Vali Ayhan'a Cumhuriyet'ten 28 Şubat'lık bakış! Vali'ye destek yağdı...;

Vali Ayhan'a Cumhuriyet'ten 28 Şubat'lık bakış! Vali'ye destek yağdı...

Cumhuriyet Gazetesi, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan'ın kentin sevilen alimleri ile buluşmasını hedef göstererek gündeme taşırken, Vali Ayhan'a adeta destek mesajları yağdı. Göreve geldiği günden bu yana birlik ve beraberliğin altını çizen Vali Ayhan'ın cemevi ziyaretleri ile Ezidi inancına olan hoşgörüsünün görmezden gelinmesine tepki gösterildi....

ŞANLIURFA- Şanlıurfalılar, Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nun “Vali, görev sınırlarını aşmıştır. Görevden el çektirilmeli ve hakkında adli işlem yapılmalıdır” sözlerine karşı kentin Valisi Salih Ayhan'a sahip çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi Vali Ayhan'ın din alimlerini ziyaretlerini "Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan'ın 'şeyh' sevgisi!" başlığı ile gündeme taşıyarak haberde eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nın “Vali, görev sınırlarını aşmıştır. Görevden el çektirilmeli ve hakkında adli işlem yapılmalıdır” sözlerine yer verdi. Haber, tepki topladı.

ZİYARETLERİN KRONOLOJİSİ

Göreve geldiği günden bu yana Vali Ayhan her seferinde şehirde birlik ve beraberlik içerisinde güzel çalışmalara imza atılacağını dile getiriyor. "Ben değil biz varız" diyerek şehrin tüm kimliklerini ve dinamiklerini de sahiplendiğini ifade eden Vali Ayhan, bu kapsamda sık sık ziyaretler gerçekleştiriyor. Bugüne kadar peyder pey tüm ilçelere çıkarma yapan; kimi zaman tarlada, kimi zaman bir yetiştirme yurdunda, kimi zaman esnaf sofrasında, kurumlarda karşımıza çıktı. 

URFA İSLAM ÜLKELERİ TURİZM BAŞKENTİ OLDU

29 Haziran 2021'de turizmi Göbeklitepe ile şahlanan Şanlıurfa için İslam İşbirliği Teşkilatı 11. Turizm Bakanları Konferansı'nda "2023 turizm kenti" seçilmesi kararını verdi. Karar, kentte sevinç ve heyecanla karşılandı. 

ALİMLER BULUŞMASINDA GÜNDEM; İSLAM TURİZM BAŞKENTİ

Kararın hayırlı olmasını dileyen Vali Ayhan, karardan bir kaç gün sonra kentte yaşayan ve ilim hizmetlerinde bulunan İslam alimleri ile bir araya geldi. Tek bir alim yada şeyh değil; davete çok sayıda alim katıldı. Vali Ayhan buluşmada Şanlıurfa'nın İslam İşbirliği Teşkilatı'nca 2023 yılı kültür başkenti ilan edilmesinin önemine değindi. 

Sık sık sahaya inen Vali Ayhan ziyaretlerini vatandaş buluşmalarıyla sürdürdü.

ALEVİ GENÇLERİYLE CEMEVİ'NDE SEMAH EĞİTİMİNDE

4 Temmuz 2022'de Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Kısas Mahallesi'ne giden Vali Ayhan burada gençlerle buluştu. Cemevi’ni ziyaret ederek semah eğitimi alan çocuklarla sohbet etti ve kurs faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

BAYRAMDA ÖNCE ÇOCUKLAR

 Bayramın atmosferine uygun olarak büyük küçük herkesi ziyaret etmeyi hedefleyen Vali Ayhan, önce 15 Temmuz Çocuk ve Kardeş Evi'mizi ziyaret etti.

DAHA SONRA ALİMLER

Ardından da bölgenin kanaat önderlerinden Din Alimi İzzettin Aksan beyi ve Muhammed Ali Arslan ile bir araya geldi.

EZİDİ KANAAT ÖNDERİNİ AĞIRLADI

Peygamberler Diyarı Şanlıurfa'da sadece alimler yada Aleviler de bulunmuyor. Yoğunluğu Viranşehir'de olmak üzere Ezidiler de kentte yaşıyor. Vali Ayhan, Ezidi Kanaat Önderi Ali Yüksel ve beraberindeki heyeti de makamında kabul etti. Vali Ayhan, hoşgörü ve tüm kesimlerle barışçıl yönetim anlayışını bir kez daha göstermiş oldu. 

MUHARREM AYI'NDA YİNE CEMEVİNDE

Vali Ayhan, Alevi toplumunda önemli bir yere sahip olan Muharrem Ayı dolayısıyla dün de cemevi ziyareti gerçekleştirdi. Vatandaşlarla  bir araya gelerek hasbıhalde bulundu, sorun ve taleplerini dinledi.

28 ŞUBATLIK BAKIŞ AÇISI!

Vali Ayhan'ın Sivas'ta olduğu gibi Urfa'da da çeşitli kesimlerle bir araya gelmesini görmezden gelen Cumhuriyet Gazetesi ile 28 Şubat mantığıyla Vali Ayhan'ın sadece alimlerle buluşmasını gündeme taşıdı. Haber ise tepki topladı ve Vali Ayhan'a adeta destek mesajları yağdı.

CUMHURİYET'E TEPKİ, VALİYE DESTEK 

Destek mesajlarından bazıları ise şöyle:

Cemile Bayraktar: "Vali, sorumlu olduğu ilin geleneğinden de gerçeğinden de sorumludur. Laiklik adı altında din karşıtlığı yapan kesim, ülkede 'yobazın sadece tarikatlarda yetişmediğinin' göstergesi. AKP hala niye oy alıyor? Aşağıdaki gibiler sayesinde 'AKP giderse din gider' sanıldığı için... Şanlıurfa valisi, Cemevi ziyaretinde de bulunmuş bunu da haber yapın, atlamışsınız."

Av. İbrahim Eyyüpoğlu: "Vali bey papaz veya piskoposu ziyaret etseydi sizin tarafınızca haber değeri olmazdı… Demek ki Valimiz Sayın Salih Ayhan doğru yolda."

Mehmet Cafer: "Kemalizm zihniyeti bu işte. sizlerin din düşmanlığı yüzünden akp 20 yıldır iktidarda. bu din düşmanlığınız Millet ittifak,na zarar veriyor. Saadet partili bir vatandaş olarak sizin bu zihniyetinizi kınıyorum sizi ve Kemalizmininizi.."

Özçelik: "Her kesime eşit, Sivas'ta da öyleydi, Şanlıurfa da ayni şekilde. Çamur at izi kalsın olsun biraz."

Halil Çavcı: "Ülkemizin yetiştirdiği çalışkan dürüst mülki idare amirlerini bu saçma sapan haberlerinizle itibarsızlaştıracağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Sn. valimizin 
kapısı geldiğin beri herkese açıktır. Ayrıca Şeyh İzzettin Aksan Şanlıurfa'nın manevi değerlerindendir."

Ekrem Demirbilek: "Vali bey toplum tarafından kabul görünce hemen saldırıya başladılar. Yüzde 99'u Müslüman olan bir toplumda bu ziyaretin neyi tartışma oluyor ki."

Sadık Sade: "Ülkenin tüm manevi değerlerine sahip çıkan Sn valimiz @valisalihayhan
tebrik ederim 28 Şubat tarzı bu haberler manşet oluyorsa demek ki doğru yoldayız dün demokrasiye balans AYARI yapanların akıbetini (çişini tutamadığını)bu ülke gördü İT ürür KERVAN yürür Durmak yok yola devam."

Mahmut Barut: "28 Şubat tarzı habercilik anlayışı budur. Sarıklı cübbeli bir alimi görünce elektrik çarpmışa döner. Vali Ayhan, toplumun tüm değerlerine, tüm kesimlerine gereken ilgiyi yakınlığı göstermesi takdire şayandır. Başarılar diliyorum."

Abdurrahim Semavi: "Vali Salih Ayhan bölgenin gerçeğini bilen gören biridir Alimleri de ziyaret eder, cemevini de ziyaret eder Vali beyi hedefe koymak kepazeliktir."

Metin Girgin: "Bu cumhuriyet gazetesi sakallı birini gördüğü zaman hemen çıldırıyor. 28 Şubat ürünü bu zihniyet yok olmadı."

BİHA


Kaynak:

Etiketler :
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum