Arama
Arama Sonuçları
Harran Üniversitesi’nde personele Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı eğitimi verildi
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan personele Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı ile ilgili eğitim verildi.
Urfa’da üniversite hastanesinde 4 hastaya başarılı operasyon
Şanlıurfa’da, Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nun rektörlüğe atanmasının ardından birçok kıdemli doktorun geri döndüğü üniversite hastanesinde, anevrizma (baloncuk) teşhisi konulan 4 hasta, açık beyin ameliyatına gerek kalmadan yapılan başarılı operasyonla sağlıklarına kavuştu.
Fırat Nehri’ne girmek isteyenlere kaymakamlıktan uyarı
Birecik Kaymakamlığı, havaların ısınmasıyla Fırat Nehri kenarında suya girmek isteyenleri uyararak, nehre girmenin yasak olduğunu ve idari para cezası uygulandığını bildirdi.
Urfa’daki üniversite hastanesi en üst düzey hizmet veren acil servislerden
Harran Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi, ülkede yer alan hastanelerin acil servisleri arasında en üst düzeyde hizmet veren servislerden biri olarak tescillendi.
DSİ artan boğulma vakalarının ardından uyardı
DSİ, son dönemde özellikle Şanlıurfa’da sulama kanalı ve göletlerde boğulmalarda yaşanan artışların ardından uyarıda bulunarak, “Baraj, gölet ve sulama kanallarına girilmesi tehlikeli ve yasaktır” paylaşımında bulundu.
Urfa Barosu’ndan seçim uyarısı!
Şanlıurfa Barosu, ilde uzun dönemdir toplu oy kullanımıyla ilgili ciddi şikayetler bulunduğuna işaret ederek, başkalarının adına kesinlikle oy kullanılmaması konusunda vatandaşları uyardı.
Şanlıurfa’da 2021’de 82 intihar yaşandı
TÜİK verilerine göre 2021 yılında Türkiye’de 4 bin 158 kişi intihar ederken, bu intiharların 82’si Şanlıurfa’da yaşandı.
Şanlıurfa’da polisten boğulmalara karşı broşürlü uyarı
Şanlıurfa’da Toplum Destekli Polislik ekipleri kentte havaların ısınmasıyla birlikte sulama kanalları ve çevresindeki vatandaşları boğulma vakalarına karşı broşür dağıtarak uyardı.
Urfa’da şap hastalığı yok
Şanlıurfa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, ülke genelinde hayvan pazarlarının kapatılmasına ve şehirlerarası hayvan girişlerinin durdurulmasına neden olan şap hastalığı ile ilgili Şanlıurfa’da şu an için herhangi bir vakanın görülmediğini söyledi. Açıkgöz, “Hayvanların birçoğu aşılandığı için hastalığın bu bölgelerde minimize edildiği söylenebilir. Aşılamalar tamamlandıktan sonra da inşallah en kısa sürede hayvan pazarları geri açılır” dedi.
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu açıkladı
Sağlık Bakanlığı, son 5 ayın koronavirüs tablosunu açıkladı. Buna göre Kasım - Mart ayları arasında 179 bin 371 yeni vakaya rastlandı. Covid-19 kaynaklı can kaybı ise 844 oldu.
Vali Ayhan ve Başkan Beyazgül iftarda muhtarlarla buluştu
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Şanlıurfa Valiliği himayelerinde düzenlenen iftar yemeğinde kentin 13 ilçesinden gelen bin 444 muhtarla iftar sofrasında bir araya geldi. Birlik, beraberlik mesajlarının verildiği programda dayanışma vurgusu yapıldı. İftar programının ardından muhtarların talep ve önerileri dinlendi.
Ağır hasarlı binada hırsızlık yapan çekçekçi suçüstü yakalandı!
Şanlıurfa’da ağır hasarlı bir binayı gözüne kestiren çekçekçi, evlerden eşya çaldığı sırada yakayı ele verdi. Suçüstü yakalanan çekçekçi, emniyet ekiplerine teslim edildi.
"Şap" hastalığı görülen 8 işletmeye karantina
Tarım ve Orman Bakanlığı, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vakanın tespit edildiğini açıkladı. Hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm tedbirlerin alındı. Şanlıurfa’da da canlı hayvan pazarı kapatılmıştı.
Urfa’da canlı hayvan pazarı ikinci emre kadar kapatıldı
Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığının ardından Şanlıurfa’daki hayvan pazarı da ikinci bir emre kadar kapatıldı. Canlı Hayvan Borsası’nda Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi, söz konusu kararın tarihte görülmemiş bir kapanma olduğunu belirterek, “Pazarlar küçükbaşlar için açılmalı, büyükbaşlar için kapanması lazım. Milyonlarca insanın ekmek kapısı olması yönünden olası ekonomik sıkıntılar çıkacaktır” dedi. Çiftçi, Şanlıurfa’da henüz bir vaka tespit edilmediğini söyledi.
Afet bölgelerinde salgın var mı? Bakan Koca'dan açıklama
6 Şubat depremleri sonrası afet illerinde salgın risklerine karşı Erken Uyarı Sistemi'nin tüm bölgede devrede olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Şu an, bilimsel olarak salgın anlamına gelebilecek bir veri söz konusu değildir" dedi.
KYK yurtlarında depremzedeler için sağlık hizmeti
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından evleri hasar gören vatandaşların yerleştirildiği Şanlıurfa Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan Harran, Hacer Ana ve Göbeklitepe yurtlarında sağlık taraması gerçekleştirildi.
Deprem sonrası enfeksiyon riskine karşı dikkat!
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Reşat Ceylan, depremle birlikte bozulan çevre koşulları ve yaşanılan travmaların zamanla birçok enfeksiyon hastalığının oluşmasına neden olabileceğini belirterek, uyarılarda bulundu.
Sağlık Bakanı Koca’dan deprem bölgesinde hastalık açıklaması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem bölgesinde 1 suçiçeği vakasının saptandığını açıkladı. Bakan Koca ayrıca akut ve bağırsak enfeksiyonlarında da artış olduğunu kaydetti.
Karaköprü Belediyesi parklara zarar verenlerle ilgili suç duyurusunda bulunacak
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ilçedeki parklara zarar veren şahıslar ile ilgili yaptığı açıklamada ilgili yerlere suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Urfa’da karın etkisi sürüyor! Valilik kriz masası oluşturdu
Şanlıurfa’da sabaha karşı başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor. Şanlıurfa Valiliği, etkili olan karda olumsuzluk yaşanmaması için kriz masası oluşturdu.
Şanlıurfa’nın 2022’deki sağlık bilançosu açıklandı!
Şanlıurfa’da kamu, özel hastane ve birinci basamak aile sağlığı merkezlerinde 2022 yılında toplam 21.948.757 kişi muayene oldu.
Prof. Dr. Mehmet Önal: Dünyanın ilk üniversitesi Harran'dadır ve tescillenmiştir
Dünyanın en eski yerleşimlerinden Harran’daki arkeolojik kazılarda, 12. yüzyıla ait medresenin yeni yerleri keşfedildi. Anıtsal kapısı, avlusu, odaları, eyvanı, mescidi ve havuzu gibi birçok noktanın gün yüzüne çıkarıldığı kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Mehmet Önal, “Harran Ulu Camii Türkiye’nin en büyük ulu camisi. Harimimde eğitim odalarım var, onun etrafında da medreseler var diyor. Dolayısıyla dünyanın en eski üniversitesi Harran’dadır ve tescillenmiştir dememizde sakınca yok” dedi.
İlaç bulamayan hasta öfkesini eczacıdan çıkartıyor
ÖZEL HABER | Türkiye’nin dört bir yanında ilaç bulamayan hastalarla eczacılar karşı karşıya kalıyor. Şanlıurfa’da eczacılık yapan Abdulkadir Işık, “Gecenin bir vaktinde hasta acil ilaç almak için eczaneye geliyor. Eczanede ilaç bulmayınca öfkesine hâkim olamayabiliyor” dedi. Şanlıurfa Eczacı Odası ise piyasadaki ilaç sıkıntısına dikkati çekerek, “Bugünlerde eczanelerde en çok duyulan cümle 'maalesef bu ilaç şu an piyasada yok'” açıklamasında bulundu.
Dışişleri Bakanlığı’ndan 'seyahat' uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, Myanmar'a ilişkin seyahat ve güvenlik duyurusu yayımladı.
Vatandaş şifayı aktarda arıyor
Şanlıurfa’da havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel hastalıklarda dikkat çeken artış görülüyor. Piyasadaki ilaç sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar şifayı bitkilerde arıyor. Vatandaşlar kentin tarihi çarşılar bölgesindeki aktarlara koşarken ıhlamur, ada çayı, hibiskus, zencefil, zerdeçal ve çubuk tarçın gibi ürünler yoğun talep görüyor.
Şanlıurfa’da hırsızların yeni hedefi su sayaçları!
Şanlıurfa’da hırsızların yeni hedefi su sayaçları. Son mağdurlardan biri de Eyyübiye ilçesi Asya Mahallesi sakinleri oldu. Gözünü karartan hırsızlar mahallede bir apartmana girip bir dairenin su sayacını çaldı. Bölgede benzer hırsızlıkların arttığı ileri sürülürken, vatandaşlar mahalleye dadanan hırsızların bulunmasını ve yakalanmasını istedi.
Şanlıurfa Tabip Odası yeni düzenlemeye tepkili
Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ezer, Sağlık Bakanlığı’nın muayenesi olan hekimlerin mesleklerini serbestçe yapabilmelerini engellediği belirtilen Özel Hastaneler Yönetmeliği düzenlemesine tepki göstererek, “Hekimlerin serbest çalışma hakkı, özel sağlık tesisi patronlarının isteği doğrultusunda Sağlık Bakanlığı eliyle gasp edilmekte” dedi. Ezer, kamu alanında çalışmak istemeyip serbest çalışmak isteyen hekimlere çıkarılan bu yönetmeliğin hekim göçünü besleyecek bir durum olacağını kaydetti.
Urfa'da hastanede uzayıp giden kuyruklara vatandaştan tepki
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabahın erken saatlerinde uzayan kuyruklar hastaları çileden çıkardı. Vatandaşlar hastanedeki uzun kuyruklara sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.
Bölgenin ilk kalça artroskopisi Harran Üniversitesi hastanesinde yapıldı
Harran Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından kemik çürümesi sorunu yaşayan 39 yaşındaki hastanın, bölgede ilk defa kalça artroskopisi yöntemi uygulanarak tedavisi gerçekleştirildi.
Büyükşehirden bayrak iddialarına yanıt
Şanlıurfa’da Abide Kavşağı’nda bulunan Türk Bayrağı’nın gerekçe gösterilmeden kaldırıldığı iddialarına Büyükşehir Belediyesinden yanıt geldi. Büyükşehirden yapılan açıklamada “Abide Kavşağı'na çok yakışan albayrağımız inşaat çalışmaları esnasında zarar görmemesi için sökülerek muhafaza altına alındı.” denildi.