CELAL ÇİFTÇİ

CELAL ÇİFTÇİ

URFA'DA İNSAN CANI BU KADAR MI UCUZ?

...

Yanayım yanayım kime yanayım?

Ölen canlara mı, cezaevine giren ömrünün baharındaki genç insanlara mı yanayım, yoksa geride dul kalan kadınlara mı, öksüz yetim kalan çocuklara mı yanayım, memleketini terk etmek zorunda kalan ailelere mi?

YAPMAYIN BEYLER YAPMAYIN!...

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde temelinde arazi anlaşmazlığı diye lanse edilen mera sorunları geliyor orta da çoğu zaman bir arazi de olmuyor. Adı üstünde mera;kimseye ait olmayan devlet arazisi... Bu sorunlar bölgeyi yaşanmaz hale getiriyor. Köylerde yetim malı olarak bilinen mera arazileri üzerine oluşan kavgalarda bir yılda çok ciddi ölümlü kavga ve bu kavgadan ötürü meydana gelen kan davaları... Şanlıurfa’nın kanayan yarası hatta kangrene dönüşmüş yarası olan ve çoğu zamanda bir ceviz kabuğuna sığmayacak kadar ufak olan sorunlardan oluşan yara... Özelikle Şanlıurfa’daki köyler ve şehirlerde meydana gelen olaylar arkalarında çok ciddi enkazlar bırakıyor. Toplumun değer yargılarından olan "ADALET", bu bölgede maalesef bazen geç işliyor.

BÖLGEDE YAKLAŞIK 30 YILA YAKIN DEVAM ETTİĞİ BİLİNEN DAVALAR VAR.

Güneydoğu’da adalet geç gelince ve insanlar da kendi adaletlerini nefislerinin hevasıyla sağlamaya çalışınca sonuç olarak bu vahim tablo ortaya çıkıyor. Kan davaları... Arkasında gözü yaşlı ve dul bırakılan kadınlar, yetim/öksüz bırakılan çocuklar kalıyor. Yapmayın beyler yapmayın, kıymayın en kutsal varlık olan "canlara"! Arazi kimin diye sorulduğunda “Allah’ın malı” cevabı veriliyor. Peki 2 metre arazi için 3 cana kıymak nedir? Ben bunun üzerinde çokça düşünmüş biri olarak bir anlam bulamadım. Peki siz anlamlandırabiliyor musunuz? Çok merak ediyorum...

Etiketler :
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum