VERİMDER Anadolu buluşmaları Şanlıurfa'da yapıldı;

VERİMDER Anadolu buluşmaları Şanlıurfa'da yapıldı

VERİMDER, iklim değişikliği, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konusunda düzenlediği Anadolu buluşmaları toplantısının 24’üncüsünü Şanlıurfa’da gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Maalesef Türkiye’de binalarımızın yüzde 80 civarı enerji verimliliğine uygun değil. Şanlıurfa’da ise bu yüzde 85 civarlarında” ifadesini kullandı....

ŞANLIURFA- Enerji verimliliği dünyada en önemli konu haline gelirken, enerji kaynaklarını daha verimli kullanabilmenin yollarına ilişkin farkındalık oluşturmayı misyon olarak belirleyen Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), 24'üncü toplantısını Şanlıurfa’da gerçekleştirdi.

Şanlıurfa’da bir otelde düzenlenen toplantıya VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, VERİMDER Genel Sekreteri Arkın Konak ile çok sayıda davetli katıldı.  

ALKİN: ŞANLIURFA’DA BİNALARIN YÜZDE 85 CİVARI ENERJİ VERİMLİLİĞİNE UYGUN DEĞİL

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, binalarda enerji verimliliğinin çok zayıf olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Tavandan tabana hiçbir şey olmuyor, biz de Anadolu Buluşmaları ile VERİMDER olarak tabanı talep eder hale getirdik. Dolayısıyla çok ciddi bir sonuç aldık. Türkiye'de konutlarda tüketilen enerji sanayide tüketilenden fazla. Maalesef binalarımızın yüzde 80 civarı enerji verimliliğine uygun değil. Şanlıurfa’da ise bu yüzde 85 civarlarında. Binalarda ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiyi ısı yalıtımı yaptırılarak yarı yarıya azaltabiliriz. Eğer biz yüzde 80’i enerji verimliliğinden çok uzak olan binaları, 3 sene içinde bu fonlamayla enerji verimli hale getirirsek, bu takriben 21 milyon hane ediyor, her sene 7 milyar dolara kadar tasarruf etme imkanımız oluşuyor."

Toplantıda, enerji kayıpları, iklim değişikliğinin yanı sıra tüketicilerin bütçesini de olumsuz şekilde etkileyen konular ele alındı.

Toplantı, konuşmacıların katılımcıların sorularını yanıtlaması ile sona erdi.

BİHA

 

 

 

 

 


Kaynak:

Etiketler :
, , ,
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum