KYK yurtlarında depremzedeler için sağlık hizmeti;

KYK yurtlarında depremzedeler için sağlık hizmeti

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından evleri hasar gören vatandaşların yerleştirildiği Şanlıurfa Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan Harran, Hacer Ana ve Göbeklitepe yurtlarında sağlık taraması gerçekleştirildi....

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 58 kişilik ekip, evleri hasar gören depremzedelerin yerleştirildiği Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan Harran, Hacer Ana ve Göbeklitepe yurtlarında kalanlara sağlık taraması gerçekleştirdi.

Ekibin sorumlusu Mesut Hamidanoğlu, yapılan sağlık taramasına ilişkin şunları kaydetti:

“Tüm yurt blokları gezilerek hane tespit fişleri ile tespitler yapılmış, yurtlarda ikamet etmekte olan misafirlerin bebek, çocuk, 15-49 yaş kadın, gebe, 65 yaş üstü bireyler ve kronik hastalığı olanlar tespit edilerek izlem, takip, tedavi ve gerekli ise sevkleri için yurt içlerinde Müdürlüğümüz tarafından tedavi ve izlem hizmetlerinin verildiği revir alanlarına yönlendirilmiştir. Yerinde tespit ile eksik aşılı olanların tespiti ve aşı programlarının oluşturulması için adım atılmıştır.

Gebe, bebek ve çocuk izlemlerinin aksamadan devam edilmesi için kişiler revir alanlarına yönlendirilmiş veya anons sistemi ile çağırılması sağlanmıştır.

Kronik hastalığı veya sürekli ilaç kullanımı olan bireylerin eksik ilaç durumu sorgulanmış, gerekli yönlendirmeler sağlanmıştır.

Tespitlerde bireylerin bulaşıcı hastalık durumları da sorgulanmış, şüpheli ve olası vakalar için gerekli önlemler alınarak tanı ve tedavileri için hekim kontrolüne yönlendirilmeleri sağlanmıştır.

Tüm yurtların su sistemi denetimi yapılmış, klor ölçümleri değerlendirilmiştir. Yerinde değerlendirmede sağlanan aksaklıklar yetkililere iletilmiş olup denetimlerin devamlılığı sürmektedir. Tüm yurtların su depo giriş-çıkışları, ana depo filtrasyon sistemi ve son nokta su analizleri sağlanmış, gerekli örnekler alınmıştır. Yemekhane değerlendirmesi yapılmış, bu alanlardan haftalık mikrobiyolojik ve kimyasal su numune örnekleri alınmış, klor ölçümleri yapılmış ve lavabo denetimleri sağlanmıştır. Psikososyal destek amacıyla çocuklara yönelik park ve oyun alanları aktif hale getirilmiş, birebir görüşmeler başlatılmıştır. Psikososyal destek amacıyla aileler ile de görüşmeler devam etmektedir.”

Hamidanoğlu, yurt sakini misafirlerin en sağlıklı şekilde konaklamaya devam edebilmeleri için tüm tespitler yurt yetkilileri ile paylaşıldığını belirterek, su denetimlerinin günlük, diğer denetimlerin haftada iki kez yapıldığını kaydetti.

 

BİHA


Kaynak:

Etiketler :
, ,
İlgili Haberler
İlgili Makaleler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum