Arama
Arama Sonuçları
ŞUTUDER'den Kültür Yolu Festivali için Teşekkür
Şanlıurfa Turizm Geliştirme Derneği (ŞUTUDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRSAB GAP Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Canbek, Kültür Yolu Festivali için emeği geçen herkese teşekkür etti.
Şanlıurfa’da erişilebilir atölye etkinliği
Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali kapsamında erişilebilir atölye etkinliği yapıldı.
Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali altıncı gününde
Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali altıncı gününde de birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu. Etkinliklerden biri de Nihat Hatipoğlu’nun “Dosta Doğru” programıyla Şanlıurfalılar ile buluşması oldu.
Sağlık çalışanları vergide adalet isteyerek basın açıklaması düzenledi
Şanlıurfa Tabip Odası ve SES Urfa Şubesi, sağlık çalışanlarından alınan yüksek vergi oranına karşı her hafta çarşamba günleri yaptıkları ortak basın açıklamasını bugün yine yaptı. Vergide adalet istediklerini yineleyen sağlık çalışanları, “ihbarcı olmaya teşvik etmek yerine vergide adaleti sağlayın yeter!” dediler.
Şanlıurfalıların Hülya Koçyiğit sevgisini yağmur durduramadı
Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncasından biri olan usta sanatçı Hülya Koçyiğit, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali kapsamında bugün Şanlıurfalılarla buluştu. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde gerçekleşen söyleşi sırasında bastıran yağmur sonrası, Hülya Koçyiğit ve Sinema Genel Müdürü Birol Güven Şanlıurfalıları sahneye davet etti. Böylece program ara vermeden devam etti.
Göbeklitepe Kafesindeki fiyatlar sosyal medya tartışma konusu oldu
Şanlıurfa'nın tarihî ve kültürel mirası Göbeklitepe'de bulunan bir kafenin soğuk içecek fiyatları, tartışmalara neden oldu. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, kafenin menüsünde en ucuz soğuk içeceğin 43 TL, en pahalısının ise 125 TL olduğu görülüyor.
Bakan Ersoy: Şanlıurfa şu anda dünya Neolitik Çağ araştırmalarının da merkezidir
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa'da düzenlenen Kültür Yolu Festivali'nin açılışında konuştu. Bakan Ersoy, festivalin binlerce sanatçının katılımıyla gerçekleşeceğini ve Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmayı amaçladığını belirtti. Festivalin Türk müziğinin önde gelen isimlerini ağırlayacağını vurgulayan Bakan Ersoy, etkinliklerin Şanlıurfa'nın farklı yönlerini tanıtmak üzere belirlenmiş 40 farklı noktada gerçekleştirileceğini açıkladı. “Şanlıurfa’ya da benzersiz bir turizm rotası kazandırmış oluyoruz” diyen Bakan Ersoy, festivale katılmak isteyenleri Şanlıurfa'nın mistik atmosferini keşfetmeye davet etti.
Şanlıurfa'da kültürel şölen: Türkiye Kültür Yolu Festivali başlıyor!
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin ikinci durağı Şanlıurfa olacak. Şehir, 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında konserler, sergiler, söyleşiler ve her yaşa uygun etkinliklerle renklenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Türkiye Kültür Yolu Festivali Direktörü Selim Terzi festivalin Şanlıurfa’nın Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunacağını söyledi.
Göbeklitepe ay ışığında da keşfedilebilecek!
Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali, 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Şanlıurfa'yı tarihi ve kültürel bir şölene dönüştürecek. Festival boyunca yoğun ilgi görmesi beklenen Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Göbeklitepe, gece geç saatlere kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Bu sayede, tarihi atmosferi gece de yaşamak isteyenler için eşsiz bir fırsat sunacak.
Sanatçılar, yıldızlar ve ustalar Şanlıurfa'da buluşacak! 9 günde 300’den fazla etkinlik
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin ikinci durağı Şanlıurfa olacak. Şehir, 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında konserler, sergiler, söyleşiler ve her yaşa uygun etkinliklerle renklenecek. Festival süresince yaklaşık 40 ayrı noktada 300’den fazla etkinlik halkla buluşacak. Şanlıurfa, 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihinin ilk izlerini taşımasıyla da festivale ev sahipliği yapacak.
Türk Hava Yolları, Taş Tepeler Projesi'nin ana sponsoru oldu
THY, Türkiye'nin tarihi ve kültürel mirasına önemli bir katkıda bulunarak, 12 arkeolojik alanı kapsayan Şanlıurfa’daki Taş Tepeler Projesi'nin 2024-2029 yılları arasındaki ana sponsoru oldu.
Londra'daki fuarda Şanlıurfalı fotoğrafçının eserleri sergilenecek
İngiltere’nin başkenti Londra’daki ünlü fotoğrafçılık fuarında bu yıl Şanlıurfalı fotoğrafçı Sinem Dişli’nin koleksiyonunda yer alan Göbeklitepe, Soğmatar ve Urfa güllesi eserleri de sergilenecek.
Göbeklitepe’de Haïdouti Orkestrası konser verdi
Avrupa, Balkan ve Türk ezgilerini uluslararası sahnelere taşıyan Haïdouti Orkestrası, Göbeklitepe’de amfi alanında performans sergiledi.
Şanlıurfa’da da gerçekleşen kampanyada 313 ton çöp toplandı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Şanlıurfa’da da gerçekleşen “Orman Benim” kampanyasında toplam 313 ton çöp, orman alanlarından toplanıp geri dönüşüme gönderildi.
Şanlıurfa’da ‘Orman Benim’ kampanyası yarın yapılacak
Orman yangınlarının önlenmesi, olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararların en aza indirilmesi ve vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla bütün illerde yarın "Orman Benim" kampanyası düzenlenecek. Şanlıurfa’da valilik ve Orman İşletme Müdürlüğü koordinesinde yapılacak etkinlik Göbeklitepe yakınlarındaki Ortaören mevkiinde düzenlenecek.
Dünya Neolitik Kongresi Şanlıurfa’da yapılacak!
Şanlıurfa, 4-8 Kasım 2024 tarihleri arasında insanlığın geçmişine ışık tutacak dünyanın ilk Neolitik Kongresi'ne ev sahipliği yapacak. Farklı coğrafyalarda, farklı zaman dilimlerinde ve farklı kültürel ve sosyo-ekonomik koşullarda ortaya çıkan Neolitik oluşumları ele alacak kongre, bu alandaki en son araştırmaları ve bulguları bir araya getirecek.
Vali Şıldak’tan müjdeli haber!
Karahantepe’de incelemelerde bulunan Vali Hasan Şıldak, bu yıl eklenecek 3 yeni alan ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Kazı Statüsü kapsamındaki alan sayısının 7’ye ulaşacağını söyledi.
Vali Şıldak’ın eğitim mesaisi bugün de sürdü
Vali Hasan Şıldak, cumartesi programını inşaat çalışmaları devam eden okulları inceleyerek tamamladı. Gün boyu üç farklı ilçede okul inşaatlarını inceleyen Vali Şıldak, “Fiziki iyileştirmede hedefimiz tekli eğitime geçerek dersliklerdeki öğrenci sayısını makul düzeylere çekmektir” dedi.
Göbeklitepe’de Turizm Haftası coşkusu
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde paydaş kurumların da katkılarıyla düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında “tarihin sıfır noktası” olarak kabul edilen 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe’de kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Şanlıurfa’da Turizm Haftası etkinlikleri belli oldu
Şanlıurfa’da 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak Turizm Haftası programı belli oldu. Bu yıl 48'incisi düzenlenecek olan Turizm Haftası şehrin tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya yönelik birbirinden güzel programlara sahne olacak.
Vali Şıldak: Şimdi Şanlıurfa zamanı!
Günlük ziyaretçi bakımından bayramın ikinci günü 11 bin 454 misafir ile en yoğun gününü yaşayan Göbeklitepe, kendi rekorunu egale ederek Bayramın üçüncü günü bu kez 13 bin 857 kişiye ev sahipliği yaptı.
Şanlıurfa'da Ramazan Bayramı coşkusu: Göbeklitepe rekor kırdı
Ramazan Bayramı nedeniyle ülke genelinde 9 günlük tatilin ilan edilmesinin ardından tatil planlaması yapan vatandaşların bu bayramda ilk tercihi Şanlıurfa oldu. Bayram boyunca kent genelinde yoğunluk yaşanırken Göbeklitepe ve Balıklıgöl gibi tarihi mekânlar adeta ziyaretçi akınına uğradı.
Göbeklitepe Ramazan Bayramı'nda rekor kırdı
Göbeklitepe Ören Yeri, Ramazan Bayramı’nın son gününde 13 bin 857 ziyaretçiyi ağırlayarak kendi günlük ziyaretçi rekorunu kırdı.
Şanlıurfa’da bayramda trafik çilesi
Şanlıurfa'da bayram nedeniyle yoğunluğu artan trafik, adeta çileye dönüştü. Kentte bayram nedeniyle yakınlarının yanına giden vatandaşlar ile güzel havayı fırsat bilip gezmeye çıkanlar trafikte kaldı. Tatil nedeniyle binlerce turistin akın ettiği kentte merkezde Balıklıgöl, ‘sakin şehir‘ Hafleti ve Göbeklitepe gibi birçok noktada trafik durma noktasında geldi. Vatandaşlar koordinasyon bulunmadığı ve görevlilerin yetersiz olduğu eleştirisinde bulundu.
Göbeklitepe’de ziyaretçi sayısı rekoru
‘Tarihin sıfır noktası’ Göbeklitepe, Ramazan Bayramı’nın ikinci günü günlük ziyaretçi rekoru kırdı. Mayıs 2022’deki en fazla günlük ziyaretçi sayısı bugün geçildi.
Bakan Ersoy: Müzelerin kapıları bayramda da açık
2024'ün ilk 3 ayında en fazla ziyaret edilen ören yerleri sıralamasında Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe de yer aldı.
3. Göbeklitepe Uluslararası Film Festivali başvuruları başladı
Bu yıl 3.’sü düzenlenecek olan Göbeklitepe Uluslararası Film Festivali başvuruları başladı. işte detaylarlar...
Göbeklitepe’de yeni dönem! Giriş ücreti euro cinsinden
Her yıl binlerce misafir tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen Göbeklitepe ören yerine giriş ücretinde artış dikkat çekiyor. Artık euro cinsinden giriş ücreti talep ediliyor. Müzekart ile Türk vatandaşları 60 TL’ye girebiliyorken, bu karta sahip olmayan yerli turistler, yabancılarla aynı fiyatı ödüyor. O da bugünün kuruyla yaklaşık 740 TL.
Şanlıurfa'nın ihracatı için önemli adım
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu arasında "Alo İhracat Destek Hattı" Protokol sözleşmesi imzalandı.
Şanlıurfa’nın tarihi için ‘tarihi’ adım! Kanun teklifi verildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanlıurfa mitinginde müjdelediği “Şanlıurfa Alanı Hakkındaki Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ’ın ilk imza sahibi olduğu kanun teklifine diğer AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri de imza attı. Teklifle Şanlıurfa Alan Başkanlığı ve Şanlıurfa Alan Komisyonu kurulacak. Komisyonda hangi bölümlerden kaç üyenin yer alacağı da belli oldu.