Arama
Arama Sonuçları
“LÖSEV İyilikler Tırı” Şanlıurfa için yola çıkıyor
Lösemi ve kanser ile mücadele eden ailelere yardım ulaştıran LÖSEV İyilikler Tırı bu kez depremin yaralarını sarmaya çalışan illere doğru yola çıkacak. Malatya, Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay’a yardım ulaştıracak İyilikler Tırı’nın son durağı ise Kahramanmaraş olacak.
Karaköprüde sağlıklı Hayat merkezi kuruluyor
Karaköprü’de Mahmut Öncel Aile Sağlığı Merkezi'nin üst katında sağlıklı hayat merkezi kuruluyor. Bu merkez, 9 birimlik aile sağlığı merkezi ve 112 Acil Sağlık İstasyonu'nun da bulunduğu binanın üst katında yer alacak ve ilçede ilk olacak.
Hastanelerde 'onaylı randevu' dönemi yarın başlıyor
Hastanelerde onaylı randevu dönemi başlıyor. Yeni dönemde, hasta randevu tarihinden bir gün önce ya onay verecek ya da gelemeyeceğini bildirmek zorunda olacak.
Kahtalı Mıçe kanser iddialarına yanıt verdi
Geçtiğimiz günlere gırtlak kanseri olduğu ve maddi durumunun kötü olduğu iddia edilen Şanlıurfa’da yaşayan Kahtalı Mıçe olarak bilinen Mustafa Aslan'dan açıklama geldi. Kanser olmadığını açıklayan Aslan, başka bir rahatsızlığının olduğunu ve bu nedenle tedavi gördüğünü açıkladı.
Şanlıurfalı gazetecinin acı günü!
Veysel Polat ve İshak Polat'ın kız kardeşi, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı İsmail Fidan'ın eşi Semra Fidan (Polat) hayatını kaybetti.
SGK'nın geri ödeme listesine 81 ilaç daha alındı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı duyuruda SGK'nın geri ödemesi bünyesine alınan 81 ilacın olduğunu duyurdu.
Haliliye'de öğrencilere sağlıklı hayat merkezleri tanıtıldı
Haliliye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlıklı Hayat Merkezlerinin tanıtımı yapıldı.
Uzmanı uyardı: Güneş gözlüğü alırken dikkat!
Türkiye'de hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde devam ederken Şanlıurfa’da nisan ayında haziran sıcağı yaşanıyor. Artan sıcaklıklar nedeniyle güneşten gelen zararlı ışınlar insan sağlığını tehdit ediyor. Bu zararı en aza indirmek için uzmanlar güneş gözlüğü takmayı öneriyor. Ancak uzmanlar sahte gözlüklerin ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğini belirterek sağlık testlerinden geçirilen gözlerin kullanılmasını tavsiye ediyor.
Harran Üniversitesi Hastanesinde 13 yaşındaki seckel sendromlu hastaya başarılı beyin ameliyatı!
Şanlıurfa’da doğuştan Seckel Sendromlu ve beyninde baloncuk (anevrizma) olan 13 yaşındaki Yusuf Özel, Harran Üniversitesi Hastanesinde sağlığına kavuştu.
Kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor
1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında Harran Üniversitesi Hastanesi tarafından bir etkinlik gerçekleştirilerek kanser ve kanserle başa çıkmanın yollarına dikkat çekildi.
Harran Üniversitesinde kanserde farkındalığa dikkat çekildi
Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesince ‘Ulusal Kanser Haftası’ münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenlendi.
Şanlıurfa'da sağlıklı hayat merkezleri vatandaşlara ücretsiz hizmet sunuyor
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Haliliye’de bulunan Sağlıklı Hayat Merkezleri ile vatandaşlara çeşitli alanlarda ücretsiz destek hizmeti veriyor.
13 ilaç daha geri ödeme listesine eklendi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Sosyal Güvenlik Kurumumuzun Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nde yapılan düzenleme ile 11’i yerli üretim olmak üzere 13 ilacı daha geri ödeme listesine aldık" ifadelerini kullandı.
Sağlık Müdürü Ceylanpınar’da
İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz, Hizmet Başkanları ile birlikte Ceylanpınar Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunarak, Hastane Başhekimi Uz. Dr. Mert Günaçtı’dan Hastanede verilen sağlık hizmeti hakkında bilgi aldı.
Uzmandan antibiyotik uyarısı: Virüslere antibiyotik etki etmez
Hastaneler ve Aile Sağlığı Merkezleri üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, influenza ve COVID-19 vakaları nedeniyle dolup taşarken, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı’dan antibiyotik uyarısı geldi. Doğancı, “İnfluenza, COVID-19 ve diğer virüslere antibiyotikler etki etmez. Bu şekilde antibiyotik direncini artırıyoruz. Hastalığın erken döneminde kullanılan antibiyotikler, komplikasyonların daha ağır geçmesine yol açıyor” dedi.
Şanlıurfa’da 2023 yılında sağlıkta yaşananlar
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Abdullah Solmaz sağlık alanında yürütülen çalışmalar hakkında 2023 yılının değerlendirmesi, 2024 yılında planlanan yatırımlar konulu Basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.
İnmede müdahale için ilk 6 saat kritik öneme sahip!
Nörolojik bir rahatsızlık olan inme ülkemizde her yıl binlerce insanın sakat kalmasına ya da hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Kişiyi gece uykuda bile yakalayabilen inmenin bir deprem gibi sinsice ve aniden gelen bir hastalık olduğunu söyleyen Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Kırbaş, inme sonrası ilk 6 saatin kritik öneme sahip olduğunun altını çizdi.
Şanlıurfa’da meme kanserinde farkındalık için "pembe" otobüs durağı
Şanlıurfa’da otobüs durakları, kanserle mücadeleye dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini vurgulamak için pembeye boyandı.
Uzman doktor Bronkoskopi ve EBUS işlemi hakkında bilgi verdi
Şanlıurfa’da doktorluk yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Görkem Baydoğan Türkan, birçok hastalığı teşhis etmede yardımcı olan Bronkoskopi ve EBUS işlemi hakkında bilgi verdi.
Şanlıurfa'da Onkolojik Cerrahi Konseyi kuruldu
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, SBÜ Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde onkoloji alanında görev yapan sağlık profesyonellerinin katılımıyla "Onkolojik Cerrahi Konseyi" kuruldu.
Urfa’da turşu hazırlıkları başladı!
Şanlıurfa'da ev hanımlarının kış için hazırlıkları sürüyor. Kentte semt pazarlarındaki tezgâhlarda çeşit çeşit turşuluk sebze ve meyveler satışta. Tezgahlarda çeşitlerin bol ve eksiksiz olduğunu söyleyen esnaf fiyatların uygun olduğunu ancak vatandaşın alım gücünün olmadığından dert yanıyor. Urfa’da arklı sebze ve meyvelerden yapılan turşular sofralara hem lezzet katıyor hem de gribe ve soğuk algınlığına iyi geliyor.
Urfa’da Kanser tedavisi için yeni cihaz
Şanlıurfa’da kanser Tedavisine yön veren PET/ CT cihazına ilk hasta alındı. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz cihaza ilk hasta alımında Hastane yönetimi ve hizmet başkanlarıyla hazır bulundu.
Ceylanpınar’da yeni mamografi cihazı
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz Ceylanpınar Devlet Hastanesinde kurulumu tamamlanan ve vatandaşlara hizmet vermeye başlayan Mamografi cihazının müjdesini verdi.
Erken tanı sayesinde Meme kanseri önlenebilir
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Uzunköy, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla bir yaptığı açıklamada meme kanserinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
Urfa’da öğretmenlere kanser eğitimi verildi
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere, kanserler, kanser taramaları ve kanserde erken teşhisin önemi konularında eğitim verildi.
23 ilaç geri ödeme listesine alındı
SGK’da geri ödeme listesine alınan ilaçların listesi belli oldu.
Kansere yenik düşen Urfa emniyetinde görevli bekçi için tören
Kansere yenik düşen Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan çarşı ve mahalle bekçisi 33 yaşındaki Mehmet İlçi tören düzenlendi.
Siverek Devlet Hastanesinde endoskopi ve kolonoskopi yapılmaya başlandı
Siverek Devlet Hastanesinde endoskopi ve kolonoskopi işlemleri yapılmaya başlandı.
Canan Karatay'dan domates uyarısı!
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra hastalıklara ilişkin yaptığı ezber bozan açıklamalarla da gündem olan Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez domatesi mercek altına aldı. Uzman isim domatesin bir sebze değil meyve olduğunu vurgulayıp içeriğinde fazla oranda şeker barındırdığını belirtti. Karatay yanlış bilinen bir konuya da değinip vatandaşları uyardı. Uzman isim "Domates böyle görünüyorsa tüketmeyin" dedi.
Şanlıurfa’da ‘Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü’ etkinliği
Şanlıurfa’da 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Jinekolojik kanserler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yürüyüş ve bilgilendirme faaliyeti düzenlendi.