Arama
Arama Sonuçları
Suruç’ta yine su borusu patladı!
Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na su taşıyan boru hattı, Dumlukuyu Mahallesi yakınlarında yine patladı. Bu patlama, aynı bölgede 10 gün önce yaşanan patlamanın ardından büyük endişeye neden oldu. Suruç Ovası’nı sulayan sulama şebekesi, aynı yerden tekrar patladı. Meydana gelen bu yeni patlama, bölgedeki çiftçileri endişelendirdi.
Şanlıurfa’da "Biçerdöver Kontrolörü Yetiştirme" eğitimi
Buğday hasadında yaşanan dane ve sap kayıpları, ülke ekonomisine yıllık milyonlarca lira kaybettiriyordu. Bu sorunun çözümü için Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti ve Şanlıurfa'da "Biçerdöver Kontrolörü Yetiştirme" eğitimi düzenledi. Eğitimin kapanış törenine katılan Tarım ve Orman Bakanlığı Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Kayhan İnan, "Verdiğimiz bu eğitimle dane kayıplarını önleyerek milli ekonomimize katkıda bulunacağız" dedi.
Süt imalathanesinde hijyen kuralları hiçe sayıldı
Siverek’te çiğ süt ve süt ürünleri imalat eden bir işletmeye yapılan denetimde malzemelerin üstünde bulunan sinekler yuh dedirtti. İşletmeye, asgari teknik ve hijyenik şartları taşımaması gerekçesiyle yasal işlem başlatıldı.
Şanlıurfa ve Gaziantep’te fiyatı ne kadar oldu!
Güneydoğu Anadolu'nun iki incisi, Şanlıurfa ve Gaziantep, sadece tarihi ve kültürel zenginlikleri ile değil, aynı zamanda "yeşil altın" olarak bilinen fıstık üretimi ile de öne çıkıyor. Her iki şehir de bu lezzetli ve besleyici kuruyemişin en önemli üreticileri arasında yer alıyor. Bu yıl yüksek rekoltenin beklendiği fıstıkta iki il arasında fiyat farkı dikkat çekiyor. İşte fiyatlar…
Şanlıurfa’da hayvan hakları savunucuları köpekleriyle eylem yaptı
Şanlıurfa’da köpek saldırısı sonucu 4 kişinin hastanelik olması ve kuduz vakalarının görülmeye başlamasının ardından kentte başıboş hayvanlar toplatılmaya başlandı. Bu gelişmenin ardından hayvan hakları savunucuları Şanlıurfa’da bir araya gelerek eylem yaptı.
Şanlıurfa Ziraat Odaları hububat fiyatlarına tepki gösterdi!
Şanlıurfa’da Ziraat Odaları, açıklanan hububat fiyatlarına tepki göstererek çiftçiliğin sonunun geleceğini belirtti. Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hikmet İpar, fiyatların yetersiz olduğunu çiftinin alın terinin ve emeğinin karşılığının bu olmadığı, çiftçiyi tarlaya küstürdüklerini ifade etti.
Şanlıurfa Valisi Şıldak açıkladı: Gıda işletmelerine ceza yağdı
Vali Hasan Şıldak, kent merkezinde yoğunluk yaşanan bölgelerdeki gıda üretim ve satışı yapılan işyerlerine yönelik olarak Şanlıurfa Valiliği koordinasyonu altında oluşturulan karma ekiplerle etkili bir denetim çalışması yürütüldüğünü duyurdu. Şıldak, üç haftalık dönemde gerçekleştirilen denetimler sonucunda bin 687 işletmenin incelendiğini belirterek, 393 işletmede çeşitli aykırılıklar tespit edildiğini açıkladı. Şıldak ayrıca bu aykırılıkların ardından işletmelere idari para cezaları uygulandığını da söyledi.
Vali Şıldak buğday hasadına katıldı
Vali Hasan Şıldak ve İl Tarım Müdürü Mehmet Aksoy Haliliye’de buğday yetiştiren çiftçileri ziyaret etti. Vali Şıldak direksiyon başına geçerek ilk hasadın yapılışına katıldı.
Coşkun: Enflasyon kayıplarını telafi edecek maaş artışı bekliyoruz!
Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından, kamu görevlilerinin maaşlarında enflasyon farkını telafi edecek bir artış beklediklerini ifade etti.
Harran Üniversitesi'nde 2. GAP Ar-Ge Proje Pazarı gerçekleştirildi: Bölgenin yenilikçi ve sürdürülebilir projelerine destek!
Harran Üniversitesi tarafından Şanlıurfa Teknokent bünyesinde TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen "2. GAP Ar-Ge Proje Pazarı" programı, akademisyenler, araştırmacılar, işletmeciler, girişimciler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Eyyübiye Sera Kent çiftçilere eğitim desteği verecek
Eyyübiye Sera Kent’teki çalışmaları yerinde inceleyen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, burada edindikleri tecrübe ve birikimleri çiftçilere aktararak, bölgede ürün çeşitliliğini artıracak bir proje üzerine hazırlık yaptıklarını söyledi.
Şanlıurfa’da sulama sezonu başladı!
Şanlıurfa'da 17 Nisan'da başlayan 2024 yılı sulama sezonu, tarıma büyük katkı sağlayacak. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, toplam 3 milyon 643 bin 410 dekar arazinin sulanacağını ve bu sayede ülke ekonomisine 21 milyar 860 milyon TL katkı hedeflendiğini açıkladı.
Uman isim Urfalıları uyardı: Anız yakarak toprağı öldürüyorsunuz
Türkiye’de tarım kenti olarak bilinen Şanlıurfa’da her yıl yaşanan büyük sorunlardan biri de anız yangınları. Toprak verimliliğini düşürerek ürün kalitesinde bozulmalara neden olan anız yangınları hem bugünü hem de yarınımızı tehlikeye atıyor. Harran Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Şanlıurfalı çiftçilerin daha az maliyetli olduğu için anızları yaktığını anımsatarak, “Hasat sonrası oluşan anızı yakmak yerine samanları toprakla karıştırarak verimin yükseltilmesi yoluna gidilmesini öneriyoruz.” dedi.
Şanlıurfa'da binaların yapıldığı ilçede nar ve fıstıklar bir bir gidiyor!
Karaköprü’de türkülere konu olan nar ve asırlık ömrü olan yeşil altın olarak da bilinen fıstık ağaçları imar alanına girince bir bir söküldü. Nar neredeyse hiç kalmadı. Karaköprü Belediyesi badem ile ilgili paylaşım yaptı.
Şanlıurfa’da üretilen balıklar Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor
Türkiye'de tarım şehri olarak bilinen Şanlıurfa, sadece tarım ürünleriyle değil, su ürünleri üretiminde de ülke genelinde ön plana çıkıyor. Bu anlamda, Orta Doğu'nun en büyük balık üretim istasyonu, Bozova ilçesinde bulunan Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Tesisi'nde yer alıyor. Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, geçen yıl bu istasyonda 33 milyon balık ürettiklerini, bu yılki hedeflerinin ise 25 milyon olduğunu aktardı. Aksoy ayrıca hedeflerinden birinin de hastalıktan ari alabalık üretimi konusunda dünyanın sayılı bölgeleri arasında yer almak olduğunu belirtti.
Şanlıurfa’da tonlarca bozuk gıda maddesi imha edildi
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Eyyübiye Belediyesi zabıtasının Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Gıda Denetim ekipleriyle birlikte gerçekleştirdiği denetimlerinde, büyük miktarda son tüketim tarihi geçmiş ve ambalajında sahtecilik yapılmış gıda ürünü ele geçirildi.
Kurbanda 'kimlik bilgileri' dönemi başlıyor: Üç adımda sorgulama
Şanlıurfalılar, Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlık hayvan alımlarını daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirmek için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Tarım Cebimde" uygulamasına yöneliyor. Bu uygulama, vatandaşlara kurbanlık hayvanların küpe numaralarını girerek, hayvanların detaylarına ve aşı bilgilerine ulaşma imkanı sunuyor.
Arıcılığın gelişmesi için önemli adım: Şanlıurfa'da binlerce ücretsiz kovan dağıtıldı
Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde yürütülen Arıcılığın Gelişmesi ve Yaygınlaştırılması projesi kapsamında ücretsiz kovan dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtım töreninde konuşan Vali Şıldak, projenin arıcılığın gelişmesi açısından önemli bir adım olduğunu vurguladı. Şıldak, ildeki kovan sayısının dağıtılacak kovanlarla birlikte 206 bine ulaşacağını belirterek, bu rakamın iyi bir seviye olduğunu kaydetti.
HALİLİYE BELEDİYESİ İLE ÜRETİM HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
“Üreten belediyecilik” anlayışının benimsendiği Haliliye’de atölyelerin sayısı her geçen gün artıyor. Ahşap ve Metal İş Atölyesinin ardından kurulan Elektrik ve Elektronik ile Benzinli Motorlar Atölyesinde bir yandan üretim devam ediyor, bir yandan tasarruf sağlanıyor.
Viranşehir’de ilk mercimek hasadı başladı
Türkiye’nin tarım kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da arpadan sonra mercimek hasadına da başlandı.
Vali Şıldak: Şanlıurfa ülke badem üretiminin yüzde 5’ini karşılamaktadır
Şanlıurfa badem üretiminde Türkiye'de 2. sırada yer alıyor. Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak konuyla ilgili bir paylaşım yaptı.
Eyyübiye’de son tüketim tarihi geçmiş ürünlere el konuldu
Eyyübiye Belediyesi Zabıta Amirliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Denetim ekipleriyle birlikte yapılan kontrollerde çok sayıda son kullanma tarihi geçmiş ürüne imha edilmek üzere el koydu. Hijyen ve gıda güvenliği kurallarını ihlal eden işyeri sahiplerine kanuni işlem uygulayan ekiplerin denetimlerinin sıklaşarak artacağı belirtildi.
Harran’da rezene ekimi yapıldı
Şanlıurfa’da pamuk, mısır ve buğday gibi geleneksel ürünlerin girdi maliyetlerinin artması ve verim düşüşü, çiftçileri alternatif ürünlere yöneltti. Bu yıl Harran bölgesinde ilk kez 1000 dekar üzerinde bir alana tıbbi aromatik bitki olan rezene ekimi yapıldı.
Haliliye Belediyesinin günlük glutensiz ekmek üretimi sürüyor
Haliliye Belediyesi, bölgede ilk ve tek olan Glutensiz Ekmek Fırını ile PKU’lu ve çölyaklı vatandaşların yanında olmaya devam ediyor. Günlük olarak üretilen glütensiz ekmekler, PKU’lu ve çölyaklı vatandaşlara dağıtılıyor.
Eyyübiye parkları artık kendi üretimiyle yeşilleniyor!
Eyyübiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tesislerinde, atölyeden sonra fidanlıkta da üretim başladı.
Vali Şıldak firik hasadına katıldı
Dünya Firik Buğdayı rekoltesinde ikinci sırada yer alan Türkiye’nin üretim merkezi Şanlıurfa’da hasat dönemi başladı. Tarlada üreticiyi ziyaret eden Vali Hasan Şıldak, hasada katılarak sezonun hayırlı olmasını diledi.
Coşkun: İsraf önlensin istihdam öncelensin
Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından kamu giderlerinde tasarruf sağlanmasına yönelik açıklanan "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi"ni desteklediklerini, ancak bazı konularda uyarılarda bulunduklarını söyledi.
Büyükşehir Meclis Toplantısı’nda yeni daire başkanları ve şube müdürleri tanıtıldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında yeni atanan bazı daire başkanları ve şube müdürleri tanıtıldı.
Şanlıurfa’da şeker fasulyesinin ilk defa ekimi yapıldı
Şanlıurfa’da ilk defa ekimi yapılan şeker fasulyesi tarlasını ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, devletin hibe ve destekleri sayesinde Şanlıurfa’da daha kaliteli ve verimli ürün alınacağını söyledi.
Şanlıurfa’da tarım çalıştayı yapılacak
Pamuk ve fıstık üretiminde Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olan Şanlıurfa’da çalıştay düzenlenecek.