Urfa’da Erozyonla Mücadele Haftası’nda etkinlikler yapıldı;

Urfa’da Erozyonla Mücadele Haftası’nda etkinlikler yapıldı

TEMA Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla gerçekleştirdiği sunumunda “Toprağımızın ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varmalıyız. Önlem almadığımız zaman iklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan oluruz” ifadelerini kullandı....

TEMA Vakfı tarafından 14 - 20 Kasım tarihlerinde “Erozyonla Mücadele Haftası” kapsamında “biyolojik çeşitlilik, biyolojik çeşitlilik kaybı ve nedenlerine” dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında; birçok ilde online seminer, toprak yürüyüşü, stant çalışmaları ve temsilci sunumları yapıldı.

Şanlıurfa’da da İstiklal Ortaokul öğrencilerine hazırlanan ANG Biyolojik Çeşitlilik Projesi sunumu ve toprak konulu sohbet yapıldı. Ayrıca TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen tarafından Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odasında, İl Koordinasyonunda görevli gönüllüler ve Harran Üniversitesi Genç TEMA Grubuna biyolojik çeşitliliğin tanınması, öneminin fark edilmesi ve çeşitliliğin korunması için yapılabileceklere ilişkin sunum yapıldı. Yapılan etkinliğe TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik ve Şanlıurfa Mali Müşavirleri Odasından Necmettin Çakır da katıldı.

Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, sunumunda şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde her yıl 648 milyon ton toprağın erozyona uğradığını, erozyonumuz dünya ortalamasının 4 katı olduğu, gıdamızı ürettiğimiz tarım topraklarımızın yüzde 39’unda, meraların ise yüzde 54’ünde erozyon görülüyor. Gıda üretiminin giderek çok daha önem kazandığı dünyamızda topraklarımızın sağlığının, üretkenliğinin korunması için tarım arazilerinde, çiftçilerimizin erozyona karşı alabilecekleri önlemler alınmalı ve erozyon kontrol çalışmaları yapılmalıdır.

Ülkemizdeki biyolojik çeşitlilik, ne kadar fazlaysa ekosistemler de o kadar güçlü ve değişen çevre koşullarına karşı çok daha dirençli olur. Bu nedenle toprağımızı ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varıp, doğayla uyumlu yaşamalıyız. Önlem almadığımız zaman iklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan oluruz. Dünyada yılda 1.5 milyar tona yakın gıda çöpe gidiyor. Bunun dünya ekonomisine maliyeti tam 1 trilyon dolardır. Yine BM raporuna göre, 3.1 milyar insan gıdaya erişimde sıkıntı çekiyor ve sağlıklı beslenemiyor ve 828 milyon insan ise aç kalıyor.

Türkiye'de yılda 18 milyar kilogramın üzerinde gıda soframıza bile ulaşamadan israf ediliyor. Bu daha basit bir anlatımla Türkiye'de soframıza gelen her tabağın yarısı çöpe gidiyor”.

BİHA

 


Kaynak:

Etiketler :
, , ,
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum