CHP heyeti GES projesi için Şanlıurfa’da;

CHP heyeti GES projesi için Şanlıurfa’da

CHP Heyeti, çiftçilere ücretsiz elektrik projesi kapsamında kurulacak GES alanını belirlemek üzere Şanlıurfa’da. Heyet burada başta DEDAŞ sorunun olmak üzere birçok konuya ilişkin muhtarlardan sorun ve talepleri dinledi....

ŞANLIURFA –Şanlıurfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık ve CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, muhtarlar, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CHP heyeti, Şanlıurfa’da çiftçilere tarımsal sulamada ücretsiz elektrik verilmesi amacıyla kurulması planlanan güneş enerjisi santrali için ve daha konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Toplantıda konuşan CHP’nin Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın Şanlıurfa’da GES projesiyle ilgili 2 çalışmalarının olduğunu söyledi.

Akın, bu projelerinden birinin sulama kanallarının ve bütün kamu binalarının üzerine güneş enerjisi panelleri ile iktidara geldikleri ilk 90 gününde tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacaklarını aktardı.

AKIN: BUGÜN HANGİ ÇİFTÇİMİZE SORSANIZ ‘EYVAH, ELEKTRİK FATURASI’ DİYOR

Akın konuşmasının devamında, “Bu politikalarla eşitlik, adalet bozulup orta gelirli sınıfı yok ettiniz.  Tarım, iktidarın yanlış politikaları ile bitirildi. Çiftçi maalesef çok zor durumda. Bugün hangi çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, elektrik faturası’ diyor. Biz bu sorunu çözeceğiz. Çok değil, kısa bir zaman sonra bu sorunların hepsinden el birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 ay önce Şanlıurfa’da çiftçilerimize tarımsal sulamada kullanılan elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise bir yıl geçmeden tarımsal sulamaya zam üstüne zam yaptılar.  Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin ardından yüzde 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

İktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız mevcut.  Girişimci devlet modeliyle kamu öncülüğünde sıfır bürokrasiyle güneş enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’da bazı ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, meslek örgütlerini dinleyeceğiz. Ardından arazi ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İktidarımızın ilk 90 gününde tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız. Bunu nasıl yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda ucuz elektriği şirketlere satıyor. Biz ucuz elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan başlamak üzere kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki güneş enerji santralleriyle tarımsal sulamada kullanılan elektriği bedava vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki güneş enerjisi santrali yatırımı için yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız. Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan başlamak üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız.

 

AYDINLIK: DEĞİŞİMİ ŞANLIURFA'DAN BAŞLATMALIYIZ

CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal da yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar şikâyeti bize oyları AK Partiye veriyorsunuz. Yapmayın bunu. Çöpünüz toplanmıyor, suyunuz verilmiyor. Şanlıurfa değişirse Türkiye değişir. Değişimi Şanlıurfa'dan başlatmalıyız. CHP, sizi mahcup etmeyecektir” ifadesini kullandı.

Toplantının sonunda, muhtarlar bölgede yaşanan elektrik soruna başta olmak üzere birçok konudaki görüşlerini heyete aktardı.

BİHA


Kaynak:

Etiketler :
, , ,
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum