Arama
Arama Sonuçları
Şanlıurfa’da renkli pamuk dönemi
Türkiye’nin önemli tarım kentlerinden Şanlıurfa, bu kez adını renkli pamuk üretimi ile duyurdu. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden Doç. Dr. Hasan Haliloğlu’nun öncülük ettiği 3 yıllık projede farklı tonlarda kahverengi ve açık yeşil pamuklar yetiştirildi. Bölgeye uyumlu 2 genotip belirlediklerini söyleyen Haliloğlu, “Renkli pamuklar özellikle tekstildeki boya maliyetini sıfıra indiği için üretim maliyetini inanılmaz derecede azaltıyor. Bu da dokumada yaklaşık yüzde 50 civarında bir maliyet azalması demek oluyor “dedi.
Büyükşehir’in ekmekleri 35 farklı büfede satışa sunulacak
Şanlıurfa OSB’de inşa edilen fabrikada halk ekmek üretimi için geri sayım devam ediyor. 35 farklı büfede satışa sunulacak olan halk ekmek çok yakında vatandaşların hizmetinde olacak.
Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış gözlendi
Tarımsal girdi fiyat endeksinde, 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,9, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 91,85, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 138,15 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 97,41 artış gerçekleşti.
Mısırın üretim maliyeti açıklandı!
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, 2022 yılı ikinci ürün mısırın tahmini üretim maliyetini 5.54 lira belirledi.
Urfa’da kış mevsiminde nasıl beslenmeliyiz?
Her yaş grubunda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için vücudun ihtiyaç duyduğu bazı besinler bulunuyor. Bu nedenle, özellikle kışın görülme sıklığı artan nezle, grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunabilmek için sofralarda mevsim sebze ve meyvelerine daha fazla yer vermek gerekiyor. Şanlıurfa 75. Mesleki Eğitim Merkezi’nde Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Abdullatif Yılmaz, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için alışveriş listesinden eksik etmemiz gereken besinler hakkında BİHA’ya bilgiler verdi.
Urfa’da korkutan kuraklık uyarısı
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye genelinde yağışların ekimde normale göre yüzde 38 azaldığını hatırlatarak, “Güneydoğu Anadolu bölgesinde 22 dereceye varan sıcaklıklar görüldü. Hububat ve diğer kışlık ekimler için yeterli yağış gerçekleşmedi. Birçok üreticimiz ekimlerini erteledi” dedi.
İşte Şanlıurfa'da şafak operasyonunda ele geçirilenler
Şanlıurfa'da jandarma ekiplerince kent merkezi ve 13 ilçede sabah saatlerinde eş zamanlı yapılan baskınlarda 95 kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyonda esrar, uyuşturucu hap, kubar esrar, silah ve mühimmat ele geçirildi.
Tarımsal destekler belli oldu
Tarımsal üretimde 2022'de uygulanacak mazot ve gübre destekleri ile 2023'te uygulanacak sertifikalı tohum destek miktarları belirlendi.
ŞUTB Başkan Adayı Polat manifestosunu açıkladı
ŞUTB başkanlığı seçimi için adaylığını geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısıyla duyuran Ziraat Mühendisi Vedat Polat, seçim manifestosunu açıkladı. Yönetime 2 dönemden daha fazla aday olmayacaklarını taahhüt eden Polat, borsanın marka değerini artıracaklarını kaydetti.
Şanlıurfa’da kütlü pamuğun tahmini maliyeti açıklandı
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi 2022 yılı tahmini kütlü pamuk üretim maliyetini açıkladı.
Şanlıurfa'da 3 tür tohum üretime kazandırıldı
Tarım Orman Bakanlığı’nın onayından geçerek 3 tür tohum üretime kazandırıldı.
Şanlıurfa'da iki ilçede uyuşturucu operasyonu!
Haliliye ve Eyyübiye'de düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirilirken, 3 şüpheli de gözaltına alındı.
Bakanlıktan üreticilere yüzde 70 hibe desteği
Pamuk ekimi öncesi mercimek tarımını geliştirmek amacıyla “Mercimekler Şanlıurfa’dan Türkiye’ye Dağılıyor” projesi kapsamında Tarım Bakanlığı tarafından üreticilere 70 hibe verilecek.
acar
Yemeklik tane baklagiller kategorisine Tarım Orman Bakanlığı’nın onayından geçerek 3 tür tohum; buğdaygil ve yemeklik dane çeşitleri ACAR Hububat tarafından tohum ıslahı ile üretime kazandırıldı.
Vali Ayhan: Sağlık, huzur ve başarı tüm eğitim camiamızla birlikte olsun
Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı nedeniyle yayımladığı mesajında,” Tarihine ve bayrağına sahip çıkan, millî ve manevî değerlerinin bilincinde bir gençlik görmek için bizler üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” İfadesini kullandı.
Meslek liselerinde istihdam edilen öğretmenlere seminer
Şanlıurfa’da mesleki ve teknik liselerde istihdam edilen öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.
Bakanlıktan gıda fiyatlarını düşürecek hamle!
Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘kent tarım’ modeli ile her şehrin gıda ihtiyacını yerinden karşılamayı hedefliyor. İlk etapta Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde başlanacak proje ile sebze üretimine yüzde 75 hibe verilecek.
Şanlıurfa’da sülünler doğaya salındı
Hilvan'da Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi'nce nesli hızla azalan sülünler doğaya salındı.
Tarımsal girdi fiyat endeksi arttı!
Türkiye’de tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 134,96, aylık ise yüzde 7,92 arttı.
Ziraat mühendisleri sorunlarına çözüm istiyor
ÖZEL HABER| Şanlıurfa'da atanamayan ve mesleğini icra edemeyen ziraat mühendislerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Kentin tarım anlamında zengin bir konuma sahip olmasına rağmen yeterli düzeyde çalışmaların üzerinde durulmadığını ifade eden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, tarım ve ziraat mühendislerinin sorunları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Tohumluk buğday fiyatı yüzde 200 zamlandı
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, çiftçinin yeni ekiliş sezonu için satın alacağı TİGEM’in sertifikalı tohumluk satış fiyatlarını açıkladı.
Bakan duyurdu: Ödemeler başladı
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal destek ödemeleri kapsamında çiftçilere yapılacak ödemelerin başladığını duyurdu.
Bakan Kirişçi duyurdu: Ödemeler başladı
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımsal destek ödemelerinin çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını duyurdu.
Bitkisel yağlarda gümrük vergisi sıfırlandı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan karar ile 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında soya, ayçiçek tohumu, mısır, palm ve aspir yağı ve bazı ağaç ve çiçek tohumlarında gümrük vergisini sıfırlandı.
BİTKİSEL YAĞLARDA GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLADI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan karar ile 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında soya, ayçiçek tohumu, mısır, palm ve aspir yağı ve bazı ağaç ve çiçek tohumlarında gümrük vergisini sıfırlandı.
Tarımsal girdi fiyat endeksi istatistikleri açıklandı
TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 117,31, aylık ise yüzde 7,45 arttı.
TARIMSAL GİRDİ FİYAT ENDEKSİ İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 117,31, aylık ise yüzde 7,45 arttı.
Çiftçinin destekleme ödemesi bugün hesaplara yatırılıyor
Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 77 milyon 370 bin 403 TL'lik destekleme ödemesini bugün çiftçilerin hesaplarına aktaracağını bildirdi.
Faruk Çelik'ten et ve süt fiyatlarına tepki!
Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve eski AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Türkiye’nin küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısında zirvede olmasına rağmen et ve süt fiyatlarının pahalı olmasını eleştirdi. Çelik, çözümü maddeler halinde sıraladı.