İşte herkesin beklediği EYT'deki kritik tarih;

İşte herkesin beklediği EYT'deki kritik tarih

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili süreç devam ederken, EYT konusunun Aralık ayında çözüme kavuşması bekleniyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin 'prim gün sayısı' sorununa ilişkin çok kritik bir detayı açıklamıştı....

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili süreç devam ederken, EYT konusunun Aralık ayında çözüme kavuşması bekleniyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin 'prim gün sayısı' sorununa ilişkin çok kritik bir detayı açıklamıştı. 

 

Bakanın açıklamaları sonrası EYT formülü araştırılmaya başladı. ESKİ SGK İL MÜDÜRÜ/ Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Göktaş'tan EYT düzenlemesinin hangi tarihleri kapsayacağı ile ilgili açıklamalar geldi.

Göktaş, EYT ile ilgli formüllerin konuşulduğunu ve Bakanın açıklamaları sonrasında tek formüle odaklandıklarını belirterek, 'Tam EYT dediğimiz yani 8 Eylül 1999 ve öncesi işe girmiş olanların belli bir çalışma süresi ve prim gününü doldurduktan sonra emekli edilmesine ilişkin düzenlemeyi tam olarak hayata geçirdikleri anlaşılıyor.' dedi.

SSK'LI ÇALIŞANLAR İÇİN

Bu düzenlemenin nasıl olduğunu açıklayan Göktaş, 'Prim günü biraz farklılık gösteriyordu. 8 Eylül 1999 öncesindeki duruma dönülecek. Burada SSK'lı kadın çalışanlar için 20 yılı, erkekler için 25 doldurmak ve 5 bin prim günü doldurma şartı var.' dedi.

BAĞ-KUR'LU OLANLAR İÇİN

Bağ-Kur'lu olanlar için ise, kadın çalışanlar için 20 yıl şartı ve 7200 ödeme şartı. Erkeklerde 25 yıl ve 9 bin şartı aranıyor.

MEMURLAR İÇİN

Kadın memurlar için ise, 20 yılı doldurmaları ve 7 bin 200 prim ödemiş olmaları gerekiyor. Erkek memurlar için; 25 yılı doldurmuş olmaları ve 9 bin küsür prim ödemeleri gerekiyor.

İLK MAAŞLAR ŞUBAT AYINDA

EYT Meclis'te kabul edilirse ilk maaşlar Şubat ayında verilecek.

1,5 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK

Düzenlemeden 1999 yılı ve öncesi işe girenler yararlanacak. Sadece SSK'ların değil, Bağ-Kur'lu vatandaşlar da sürece dahil edilecek. Bu kapsamda Türkiye’de 1 milyon kişi bulunuyor ve her yıl 450 bin kişi emekli oluyor.

Yasanın hayata geçtiği dönemde 1,5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor.. Taslak tamamlandığında Cumhurbaşkanı'na onaya sunulacak

Kaynak:

Etiketler :
, , ,
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum