Uzman doktordan sıcak hava uyarısı!;

Uzman doktordan sıcak hava uyarısı!

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ömer Faruk Çiçek, kronik kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan vatandaşları güneşin dik vurduğu saatlerde dışarı çıkmamaları konusunda uyardı....

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ömer Faruk Çiçek, kronik kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan vatandaşlar için önemil uyarıda bulundu.

Uzman Doktor Çiçek, hava sıcaklığının arttığı sıcak yaz günlerinin kalp krizini tetiklediğine dikkati çekerek,  güneşin dik vurduğu saatlerde dışarıya çıkılmaması konusunda uyarıda bulundu.

 Şanlıurfa’nın Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olduğunu hatırlatan Çiçek, “Bu açıdan kalp ve tansiyon hastalığı olan hastalarımızın çok dikkat etmeleri gerekiyor. Aşırı sıcaklar aşırı bir şekilde sıvı kaybına neden olabilmektedir. Başta kalp olmak üzere vücutta çeşitli değişikliklere neden olabilmektedir. Özellikle aşırı sıvı kaybı vücudun kan akım dengesini bozarak kalpte pıhtılaşmalara neden olabilmekte, bu da kalp krizini tetiklemektedir. Tansiyon hastalarımız da kendini bu sıcaklardan korumalı çok dikkat etmelidir” dedi.

Yüksek sıcaklıkların tansiyonu iki şekilde etkileyebileceğini vurgulayan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüksek sıcaklar tansiyonu çok aşırı şekilde yükseltebilir ya da çok ciddi sıvı kaybına neden olarak tansiyonu düşürebilir. İkisinde de hayati öneme haiz olacak durumlara neden olabilir. Yüksek sıcaklık insan vücudunda stres yaratmakta, bu da tansiyon hastasında ani tansiyon yüksekliklerine neden olarak beyin kanamasına neden olabilir. Ya da çok ciddi sıvı kayıplarında kullandığımız tansiyon ilaçlarında etkileşerek ani tansiyon düşüklüklerine bağlı bayılmalar, bayılma gerçekleştiğinde ise kafa travması dediğimiz beyin sarsıntıları olabilir. Bu açıdan bu durumlara dikkat etmek gerekiyor.”

Ömer Faruk Çiçek, dikkat etmesi gereken diğer hasta grubunun ise yaşlı hastaların ve böbrek yetersizliği olan hastaların olduğunu belirtti. Çiçek, “Ani sıvı kayıplarına normal bir insana göre daha fazla reaksiyon verebilir. Akut böbrek yetmezliği dediğimiz böbrek yetersizliği oluşabilir, yani diyalize kadar gidebilecek durumlar oluşabilir. En korktuğumuz olay güneş çarpmasıdır. Güneş çarpmasında kişide bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş olabilir. Bu gibi durumlar olduğu zaman en yakın sağlık kuruluşuna vatandaşımızın başvurması gerekir” uyarısında bulundu.

Uzman Doktor Çiçek, şu tavsiyelerde bulundu:

“Güneş ışınlarının dik açılarla geldiği saat 11.00 ile 16.00 saatleri arasında çok acil işimiz yoksa dışarı çıkılmaması, açık renkli bol kıyafetlerin tercih edilmesi, yine terlemeyi arttırıcı sentetik ürünlerden ziyade pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi, yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan kaçınılması, gazlı içeceklerden kaçınılıp daha çok su ağırlıklı sıvı tüketmesi gerekir. Günde en az 2,5-3 litreye kadar sıvı tüketilmeli, şayet güneş ışınlarına maruz kalma fazlaysa çok sıcakta kalınıyorsa da tüketilen sıvı miktarı arttırılabilir”.

BİHA


Kaynak:

Etiketler :
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum