Arama
Arama Sonuçları
Şanlıurfa'da viral enfeksiyonlar arttı
Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Elvin Çetiner, mevsim geçişi ve kış başlangıcı ile birlikte viral enfeksiyonların görülme sıklığında artış yaşandığını söyledi.
Çelik: HIV enfeksiyonu tedavi edilebilir kronik bir hastalıktır
Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çelik, 1 Aralık Dünya AIDS Günü ile ilgili açıklama yaptı. Dr. Öğr. Üyesi Çelik, AIDS ölümcül sonuçlara yol açabilen önemli bir hastalık etkeni olduğunu söyledi.
bursluluk sınavı tarihi açıklandı
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), tarihleri belli oldu.
El hijyeninin önemi
Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çelik, el hijyenine uyumsuzluğun birçok hastalığa ve enfeksiyona neden olabileceğini belirterek doğru el yıkamanın önemini anlattı.
Ozon yağının faydalarını biliyor musunuz?
Ozon yağı, ozon gazının saf zeytinyağı ile karıştırılmasıyla elde ediliyor. Ozon gazının antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri, ozon yağını cilt bakımı, yara iyileşmesi ve genel sağlık gibi çeşitli amaçlar için kullanılmasını sağlıyor.
Urfa’da vakalar arttı Kuduz şüphesinde hayat kurtaran yöntem
Ölümcül sonuçları bulunan kuduz hastalığı, Şanlıurfa’da son dönemde ortaya çıkan vakalarla yeniden gündeme geldi. Harran Üniversitesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Gülyaz, genellikle ölümcül beyin ve omurilik iltihabına yol açan zoonotik hastalık kuduza karşı hayat kurtaran en önemli yöntemin ısırma gerçekleştikten sonra ısırılan bölgenin sabunlu suyla bir süre yıkanması olduğunu söyledi.
Kış öncesi korona virüsü endişesi!
DSÖ, korona vakalarında dünya genelinde artış olduğunu belirterek, özellikle kuzey yarım küredeki artışlarının endişe verici olduğunu duyurdu.
DSÖ'den Covid-19'da yeni varyant uyarısı
Corona virüsün ortaya çıkan yeni varyantı endişe yarattı. ERİS isimli yeni varyant salgının yeniden başlayacağı korkularına neden olurken DSÖ, vaka ve ölümlerde ani artışa neden olabilecek tehlikeli varyantın ortaya çıkma riskinin devam ettiği uyarısında bulundu.
Pandemi cezalarının iadesinde izlenecek yol belirlendi
Anayasa Mahkemesi, pandemi döneminde kesilen para cezalarının geri iade edilmesini kararlaştırmıştı. İşte ödemelerde izlenecek yol…
Koronavirüs cezalarının iadesi için başvuru formu yayımlandı
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, koronavirüs salgını sürecinde kuralları ihlal edenlere kesilip tahsil edilen cezalardan vazgeçti. Ceza ödeyenlerin paralarını geri almaları için gerekli olan başvuru formu da Resmi Gazete ekinde yayımlandı.
Uzmanından hepatite karşı uyarılar
Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Reşat Ceylan, Dünya Hepatit Günü dolayısıyla hepatit hastalığına neden olan durumlar ve korunma yollarıyla ilgili bilgi verdi.
Meclis yoğun bir haftaya giriyor: İşte gündem başlıkları
TBMM’de bu hafta, en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılması ve emeklilere verilen yüzde 25'lik zam görüşülecek.
Bakan Tunç açıkladı: Koronavirüs iznindeki hükümlüler cezaevine dönecek mi?
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, koronavirüs izniyle cezaevinden tahliye edilen mahkumlar arasında, kimlerin cezaevine dönmeyeceğini belirtti.
Harran Üniversitesi’nde personele Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı eğitimi verildi
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan personele Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı ile ilgili eğitim verildi.
Pandemide kesilen idari para cezaları iade edilecek
Pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz karar bağlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre, idari para cezalarını ödeyenler geri talep edebilecek.
Prof. Dr. Uzunköy: Kansere neden olan riskler büyük oranda önlenebilir
Harran Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Uzunköy, kanser hastalığından korunma ve tedavisiyle ilgili yaptığı açıklamada, kansere neden olan risklerin büyük bir kısmının önlenebilir olduğunu kaydetti.
Urfa’da şap hastalığı yok
Şanlıurfa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, ülke genelinde hayvan pazarlarının kapatılmasına ve şehirlerarası hayvan girişlerinin durdurulmasına neden olan şap hastalığı ile ilgili Şanlıurfa’da şu an için herhangi bir vakanın görülmediğini söyledi. Açıkgöz, “Hayvanların birçoğu aşılandığı için hastalığın bu bölgelerde minimize edildiği söylenebilir. Aşılamalar tamamlandıktan sonra da inşallah en kısa sürede hayvan pazarları geri açılır” dedi.
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu açıkladı
Sağlık Bakanlığı, son 5 ayın koronavirüs tablosunu açıkladı. Buna göre Kasım - Mart ayları arasında 179 bin 371 yeni vakaya rastlandı. Covid-19 kaynaklı can kaybı ise 844 oldu.
Urfa’da canlı hayvan pazarı ikinci emre kadar kapatıldı
Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığının ardından Şanlıurfa’daki hayvan pazarı da ikinci bir emre kadar kapatıldı. Canlı Hayvan Borsası’nda Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi, söz konusu kararın tarihte görülmemiş bir kapanma olduğunu belirterek, “Pazarlar küçükbaşlar için açılmalı, büyükbaşlar için kapanması lazım. Milyonlarca insanın ekmek kapısı olması yönünden olası ekonomik sıkıntılar çıkacaktır” dedi. Çiftçi, Şanlıurfa’da henüz bir vaka tespit edilmediğini söyledi.
Pandemi kısıtlamalarını eleştiren Viranşehir'deki savcı görevine iade edildi
Viranşehir’de cumhuriyet savcısı olarak görev yapan Eyyüp Akbulut, genelgelerle olan sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve seyahat yasaklarının tamamının hukuka aykırı olduğunu iddia etmiş ve görevden uzaklaştırmıştı. Akbulut’un tekrardan görevine iade edildiği iddia edildi.
Vatandaş şifayı aktarda arıyor
Şanlıurfa’da havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel hastalıklarda dikkat çeken artış görülüyor. Piyasadaki ilaç sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar şifayı bitkilerde arıyor. Vatandaşlar kentin tarihi çarşılar bölgesindeki aktarlara koşarken ıhlamur, ada çayı, hibiskus, zencefil, zerdeçal ve çubuk tarçın gibi ürünler yoğun talep görüyor.
Suudi Arabistan yaş sınırlamasını kaldırdı
Suudi Arabistan, bu yıl hacılara herhangi bir yaş sınırlaması getirilmeyeceğini ve sayının da salgın öncesindeki gibi olacağını açıkladı.
Şanlıurfa’da hastaneler çocuk hastalarla doldu
Şanlıurfa’da son haftalarda hastanelerin acil ve poliklinik servisleri hasta çocuklarla doldu. Havaların soğumasının ardından gribal enfeksiyon şikayetleriyle aynı seyreden ancak iyileşme süreci uzun ve ağır geçen salgın, özellikle küçük çocuklarda etkili oluyor. Okullarda hızla yayılan salgınla ilgili ailelere uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Serhat Deveci, çocukları hastalıklardan korurken özellikle doğru bilinen yanlışlara dikkati çekti.
Uzmanından hastalıklardan korunma tavsiyeleri
Dr. Murat Turhan, havaların soğumaya başlamasıyla grip ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında artış görüldüğünü belirterek, ebeveynlere çocukları mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunma yolları hakkında bilgiler verdi.
Sifon çekerken ortaya çıkan tehlikeye dikkat!
Prof. Dr. Güner Sönmez, sifonu çekmeden önce klozet kapağını kapatmak gerektiğini söyledi.
Şanlıurfa’da 5. Ulusal Kitap Fuarı kapılarını açtı
Corona virüs salgını nedeniyle 2 sene ara verilen Şanlıurfa Kitap Fuarı kapılarını yeniden ziyaretçilerine açtı. Dün başlayan fuar, 11 Aralık'a kadar ziyarete açık olacak. Fuara kitapseverlerin ilgisi yoğun.
Urfa’da sağlık yetkililerinden, en az antibiyotik yazan hekime teşekkür
Şanlıurfa’da sağlık yetkilileri, antibiyotik kullanım oranının düşürülmesini sağlamak amacıyla reçetelerinde antibiyotik ilaçlara daha az yer veren doktorlara çiçek verdi.
Uzmanı uyarı! Gereksiz antibiyotik kullanımı vücudu dirençsizleştiriyor
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Reşat Ceylan, gereksiz antibiyotik kullanımının vücudu dirençsizleştirdiğini ifade etti.
Gereksiz antibiyotik kullanımı vücudu dirençsizleştiriyor
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Reşat Ceylan, gereksiz antibiyotik kullanımının vücudu dirençsizleştirdiğini ifade etti.
Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Öksürük ve balgam alarmdır
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünyada ölüm nedenleri arasında 3’üncü sırada yer alan, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’na (KOAH) ilişkin “Akciğerimizi korumak önemli. Her türlü zararlı gazlardan, tozlardan, dumanlardan kaçınmalıyız. Sağlıklı bir kişi öksürüp, balgam çıkarmaz. Öksürük ve balgam bir alarmdır; bu alarmı duymak lazım” dedi.