Hastalar at çiftliğinde stres attı;

Hastalar at çiftliğinde stres attı

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışanları hastalarla Göbeklitepe At Çiftliğine gitti....

Toplum temelli bakım anlayışı ile hizmet veren Şanlıurfa Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), hastalara yönelik sadece ilaç tedavisi ile değil çok yönlü etkinliklerle onların sosyal gereksinimlerini  karşılamak için çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda TRSM çalışanları ve hastaları, Göbeklitepe At Çiftliğine giderek birlikte vakit geçirdi.

TRSM sorumlusu Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Oğuz Peker, hastalar ile kurum içinde ve kurum dışında çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"TRSM' ye bağlı hastaların sosyal hayatlarına uyum sağlaması, sosyalleşmesi, işlevselliğinin artırılması açısından yapılan sosyal etkinlikler büyük önem taşımaktadır. Toplum Ruh Sağlığı Merkezince gerçekleştirilen çeşitli sosyal etkinlikler sayesinde hastalar kendi başına bağımsız hareket edebilme kabiliyetlerini geliştirebilmekte, toplum içinde herkes gibi varlıklarını ortaya koyarak görünür olmakta ve hastalığın kendilerinde yarattığı stresten uzaklaşma imkânı bulmaktadır.

Aynı zamanda bu tür sosyal etkinlikler, hastalarımızın kendilerini değerli hissetmesine ve bu mücadelede yalnız olmadıklarını görmelerine ve hissettikleri sosyal destek sayesinde tedavi süreçlerine gayet olumlu katkılar sunmaktadır. Yine böyle etkinliklerin bireysel düzeyde tedaviye olan katkısının yanında, toplumsal olarak da ruhsal bozukluklara yönelik damgalamanın önüne geçilmesi için çok büyük önem taşıyor".

BİHA 


Kaynak:

Etiketler :
, , ,
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum