Arama
Arama Sonuçları
HÜDA PAR'dan artan konut fiyatlarına çözüm önerisi
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Şanlıurfa'da konut ve kira fiyatlarındaki artış ile TOKİ tarafından yapımı tamamlanan ve sahiplerine teslim edilmeyen konutlardaki anlamsızlığa dikkat çekerek bu sorunlara yönelik bazı çözüm önerilerinde bulundu.
Bankayı dolandıran esnaf vurgun parasıyla 4 milyonluk suşi aldı
Aralarında kebapçı, künefeci, dolmuşçu ve lastikçinin de olduğu 61 kişi el ele verip özel bir bankayı dolandırdı. Bankanın bir açığını bulan şebeke 20 gün içinde 102 milyon liralık vurgun yaptı. Şebeke, bankanın parasıyla 4,2 milyon liralık suşi almış.
İntiharından önceki sözleri yürek burktu
Şanlıurfa’da, sulama kanalında cansız bedenine ulaşılan 12 yaşındaki Feyzettin Ay’ın hayatına son vermeden önce çektiği video ortaya çıktı. Feyzettin Ay’ın “En çok da babam hakkını helal etsin” sözleri yürek burktu.
TOKİ'nin indirim kampanyası bugün başlıyor
TOKİ'nin, Haziran 2022'den önce yapılan iş yeri ve konutlar için indirim kampanyası bugün başlıyor. Borcu için peşin ödeme yapanlara yüzde 25 indirim uygulanacak. Başvurular için son gün 19 Ekim.
Yemek kuryesine vergi takibi
Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi gelirlerini artırmak için üç alana yoğunlaşacak. E-ticaret siteleri üzerinden yemek siparişlerinde ve kayıt dışı POS ile satışlarda belge düzenlenmediğini tespit eden Bakanlık ayrıca işletmelerin KDV tahsilatı ile beyanı arasında fark olduğu belirledi.
Şanlıurfa’da yaşayan Almancıları ilgilendiren toplantı
SGK, Şanlıurfa’da yaşayan Almancıların sosyal güvenlik haklarıyla ilgili toplantı yapılacağını duyurdu. Şanlıurfa’nın yanı sıra bölgedeki 8 ildeki Almancıları ilgilendiren toplantı 17-19 Ekim tarihleri arasında Gaziantep’te yapılacak.
TOKİ’den yüzde 25 indirim kampanyası
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “TOKİ’den konut ve iş yeri alan vatandaşlarımız, kalan borçlarını peşin ödemek isterlerse yüzde 25 oranında indirimden faydalanabilecek." dedi.
ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne yeni araçlar eklendi
ŞUSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışacak yeni araçlar araç parkına eklendi. 28 Milyon 186 Bin TL’lik yatırımın Şanlıurfa’ya hayırlı olmasını dileyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, hizmete sunulacak olan yeni hizmet araçlarının sahada çalışmaya başlayacaklarını kaydetti.
Erdoğan'dan enflasyon açıklaması: Çok net bir yol haritamız var
Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon ile mücadelede alınan önlemlerin zaman içinde etkisini göstereceğini belirterek, "Çok net bir yol haritamız var. Bir geçiş süreci, enflasyonun yavaşlama, durma ve geriye gitme süreci var. Şu an her şey kontrol altında, dengeli bir şekilde yürütülen politikalarla, yapısal reformlarla Türkiye’yi tekrar tek haneli enflasyona kavuşturacağız” dedi.
Teknik Direktör Turan: Şanlıurfaspor hak ettiği yere gelecek
Astor Enerji Şanlıurfaspor Teknik Direktörü Zafer Turan, basın toplantısı düzenleyerek "Şanlıurfaspor hak ettiği yere gelecektir" dedi.
Şanlıurfa'da 85'lik dede bisiklet tutkusundan vazgeçmiyor
Şanlıurfa’da 85 yaşındaki Ali Mol dede gençlik yıllarından bu yana bisiklet sürme tutkusundan vazgeçmiyor. Yaklaşık 50 yıldır pedal çeviren Ali Mol dede her salı köyünden gelerek Urfa’daki bisiklet turuna katılıyor.
Ticari kredilerde kısıtlamalar kalkıyor
BDDK ticari kredilerde şirketlerin elini rahatlatacak bir adım daha attı. BDDK eksik belge ya da bağımsız denetim beyanı ile ilgili usulsüzlükleri gideren şirketlerin kredi kısıtlamasını kaldırma kararı aldı. Kararın ticari kredilerde düşen büyüme hızını artırması bekleniyor.
Borç yapılandırmada avantajlı ödeme için son 4 gün
SGK’nın borç yapılandırmasından faydalanıp zamanında ödeme yapmayan kişiler için yeniden avantajlı ödeme süresi için son tarih yaklaştı. Katsayı ödememek için şartlar açıklandı.
Eyyübiye'de esnafın 13 yıllık hasreti sona eriyor
Eyyübiye ilçesinde Uğurlu Sanayi Sitesi’nde asfalt çalışmaları başladı. Yaklaşık 500 iş yerinin yer aldığı sitedeki esnaf, kurban kesip, dualar ederek yeni işyerlerine kavuşmanın sevincini yaşadı. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, eylül içinde açılışı yapacaklarını söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü değişsin diye tek başına eylem yapıyor
Şanlıurfalı aktivist Emine Gizem Çetiner, çocuklara yönelik istismar davasında hakkında soruşturma açılan Asım Sultanoğlu'nun Şanlıurfa İl Eğitim Müdürü olarak atanmasına tepki olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde başlattığı oturma eylemi sürüyor. Eyleminde iki haftayı doldurmak üzere olan Çetiner, kendisine desteğin gün geçtikçe arttığını belirterek, “İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu değişene kadar eylemimi sürdüreceğim” dedi.
Elektrik ve gaz borçlarının silinmesi için başvuru süresi uzatıldı
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki vatandaşlar için konut ve iş yerlerinin yıkılması, hasar alması ya da acil yıkılacak durumda olan elektrik ve doğal gaz abonelerinin ödenmemiş tüketim bedelleri borçlarının silinmesi için başvuru süresi uzatıldı
HÜDA PAR’ın bu haftaki gündemi: 20 yıldır yapılan sulama kanalları
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Akçakale Pekmezli bölgesinde yaklaşık 20 yıldır yapılan sulama kanalları ve bu kanallara su verilmemesi nedeniyle mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını gündeme getirdi ve bir de çözüm önerisi sundu.
Kira zorunlu arabuluculuk dönemi başlıyor!
Ev sahibi ve kiracılar arasında yargıya taşınan anlaşmazlıklar mahkemeleri kilitlerken, yüksek kiraya "haksız kazanç" cezası için çalışma başladı.1 Eylül'den itibaren hem kiracılar, hem de ev sahipleri arabulucuya gidebilecek.
Erdoğan'dan 22'nci yılda yerel seçim mesajı: Emaneti alacağız
AK Parti'nin kuruluşunun 22'nci yılını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mahalli Seçim sürecini de vesile ederek her yerde milletimize bu tabloyu anlatarak bir kez daha oyunları bozacağız" dedi. Ekonomiye ilişkin mesajlar da veren Erdoğan, refah kaybı yaşayan her insanımızın hayat seviyesini eskisinin de üzerine çıkarmak boynumuzun borcudur” diye konuştu.
Kişi başına düşen kredi kartı sayısında artış!
Temel ihtiyaç ürünlerinde fiyatlar iki kat arttı. Yurttaşlar, market ve sağlık harcamalarında kredi kartına yüklendi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kişi başına düşen kredi kartı sayısı 3'e çıktı.
Siverek Belediyesine ait taşınmazlar ihaleyle satılacak
Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda Siverek’te bulunan 3 taşınmazın ihale yoluyla satılacağı duyuruldu.
Borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Ekim
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremler nedeniyle Şanlıurfa’nın yanı sıra Adana, Diyarbakır, Elazığ, Kilis, Osmaniye ve Gaziantep (İslahiye ve Nurdağı ilçeleri hariç) ile Sivas'ın Gürün ilçesinde mücbir sebep hali 31 Temmuz'da sona erdiği için borçların yeniden yapılandırma başvurularının 31 Ekim’e kadar yapılması gerekiyor. Peşin ödeme dahil birinci taksitin 30 Kasım’da, diğer taksitlerin ise takip eden aylarda ödenmesi gerekiyor.
Akçakale’de çiftçilerden yol kapatma eylemi.
Akçakale’de borçları nedeni ile elektikleri kesildiğini ileri sürene çiftçiler yol kapatıp lastik yaktı.
Urfa’daki esnafın borç erteleme kapsamına alınmamasına tepki!
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine faizsiz 6 ay daha erteleme yapılacak. Ancak, depremden etkilenen iller arasında yer alan Şanlıurfa’nın erteleme kapsamamasına alınmamasına Şanlıurfa Bakkalar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun’dan tepki geldi. Altun, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e seslenerek, “Şanlıurfa esnafı sahipsiz mi?” dedi.
Deprem nedeniyle ödenemeyen SGK primlerine taksit imkanı
6 Şubat’taki depremin etkili olduğu bölgelerde işverenlerin SGK primlerinin ödemesi ağustos ayına ertelenmişti. Şanlıurfa İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Nurettin Nacar, ödenmemiş prim borçlarının gecikme cezası ve zammı uygulanmaksızın 24 ay süre ile tecil ve taksitlendirme yapılabileceğini duyurdu.
Eyyübiye Belediyesinin borcu açıklandı
Eyyübiye Belediyesinin 1 Ocak - 30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki gelir-gider tablosu açıklandı. Belediyenin güncel borç miktarı 307 milyon 718 bin lira.
TESK'ten esnaf için kredi çağrısı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, üretimde devamlılık için finansmana ulaşımın kolaylaştırılması gerektiğine dikkati çekti. Kredi kartı taksit sınırlamasının esnafı olumsuz etkilediğini belirten Palandöken, esnaf için kredi çağrısında bulundu.
Pandemi cezalarının iadesinde izlenecek yol belirlendi
Anayasa Mahkemesi, pandemi döneminde kesilen para cezalarının geri iade edilmesini kararlaştırmıştı. İşte ödemelerde izlenecek yol…
Depremden etkilenen esnafın kredi borçları 6 ay erteleniyor
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine faizsiz 6 ay daha erteleme yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in açıkladığı erteleme kararı Urfa’daki esnafları kapsamıyor.
Vergi dairelerinde ödeme sistemi çöktü
Yapılandırma taksitlerini ödeme için son gün olan 31 Temmuz'da, İnteraktif Vergi Dairesi ve SGK ödeme sistemlerinde büyük bir kaos yaşanıyor. Ödemelerini son güne bırakan vatandaşlar, çöken sistemler nedeniyle mağdur oldu. Ödeme süresinin uzatılması için Türkiye Muhasebeciler Odaları Birliğinin ilgili kurumlarla sürenin uzatılması için görüşme yaptığı öğrenildi.