Şanlıurfa'da konukevleri turizm teşviki bekliyor;

Şanlıurfa'da konukevleri turizm teşviki bekliyor

ÖZEL HABER | Şanlıurfa’da otantik mimarisi, kente has sıra geceleri ve yöresel yemekleriyle şehrin kültürünü yerli ve yabancı turistlere yansıtan konukevleri, artan hayat pahalılığı ve zamlar karşısında zor günler geçiyor. Şanlıurfa Konukevleri Derneği Başkanı Osman Karakaş, kentin kültürünü yansıtan ve tarih kokan konukevlerinin yılın sadece üçte birinde iş yapabildiğine dikkati çekerek, devletin konukevi işletmelerine turizm teşviki vermesi gerektiğini söyledi....

Şanlıurfa’da konukevleri son yıllarda özellikle turizm açısından önemli bir yere sahip. Otantik mimarisi, kente has sıra geceleri ve yöresel yemekleriyle Urfa’nın eski kültürünü yansıtan konukevleri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Konukevlerinde insanlar bir taraftan eğlenirken bir taraftan da tarihe tanıklık ediyor. Ancak otellere rakip olarak görülen konukevleri, yılın üçte birinde tam kapasite çalışıyor. Bu durum kentteki konukevi işletmelerini ekonomik olarak zorluyor.

Şanlıurfa Konukevleri Derneği Başkanı Osman Karakaş, kentin tanıtımında önemli bir yeri bulunan konukevlerinin sorunlarını ve taleplerini Bizim Haber Ajansı’na anlattı.

 

KARAKAŞ: KONUKEVLERİNİN KAPANMAMASI İÇİN TURİZM TEŞVİKİ BEKLİYORUZ

Şanlıurfa’da 2000’li yılların başında bir elin parmaklarını geçmeyen konukevi sayısının şimdi 70’i aştığı bilgisini veren Karataş, pandemi döneminde sektör olarak çok zor günler yaşadıklarını kaydetti.

Konukevleri ve butik otel işletmelerinin artan hayat pahalılığı ve zamlar karşısında faturalarını, çalışanların maaşlarını ve sigortalarını ödeyemeyecek bir noktaya geldiğini belirten Karakaş, “Biz zaten sezonluk çalışıyoruz. Yılın 4 ayında işler yoğun. Bunlar nisan ve mayıs, eylül ve ekim ayları. 2 yıldır nisanın Ramazan ayıyla geçmesinden konukevleri çok fazla iş yapamadı. Mayısta biraz iş oldu. Ondan sonra eylül ayına kadar iş olmuyor. Biriken elektrik, su faturaları, işçi maaşları oluyor. İş olmadığı için konukevi sahipleri bunları ödemekte zorlanıyor. Konukevleri esnafı, bütçesi düşük olan esnaflardan. Konukevlerinin kapanmaması için devletimizden bu alana yönelik bir turizm teşviki bekliyoruz. Çünkü uzun bir kış iş olmuyor. Elektrik, su, işçi maaşı ve sigorta ücretlerini ödemekte zorlanıyoruz” dedi.

 

“EYLÜL VE EKİM AYLARINDAN UMUTLUYUZ”

Osman Karakaş, sektörü yıl boyu canlı tutmayı hedeflediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güzel tanıtımlar yapmaya çalışıyoruz. Eylül ve ekim ayları konukevleri için çok önemli. Çünkü kentte sıcaklık biraz düşüyor ve turist yoğunluğu artıyor. Bu yıl bu aylardan umutluyuz. Beklentimiz yüksek. İnşallah çok güzel geçecek. İnşallah sonbahar yağmurları gibi bütün konukevlerimizin üzerine müşteri yağacak. El birliği ile Urfa’mızı en güzel şekilde tanıtmaya çalışacağız. Urfa’mızı daha ileri taşıyacağız.”

 

“KONUKEVLERİNİN BULUNDUĞU BÖLGEDEAYDINLATMA VE GÜVENLİK SIKINTISI VAR”

Karakaş, konukevleri ve butik otellerin bulunduğu alanlarda aydınlatma ve güvenlik sorunun bulunduğuna dikkati çekti.

Konukevleri ve butik otellerin genellikle ara sokaklarda yer aldığını vurgulayan Karakaş, “Yetkililerden bu ara sokaklara güvenlik ve aydınlatma istiyoruz. Çünkü gelen turistler ara sokaklarda aydınlatma ve güvenlik az olduğu için tedirgin oluyor. Gelen turistin güvenliği önemli. Bazıları ön yargıyla geliyor” diye konuştu.

SİNAN ÖZDEMİR – MUSTAFA EKİNCİ – ÖZEL HABER/BİHA


Kaynak:

Etiketler :
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum