Arama
Arama Sonuçları
İHH Urfa Şubesi’nden Libya’ya yardım eli
İHH Şanlıurfa Şubesi, sel felaketi yaşanan Libya için yardım kampanyası başlattı.
ŞUSKİ'de kış hazırlığı başladı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, kış aylarında olası su taşkınlarının önüne geçmek için kent genelinde kanalizasyon ve menfezlerde temizlik çalışması başlattı.
Şanlıurfa için 'sarı kod' uyarısı
Meteoroloji, 10 ilde sağanak yağış beklendiği belirterek, Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu çevre iller için ‘sarı kod’ uyarısı yaptı.
Meteoroloji’den Urfa’ya kuvvetli sağanak uyarısı
Meteoroloji, akşam saatlerinde başlamak üzere Şanlıurfa'nın güneyi ve doğusunun da aralarında bulunduğu bölgede gök gürültülü sağanak beklendiğini duyurdu.
İstanbul’daki sel Urfa’daki felaketi hatırlattı
İstanbul’da etkili olan sağanak yağışta 2 kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. Akıllara Şanlıurfa’da mart ayında yaşanan sel felaketi geldi. Şanlıurfa henüz yaşanan selin yaralarını saramamışken kış yine kapıya dayandı. Şimdi kamuoyu aynı felaketi bir daha yaşamamak için hazırlık yapılıp yapılmadığını merak ediyor.
Karaköprü’de yaklaşan kış öncesi altyapı çalışmaları sürüyor
Karaköprü Belediyesi kırsal mahallelerde kış ayları öncesi vatandaşların yollarda sorun yaşamaması için altyapı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
Şanlıurfa'nın can suyu ‘Fırat’ın suyu tükeniyor
Güneydoğu’da tarımı mümkün kılan Fırat-Dicle havzasındaki su rezervine ilişkin yapılan yeni bir çalışma, bölgedeki suyun zamanla sulamaya yetmeyeceğini ortaya koydu.
Şanlıurfa’da yağmur sürprizi
Günlerdir sıcak ve bunaltıcı havanın etkili olduğu Şanlıurfa’da aniden bastıran yağmur serinletti. Kent merkezinde yer yer görülen yağışlar Siverek’te ise çiftçileri hazırlıksız yakaladı.
Urfa'da köprünün yapımı işkenceye dönüştü
Şanlıurfa’da martta yaşanan sel felaketinin ardından eski sanayi sitesi yolunda çalışma başlatılan noktalardan Karakoyun Deresi üzerindeki köprünün yapımı hala bitirilemedi. Sorumluluğunun DSİ’de olduğu öğrenilen köprü inşaatının aylardır tamamlanmaması, bölgedeki sürücüleri ve esnafı mağdur ediyor.
Urfa fıstığı görücüye çıktı
Türkiye’nin fıstık üretiminde önemli bir konuma sahip olan şehri Şanlıurfa’da, taze fıstık tezgahta yerini aldı. Bu yıl kentte sel felaketi, daha sonra kırsal kesimlerin bazı bölgelerinde yaşanan dolu yağışı ve don olaylarından etkilenen fıstık fiyatıyla dudak uçuklatıyor.
Mart'taki aşırı yağışta hasar gören Şeyh Mesud Türbesi'nin onarımına başlandı
Mart ayında sel felaketine neden olan aşırı yağışlardan dolayı kuzey duvarının bir kısmı yıkılan Eyyübiye ilçesindeki Şeyh Mesud Türbesi'nin onarım işlemleri başladı.
Selin oluşturduğu hasarların giderilmemesinden şikayetçiler
Şanlıurfa’da geçen mart yaşanan sel felaketinde Karaköprü ilçesinde hasar gören köprü hala onarılmazken vatandaşlar kötü kokunun yayıldığı derenin de ilaçlanmasını istiyor.
Şanlıurfa'daki köprünün yapımına 4 ay sonra başlandı
Şanlıurfa ticaretinin adeta nabzının attığı ve hergün yüzlerce aracın ve yayanın geçmek zorunda kaldığı Sancaktar Mahallesindeki köprü, sel felaketinden 4 ay sonra DSİ tarafından yapılmaya başlandı.
Sel sonrasında Kırsal yollarda sorunlar devam ediyor
Bozova ilçesinin kırsal Kesmetaş Mahallesi sakinlerinden Mehmet Arpacı, arazi ve evlerine ulaşmada kullandıkları yolun 2 yıldan fazladır yapılmadığını ileri sürdü. Arpacı, kentte yaşanan sel sonrası iyice zarar gören yolun yapılmasını bekliyor. Mağdur olduklarını kaydeden Arpacı yollarının bağ yolu olmadığını savunurken, Bozova Belediyesi ise bağ evi yollarının peş peşe yapıldığını ve bu talebe karşılık vermenin imkansız olduğunu belirtti.
Harran Üniversitesi kuraklığa karşı iki yeni buğday çeşidi geliştirdi
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi, önemli bir çalışmaya daha imza attı. İtalya, Tunus, Cezayir’den üniversitelerin de katıldığı PRIMA projesinde Şanlıurfa ve Adıyaman bölgesinde yetiştirilen Sümerli ve Alatay makarnalık buğday çeşitli umutlu bulundu.
‘Atlet fırlattıran’ denilen sıcak hava dalgaları Urfa üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı
Yazın gelmesiyle birlikte birçok kentte sıcak havaların artması beklenirken, "El Nino” denilen hava olayları ile birlikte gelen “atlet fırlattıran” denilen sıcak havalar, başta Şanlıurfa olmak üzere, Şırnak, Mardin, Malatya ve Muş üzerinden Türkiye'de etkili olmaya başladı.
Kaymakamlıktan Siverekli çiftçilere çağrı: Hasar tespiti başladı...
Siverek Kaymakamlığı ilçedeki dolu yağışı nedeniyle yaklaşık 12 bin dekarda zarar oluştuğunu ifade ederek hasar tespitine başlandığını duyurdu. Çiftçilere "Şahsen ilçe müdürlüğümüze veya mahalle muhtarlıklarımıza isimlerini, parsel numaralarını ve ürün bilgilerini bildirmeleri gerekmektedir" çağrısı yapıldı.
Başkan Çakmak Siverek'teki dolu yağışıyla ilgili açıklamada bulundu
Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak ilçede etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı ile ilgili açıklamada bulunarak, “Devletimiz milletimizi yalnız bırakmayacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Siverek'te ceviz büyüklüğünde dolu ekili alanlara zarar verdi
Siverek’te ceviz büyüklüğünde dolu yağışı ekili arazilerin yanı sıra araç ve gereçlerde hasara neden oldu.
Şanlıurfa Valiliği sağanak yağış uyarısında bulundu
Şanlıurfa’da kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklenildiğini duyuran valilik, vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.
Cerylanpınar’da doludan etkilenen tarımsal ürünlerde zarar tespitine başlandı
Pazar günü Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde etkili olan dolu yağışı birçok tarımsal ürüne zarar verdi. Yetkililer tarlalarda zarar tespiti çalışmaları başlattı.
Urfa'ya mayıs ayında dolu yağdı
Karaköprü’de öğle saatlerinde aniden bastıran dolu yağışı günlük yaşamı olumsuz etkiledi.
Ceylanpınar'a kış geri döndü! Yağmur, şimşek, dolu...
Ceylanpınar'da gök gürültülü sağanak etkili oldu ve kısa süre sonra da yağış doluya dönüştü. "Kış geri döndü" dedirten o anlar amatör kameralara yansıdı.
Valilikten sağanak yağış uyarısı!
Şanlıurfa Valiliği, kentte beklenen gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle vatandaşları oluşabilecek sel ve su baskınlarına karşı uyarıda bulundu.
ZMO Urfa Şubesi Başkanı Yılmaz: Fıstık üretimi doğal afetlerden ciddi etkilenecek
Deprem ve sel felaketinin derinden etkilediği Şanlıurfa’da fıstığın, kentte ticaretin canlanması için “ilaç olacağı” beklentisi gerçekleşmeyecek gibi duruyor. Bu yıl 36 bin ton fıstık üretimi hedefinin yaşanan afetler nedeniyle yakalanmasının zor olacağını vurgulayan Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, “Urfa’da 36 bin ton fıstık üretimi bekleniyordu. Ancak bu yaşanan doğal afetlerden sonra bu rekolte ciddi olarak etkilenecek” dedi.
Sıcaklık onlara yaradı, vatandaş çareyi sineklik taktırmakta buldu
ÖZEL HABER | Şanlıurfa’da daha mayıs ayındayken termometreler 30 derecenin üstüne çıkarken, kış mevsiminde ortalıkta gözükmeyen haşereler de kendini göstermeye başladı. Hayatı olumsuz etkileyen sinekler vatandaşı mutsuz ederken, sineklerin çoğalmasına bir tek sineklik imalatı yapan esnaf sevindi. Esnaf, şimdiden sinekliklere yoğun talep bulunduğunu ve imalata yetişmekte zorlandıklarını belirtti.
Urfa’da selden etkilenen spotçu esnafı faizsiz kredi desteği bekliyor
Şanlıurfa’da, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisini henüz atlatamamışken 15 Mart’taki sel felaketiyle zararları katlanan kesimlerden olan spotçuların devletten, kendilerine ‘can suyu’ olarak sıfır faizli kredi talebi bulunuyor. Eyüp Çarşısı Beyaz Eşyacılar ve Mobilyacılar Derneği Başkanı Ramazan Tokyavuz, “Esnafımızın ve Urfa halkımızın gözü bu sıfır faizli kredide. Bize bir can suyu lazım. Ekonomik döngü için esnafa bir para desteği lazım” dedi.
Şanlıurfa'da köprüsü yıkılan esnaf ve vatandaşın “tehlikeli çözümü”
Şanlıurfa’da mart ayında yaşanan sel felaketinde, derelerin üstünün betonla kapatılmış bölümlerinin etkili olduğunun tespit edilmesi üzerine bu bölümler açılarak dere yatakları genişletildi. Bu kapsamda Şani Efendi Caddesi üzerinde Eyyübiye ile Haliliye ilçelerini birbirine bağlayan köprü de yıkıldı. Eski sanayi sitesinin de yolu olan köprünün yıkılması, esnafı ve vatandaşları mağdur ediyor. Selin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen herhangi bir çalışma yapılmadığını ileri süren esnaf ve vatandaşlar, yetkililerden bir an önce köprünün yapılmasını istiyor.
Urfa’da sel sonrası dere yataklarına neşter vuruluyor!
Şanlıurfa’da mart ayında yaşanan selden sonra derelerin uygulama projelerinin hazırlanması için “15. Bölge Aplikasyona Müstenit Kati Proje Yapımı” işinin sözleşmesi imzalandı. İş kapsamında üst havza tedbirleri, tüm derelerin taşkın kontrol tesisleri, geçiş yapıları projelendirilecek.
Karaköprü’de dolu yağışı etkili oldu!
Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde etkili olan dolu yağışı Tülmen'de de hayatı olumsuz etkiledi.