Urfa’da üniversite hastanesinde 4 hastaya başarılı operasyon;

Urfa’da üniversite hastanesinde 4 hastaya başarılı operasyon

Şanlıurfa’da, Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nun rektörlüğe atanmasının ardından birçok kıdemli doktorun geri döndüğü üniversite hastanesinde, anevrizma (baloncuk) teşhisi konulan 4 hasta, açık beyin ameliyatına gerek kalmadan yapılan başarılı operasyonla sağlıklarına kavuştu....

Harran Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nun atanmasının ardından birçok kıdemli doktorun geri döndüğü üniversite hastanesi başarılı operasyonlarına devam ediyor.  

Son olarak Harran Üniversitesi Hastanesi doktorları teşhisi oldukça zor bir rahatsızlık olan anevrizma (baloncuk) hastalığıyla ilgili başarılı operasyona imza attı. Hastaneye başvuran biri 7 yaşındaki çocuk olmak üzere 4 hasta, başarılı operasyonlarla sağlıklarına kavuştu.

Harran Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Veysel Kaya, Harran Üniversitesi ve Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde radyoloji ünitesinde gece gündüz vatandaşlara hizmet verdiklerini söyledi.

Hastaneye başvuran 4 hastaya, yapılan tetkikler sonucunda anevrizma (baloncuk) teşhisi konulduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kaya, başarılı operasyonlar gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Hastanemize ayakta başvuran 2 erkek ve bir kadın hastamız ile gün sonunda acil bir vaka olarak 7 yaşında erkek bir çocuğumuz getirildi. Yapılan tetkikler sonucunda hastalarımızda anevrizma (baloncuk) teşhisi koyduk. İlk etapta acil olan 7 yaşındaki çocuğumuzun operasyonunu gerçekleştirdik. Hastamızı anjiyografi ünitesine alarak kapalı yöntemle (anjiyografi yöntem), açık beyin ameliyatına gerek kalmadan kasık damarından girilerek hastanın baloncuğu tedavi edilip sağlığına tekrar kavuştu.”

Dr. Öğr. Üyesi Kaya, diğer operasyonlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“47 yaşındaki erkek hastamız yaklaşık altı ay önce beyin kanaması ile Şırnak’tan bize başvurdu. Beyninin sağ tarafta kanamaya neden olan baloncuğu tedavi edilen hastamız 20 gün yoğun bakım sürecinden geçip sağlığına kavuştu. Beyninde toplam beş baloncuğu, biri acil olmak üzere ikisi ayaktan başvuru ile tüm beyin baloncukları kapalı yöntemle, açık beyin ameliyatına gerek kalmaksızın başarılı bir şekilde tedavi ettik. Hastamızı yıllık anjiyo kontrolleri ile takibe aldık.

Diğer bir hastamız ise 59 yaşındaki romatizması ve hipertansiyonu olan erkek bir hastamızdı. Dış merkezde beyin baloncuğundan şüphelenilmesi üzerine tarafımıza başvurdu. Yaptığımız DSA’da (Beyin Anjiyografi) beyin baloncuğu tespit edip tedavisini kapalı yöntemle, açık beyin ameliyatına gerek kalmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

48 yaşındaki kadın hastamız ise dış merkezden tarafımıza beyin baloncuğu ön tanısıyla başvurdu. Hastamızın son bir aydır giderek şiddetlenen daha önce olmayan baş ağrıları mevcuttu. Hastanın yapılan DSA’sında (Beyin Anjiyografi) beyin sağ tarafında büyük bir baloncuk tespit edildi. Hastamızın beyin baloncuğu kapalı yöntemle, kasık damarından girilerek açık beyin ameliyatına gerek kalmadan başarılı bir şekilde tedavi edildi, hastamız sağlığına kavuştu.”

Dr. Öğr. Üyesi Kaya, Girişimsel Radyoloji Ünitesinde yapılan tedaviler hakkında şu bilgileri aktardı:

İnme tedavisi, şah damarı rahatsızlıkları, beyin kanamasına neden olan anevrizma(baloncuk) tedavisi, akciğer kanaması, karın içi kanamalar, kitleye bağlı kanamalar, damar yaralanmalarına bağlı kanamalar, damar yumağı tedavileri, bazı tümörlerde damar içi tedaviler, bazı tümörlerde tümör yakma işlemleri, diyaliz hastalarında katater ve fistülleri ilgilendirir tüm tedaviler, safra yolları tıkanıklıklarında yapılacak tüm işlemler, böbrek ve idrar yollarıyla alakalı tüm girişimler, varis tedavileri, periferik( kol, bacak) damar rahatsızlıkları, tüm biyopsi ve drenaj işlemleri girişimsel radyoloji ünitesinde yapılmakta olup civar illerdeki kamu ve üniversite hastanelerinde bile bu düzeyde olmayan girişimsel işlemler Şanlıurfa’da tarafımızca yapılmaktadır. Şanlıurfa’da üst düzey merkezlerde yapılan girişimsel radyolojik işlemlerin tümü yapılmaktadır.”

Dr. Öğr. Üyesi Kaya, bu işlemleri yaparken destek olan hekim arkadaşlar başta olmak üzere; Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nun yanı sıra Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Faruk Günak’a, Hastane Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan’a, tüm İl Sağlık Müdürlüğündeki şube müdürlerine, Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi yönetimine ve son olarak Şanlıurfa’ya gelip hizmetleri yapmasına vesile olan Prof. Dr. Abdurrahim Dusak’a teşekkür etti.

ANEVRİZMA (BALONCUK) NEDİR?

Anevrizma (baloncuk), atardamar duvarındaki zayıf bir noktada oluşan balonlaşmayı tanımlayan tıbbi terimdir. Beyin anevrizması, tüm erişkinlerin yaklaşık yüzde 3’ünü etkileyen ve yaşla görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Beyin anevrizması önemli bir sağlık problemidir. Anevrizmanın duvarı, normal bir damar duvarına göre çok daha ince ve zayıf yapıdadır. Zaman içinde gittikçe incelen anevrizma duvarı, en zayıf olduğu noktadan patlayarak beyin kanamasına neden olabilir. Beyin anevrizmasının patlaması, beyin zarları arasında kanamaya neden olur. Bu tip beyin kanamalarına "subaraknoid kanama" adı veriliyor. Anevrizmaya bağlı beyin kanaması, hayati risk oluşturan bir durumdur. Anevrizma kanaması yaşayan hastaların yaklaşık yarısı, kanama ve kanamanın neden olduğu diğer tıbbi problemler nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Günümüzde, yaygınlaşan tıbbi görüntüleme yöntemleri sayesinde, beyin anevrizmalarının çok önemli bir kısmını beyin kanamasına neden olmadan teşhis edip, düşük riskle tedavi edebiliyor.

BİHAKaynak:

Etiketler :
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum