Memur-Sen İl Başkanı Coşkun’dan zam oranına tepki;

Memur-Sen İl Başkanı Coşkun’dan zam oranına tepki

TÜİK’in Aralık ayı enflasyon rakamını duyurmasının ardından kamuda çalışanların ve emeklilerin de zam oranı belli oldu. Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, zam oranlarına ilişkin olarak "Kamu görevlilerine ve emeklilerine iyileştirme yapılmalı" açıklamasını yaptı....

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği aralık ayı enflasyon oranları açıklandı. Buna göre enflasyon aylık bazda yüzde 2,93, yıllık ise yüzde 64,77 oldu. TÜFE rakamlarının açıklanmasının ardından memur enflasyon farkı ve yüzde 15 toplu sözleşme zammı ile nihai oran yüzde 46,25 olarak hesaplandı.

Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, "Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, Ocak ayında zamları yansıtalım' anlayışının galip geldiği maalesef bir kez daha görülmüştür" diyerek tepkisini gösterdi. Coşkun, gelir vergisi oranlarının da yüzde 15'e sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

"Kamu görevlilerine ve emeklilerine iyileştirme yapılmalıdır" çağrısı yapan Coşkun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TÜİK tarafından Aralık ayı enflasyon oranı  yüzde2,93 ve yıllık enflasyon  yüzde64,77 olara buk açıklandı. Kamu görevlileri ile emeklilerinin 2024 Ocak maaş ve ücretlerine yansıyacak enflasyon farkı  yüzde29,78 olarak belirlendi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı gereği; Ocak ayında maaş ve ücretlere yapılacak  yüzde15 artış ve enflasyon farkı ile birlikte kamu görevlileri ve emeklilerine toplamda  yüzde49,25 artış yapılacak.

Bu durumda en düşük kamu görevlisi maaşı (bekar) 30,910 ₺ iken en düşük kamu görevlisi emeklisi maaşı ise 14.700 seviyelerinde olacaktır.

En düşük kamu görevlisi emekli aylığı ile en düşük kamu görevlisi maaşı/ücreti arasındaki oran  yüzde47,5 olarak gerçekleşti. Görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bu büyük farklılık kapatılmalı, öncelikle 8.077 ₺ ilave ödeme emekli kamu görevlilerine yansıtılmalı, kamu görevlisi emeklilerinin haklı beklentisi görülmeli ve sesleri duyulmalıdır.

Maaşlara Zam Gelmeden Bütün Ürünler Zamlandı

2024 yılında uygulanacak Asgari Ücret 11.402₺’den 17.002₺’ye yükseltildi. Asgari ücrete yapılan  yüzde49’luk artış, çalışanların haklı beklentilerinin görüldüğünün olumlu göstergesidir.

Asgari ücretli zamlı maaşını Şubat ayında, kamu görevlilerimiz ise 15 Ocak'ta alacakken, Aralık ayında fiyatları baskılayarak enflasyonu düşük gösterme gayretinde olan piyasa yöneticilerinin ‘Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, Ocak ayında zamları yansıtalım’ anlayışının galip geldiği maalesef bir kez daha görülmüştür.

Yılbaşı gecesinden itibaren sermaye/piyasa yöneticilerinin ‘Giderler artmadan gelirleri artırma’ rekabetinin sonucunda etiketleri değiştirme yarışına şahit olduk.

Gelirler 6 ayda bir defa artarken, önümüzdeki 6 ay boyunca giderleri anlık olarak ürünlere yansıtacak sermayedarlar; arz-talep dengesi kadar hakkaniyet/vicdan terazisini de kontrol etmelidir.

Gelir Vergisi Oranları  yüzde15’e Sabitlenmeli

Asgari ücretin 17.002,12 ₺ olarak belirlenmesi ile birlikte; Gelir Vergisi muafiyeti 2.550,32 ₺ Damga Vergisi Muafiyeti ise 151,82 ₺ oldu.

Gelir vergisi matrahları da  yüzde58,46 yeniden değerleme oranı kadar artarak;  yüzde15’lik dilim 110 Bin ₺,   yüzde20’lik dilim 230 Bin ₺,  yüzde27’lik dilim ise 580 Bin ₺ olarak belirlenmiştir.

Asgari ücretin bile 6–7’nci ay itibariyle  yüzde20’lik dilime girdiği sistemde; başta sözleşmeli personel olmak üzere kamu görevlileri yıl ortasından itibaren önemli ölçüde vergi ödeyecektir.

Asgari Ücret tutarı kadar gelir vergisi muafiyetine bir adım daha eklenerek, kamu görevlilerinin gelir vergilerinin  yüzde15’e sabitlenmesi, alım güçlerinin korunması, kayıplarının önlenmesi gerekmektedir". 


Kaynak:

Etiketler :
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum