Şanlıurfa’nın tarihi için ‘tarihi’ adım! Kanun teklifi verildi;

Şanlıurfa’nın tarihi için ‘tarihi’ adım! Kanun teklifi verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanlıurfa mitinginde müjdelediği “Şanlıurfa Alanı Hakkındaki Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ’ın ilk imza sahibi olduğu kanun teklifine diğer AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri de imza attı. Teklifle Şanlıurfa Alan Başkanlığı ve Şanlıurfa Alan Komisyonu kurulacak. Komisyonda hangi bölümlerden kaç üyenin yer alacağı da belli oldu....

Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel mirasının korunması ve geliştirilmesine yönelik önemli düzenlemeler içeren “Şanlıurfa Alanı Hakkındaki Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın cumartesi Şanlıurfa mitinginde müjdesini verdiği kanun teklifinde ilk imzanın sahibi AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ attı. Şanlıurfa milletvekilleri Emin Önen, Abdurrahim Dusak, Mehmet Ali Cevheri, Cevahir Asuman Yazmacı, İbrahim Eyyüpoğlu, Hikmet Başak ve Mehmet Faruk Pınarbaşı teklife imza atan diğer isimler.

Kanun teklifi ile Şanlıurfa’nın tarihi alanlarını yönetmek üzere Şanlıurfa Alan Başkanlığı ve Şanlıurfa Alan Komisyonu kurulacak.

Kanun Teklifi’nin gerekçesinde Şanlıurfa’nın tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı belirtilirken, “Şanlıurfa'da bulunan, dünya üzerinde ilk yerleşik yaşam ve sosyal topluluk örneklerine ev sahipliği yapan, tarihin sıfır noktasını barındıran Göbeklitepe, Karahantepe, Gürcütepe, Sayburç, Yoğunburç, Çakmaktepe, Hamzantepe, Kurttepe, Kocanizam, Sefertepe, Ayanlartepe, Mendiktepe, Söğüt tarlası ve Harbetsuvantepe bölgelerini kapsayan Taş Tepeler dünyanın bilinen tarihini değiştirmeye devam etmekte, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır” ifadelerine yer verildi.

Milletvekilleri tarafından sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, “Harran’ın sadece eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasıyla değil; birçok İslam alimini yetiştiren ilk Üniversitesinin kurulmuş olması ile de önem taşımaktadır. Şanlıurfa alanında kalan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almakta olup turizmde sahip olduğu pay ile ülkemizin ekonomik gelişimi açısından önem arz etmektedir.” denildi.

 

TARİHİN KORUNMASI AMAÇLANIYOR

Gerekçede, Şanlıurfa’nın tarihi mekanları ile ilgili çok farklı koruma statüsü bulunduğu ve çok sayıda kuruma ve kuruluşa yetki verildiğine dikkat çekilerek, “Bu Kanun ile; Şanlıurfa’nın tarihi, kültürel ve doğal dokusunun birlikte korunması, yaşatılması, geliştirilmesi, tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve turizm potansiyelinin geliştirilmesi hedefleri doğrultusunda, alanı bütünsel bir bakış açısıyla ele alıp planlamak, alanın ihtiyaçlarına kısa sürede etkin çözümler üretebilmek, gerektiğinde yerel yönetimler ve diğer kurumlarla koordinasyon sağlamak için Şanlıurfa Alanının belirlenmesi ve bu Alanda yürütülecek iş ve işlemlerin düzenlenmesi amaçlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

 

KOMİSYONDA KİMLER YER ALACAK?

Kanun teklifi ile Şanlıurfa’nın tarihi alanlarını yönetmek üzere Şanlıurfa Alan Başkanlığı ve Şanlıurfa Alan Komisyonu kuruluyor. Şanlıurfa Alan Komisyonu, üniversitelerin mimarlık, şehir planlama/şehir ve bölge planlama, arkeoloji, sanat tarihi, orman mühendisliği, hukuk, jeoloji mühendisliği, harita mühendisliği, çevre mühendisliği ve biyoloji bölümlerinden lisans eğitimlerini tamamlayarak mezun olmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevlendirilecek alanında uzman ve en az on yıl deneyime sahip yedi üye, Şanlıurfa Valiliğinden görevlendirecek bir üye, Kültür Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünden, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden alanlarında uzman birer üye ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığından görevlendirilecek bir üyeden oluşacak.

Kanun teklifine göre Şanlıurfa Alanındaki 21/7/1983 tarihli ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda belirtilen korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına yönelik yapılacak her tür plan, proje, uygulama, iş ve işlemler, komisyon kararları uyarınca yürütülecek.

Şanlıurfa Alan Başkanlığı Şanlıurfa Alanındaki korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile sit alanlarının tespitini yapacak. Şanlıurfa Alanında gerçekleştirilecek turizm amaçlı sportif faaliyetler ile alana ilişkin işletmecilik faaliyetlerini yapma, yaptırma, izin verme ve denetleme yetkisi Şanlıurfa Alan Başkanlığı’nda olacak. Şanlıurfa Alanında, Şanlıurfa Alan Başkanlığı planların gerektirdiği her türlü hizmet ve faaliyetler ile koruma, yönetim, işletme, tanıtım, spor, eğlenme ve dinlenme hizmetleri için gerekli her türlü altyapı ve diğer tesislerin yapılmasında, yaptırılmasında, işletilmesinde, işlettirilmesinde ve bu işlemlerin ilgili belediye başkanlıkları ile koordine hâlinde yürütülmesinde yetkili olacak.

BİHA

 


Kaynak:

Etiketler :
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum