Emekli Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İmre: “Emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkı kapatılmalıdır”;

Emekli Memur-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İmre: “Emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkı kapatılmalıdır”

Emekli Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet İmre, 30 Haziran Dünya Emekliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkının kapatılmasın gerektiğini vurguladı....

ŞANLIURFA- Emekli Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet İmre, 30 Haziran Dünya Emekliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 Türkiye’nin kalkınması, milletin refahı için emek vermiş olan 13,6 milyondan fazla emekli sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade eden İmre, “Emeklinin, emek verme gücü sona ermiş, kamu maliyesine yük olmuş kişi olarak değil, verdiği emek ve hizmetten dolayı hürmeti hak etmiş kişidir.” dedi.

 İMRE: “EMEKLİLERLE ÇALIŞANLAR ARASINDA AÇILAN MAAŞ FARKI EMEKLİYİ YOKSULLAŞTIRMAKTADIR”

 Son yıllarda alım gücünde yaşanan düşüşten en fazla emeklilerin etkilendiğini belirten İmre, mesajında şu ifadelere yer verdi:

 “Aktif çalışma ücreti ile emekli aylığı arasındaki uçurum emekliyi yoksullaştırmaktadır. Köşesine çekilmiş, hayattan elini eteğini çekmiş bir emekli tipi istenmiyorsa, emeklilerin yaşam koşulları düzeltilmeli, müreffeh bir yaşamı mümkün kılacak zemin üretilmelidir. Emeklilikte gelirin ve yaşam standardının büyük düşüş yaşamasından dolayı çalışanın verdiği en zor karar emeklilik kararıdır. Emeklilerimizin %39’u tam zamanlı, %33’ü yarı zamanlı çalışmak zorunda kalmakta, her 100 emekliden 72’si emekli olunca iş arayışına girmektedir.

Bizler, emekliler olarak himmet değil, yıllarca verdiğimiz hizmetin karşılığı olan onurlu bir yaşamı istiyoruz. Bu bizim en temel insan hakkımız, alın terimizin karşılığıdır.”

 “HER PLATFORMDA HAKLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Emeklilerin sendikal örgütlenme özgürlüğünün engellenmesi, hak mücadelesi açısından büyük bir eksiklik olduğunu kaydeden İmre, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Emeklilerin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi şüphesiz mücadele ve örgütlenme gerektirmektedir. Memur-Sen bünyesinde kurulmuş olan Emekli Memur-Sen, kamu görevlisi emeklileri başta olmak üzere bütün emeklilerin hak arama adresidir. Emeklilerin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile örgütlenme hakkı için mücadele etmeye, her platformda haklarımızı savunmaya devam ediyoruz. Bütün emeklilerimizi, Emekli Memur-Sen çatısı altında toplanmaya, bu onurlu mücadeleye güç ve omuz vermeye davet ediyoruz.”

 

“EMEKLİLERLE ÇALIŞANLAR ARASINDA AÇILAN MAAŞ FARKI KAPATILMALIDIR”

Milyonlarca emeklinin haklarını korumak, refah içinde bir emeklilik geçirmelerini sağlamak, sosyal hayata aktif katılımlarını desteklemek için Emekli Memur-Sen olarak isteklerini sıralayan İmre, şunları kaydetti:

 “Emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkı kapatılmalıdır.

Kamu görevlilerinin fiilen çalıştıkları dönemde bordrolarında var olan “ek ödeme” de dâhil emek verilen dönemde maaşa eklenen unsurlar emekli maaşına da yansıtılmalıdır.

Memurların emekli ikramiyesi hesabı yapılırken tam hizmet yılı hesaba katılıp, ay ve gün hesabının dâhil edilmemesinden doğan 1 ay ile 11 ay arası kayıp giderilmelidir.

Yılda iki defa ödenen bayram ikramiyesi, gösterge rakamına bağlanmalı ve maaşlara yapılan artış kadar artış yapılması sağlanmalıdır.  

Emeklilerden fiilen çalışabilecek güç noktasında ve fikri zeminde bilgi birikimi müsait olanlar gerek kendi alanları, gerekse faydalı olabilecekleri uygun alanlarda istihdam edilmelidir.

Emeklilerin Sendikalara üye olma hakkı yasal statüye kavuşturulmalı, emeklilikte de sendika üyeliği devam etmeli, haklarımız da bizimle emekli olmamalı.

Yaşa bakılmaksızın tüm emekliler toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalandırılmalıdır.

Eş ve çocuk yardımı emeklilere de verilmelidir.

Öğrenim hayatına devam eden çocuğu olan emeklilere eğitim yardımı ödemesinin kapsamı genişletilmelidir.

‘Aktif Yaşlanma’ kavramı ülkemizde de hayata geçirilerek emeklilerin daha sağlıklı bir emeklilik dönemi geçirmeleri sağlanmalıdır.

Genel sağlık politikalarının dışında, yaşlılara yönelik özel sağlık politikaları da geliştirilmeli, sağlıklı yaşlanmaya yönelik farkındalık eğitimleri verilmelidir.”


BİHA

 

 

 


Kaynak:

Etiketler :
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum