ton sertifikalı çeltik tohumu üreticilere dağıtıldı.
Şanlıurfa’da mercimekte rekor üretim bekleniyor
Türkiye mercimek üretiminin yarısını tek başına gerçekleştiren Şanlıurfa'da bu yıl rekor bir üretim bekleniyor. Bol yağışlar mercimek ekimi yapan çiftçileri umutlandırırken, yabancı ot mücadelesinde de hız kazandırdı.
Eyyübiye Belediye Meclis’i seçimlerden sonra ilk toplantısını yaptı
31 Mart 2024’te yapılan mahalli idareler seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi ilk meclis toplantısını Başkan Mehmet Kuş başkanlığında yaptı. 38 Üyesi bulunan Eyyübiye Belediye meclisi toplantısına üyelerin tamamı katıldı.