URFA ÇALIŞMA GRUBU'NDAN KENTİN TURİZM VE TARIM POTANSİYELİNE İLİŞKİN TAVSİYELER;

URFA ÇALIŞMA GRUBU'NDAN KENTİN TURİZM VE TARIM POTANSİYELİNE İLİŞKİN TAVSİYELER

Urfa Çalışma Grubu, Şanlıurfa’da turizm ve tarım alanında yapılması gerekenleri maddeler halinde sıraladı....

Urfa Çalışma Grubu, turizm ve tarım noktasında büyük bir potansiyele sahip olan Şanlıurfa’da bu alanlarda yapılması gerekenlere dikkat çeken paylaşımda bulundu.

Grubun tavsiye niteliğindeki maddeleri sosyal medya hesaplarında şu şekilde yer aldı:

"Urfa’da yıllardır eksikliği duyulan birçok sorunun nedenleri arasında yer alan, eksiklik ve yanlışlıkları başta mülki amirimiz, yerel yöneticilerimiz ve özellikle kamuoyu ile paylaşmak ihtiyacını duyduk.

Öncelikle Turizm ve Tarım şehri olduğumuzdan hareketle;

1. Balıklıgöl, Harran, Halfeti ve Göbeklitepe’nin temizlik, güvenlik, peyzaj, küçük ölçekli bakım ve onarım hizmetlerinin yapılması amacıyla Urfa Valiliği ve Çevre Koruma Vakfı tarafından yürütülmesi planlanan ve ilgili alanların disipline edilmesini sağlamak ve yerel yönetimlerden bağımsız olarak, kendisine ait bütçesi ve personeli olan “Alan Yönetimi” taslağı, 2020 yılından beri Turizm Bakanlığı’nda beklemektedir. Bir an önce bu taslağın TBMM’ye getirilerek kanunlaşmasını sağlamak gerekmektedir.

2. Turizm’de hizmet sektöründe esen olumsuz rüzgarların giderilmesi Şanlıurfa’nın aleyhinde yapılabilecek propagandaları önlemek için ilgili esnafa eğitim verilmesi sertifikalandırılması ve sıkı denetimi sağlanmalıdır.

3. Tarım alanlarındaki betonlaşmaların şu anda 100.000 dekar olduğu değerlendirilmektedir ve buna bağlı olarak 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun işletilmesini, ihlal durumlarında müdahale edilmesi, ilgili kişilerin eğitilmesi, çözümler bulunması, tavsiyeler yapılması ve şimdiye kadar aylık toplantılar yapılan valiliğe bağlı Toprak Koruma Kurulu’nun izinsiz yapılaşma yapanlara kanunun uygulanmasını sağlamaları gerekir."

Urfa Çalışma Grubu ayrıca kentte artan intihar vakalarının da incelenmesi gerektiğini ve gerekirse sivil toplum kuruluşlarından ve diğer kuruluşlardan yardım istenebileceğini kaydetti.

Grup, paylaşımına Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün hesaplarını da ekledi.

BİHA


Kaynak:

Etiketler :
,
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum