Arama
Arama Sonuçları
Bakan Koca’dan endişelendiren Eris varyantı açıklaması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Eris varyantının hasta etme gücünün daha düşük ancak bulaşıcılığının daha fazla olduğunu belirterek, “Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Paniğe gerek yok" dedi.
Ülkenin en önemli pamuk üretim merkezinde çiftçiler isyanda
Türkiye’nin en önemli pamuk üretim merkezlerinden Şanlıurfa’da çiftçiler, pamuk fiyatlarının açıklanmamasını ve TMO’nun mısır alım fiyatının ton başına 6 bin lira olarak açıklanmasını protesto etti.
Başkan Beyazgül: Fıstığın başkenti Şanlıurfa’dır
Türkiye’de fıstığın anavatanı olarak bilinen Şanlıurfa’da, Büyükşehir Belediyesi Tarlada Fıstık Hasadı Şenliği düzenledi. Fıstık hasadına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “ Dünya’da fıstığın başkenti Şanlıurfa’dır, Bu lezzetleri tatmak isteyen herkesi Şanlıurfa’ya davet ediyorum” dedi.
Şanlıurfa’da tahmini kütlü pamuk maliyeti açıklandı
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi 2023 yılı tahmini kütlü pamuk üretim maliyetini açıkladı.
Siverek'te kadınların el emeği ürünleri Hamarat Eller Çarşısı'nda sergileniyor
Siverek Belediyesince tamamlanan kurulum çalışmalarının ardından faaliyete başlayan Siverek Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Hamarat Eller Çarşısı açtı.
Şanlıurfa bal üretimiyle dikkat çekiyor
Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Arıcılık Haritası’nı güncelledi. Tarım ve hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa’da devletin sağladığı destekle arı kolonisi ve bal üretimi her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 2 bin 199 ton bal üretilen Şanlıurfa’daki istatistik bakanlığın haritasına yansıdı.
Togg'da çarklar dönüyor: Üretim iki katına çıkacak!
Türkiye'nin otomobili Togg'un, Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Teknoloji Kampüsü'nde ikili vardiya sistemine geçildi. Yıl sonuna kadar 26 bin 565 aracın sahiplerine teslimatı hedeflenirken, merakla beklenen sedan modelin de 2024 yılında tanıtımının yapılması öngörülüyor.
Kirada yüzde 25 artış oranı kalkıyor mu?
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi bu tür tedbirler geçici nitelikte olup vatandaşlarımızı korumayı amaçlamaktadır” açıklamasında bulundu. Peki Temmuz 2024'te sona erecek olan kirada yüzde 25 artış uygulaması uzatılacak mı?
Halfeti’de katı atık aktarım istasyonu çalışmaları devam ediyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Halfeti ilçesinde 13 milyon liralık yatırımla ilçenin 30 yıllık sorununa çözüm olacak katı atık aktarım istasyonunun inşaat çalışmalarını sürdürüyor.
Viranşehirli kadınlar belediyenin kurslarıyla meslek sahibi oluyor
Viranşehir Belediyesi tarafından Emine Erdoğan Kadın Kültür ve Eğitim Merkezi’nde açılan kurslara katılan kadınlar, meslek sahibi oluyor. Dikiş nakış, kuaför ve halı dokuma başta olmak üzere birçok meslek uzman eğitmenler tarafından kursiyerlere öğretiliyor.
Otomobil devi dizel araç üretimini durduruyor!
Otomobil devi Volvo, 2024 yılı itibarıyla dizel otomobil üretmeyeceğini açıkladı.
Ahmet Yesevi Sosyal Kompleksinde glutensiz ekmek üretimi başladı
Haliliye Belediyesi Ahmet Yesevi Sosyal Yardım Kompleksinde faaliyetlerin başladığı glutensiz ekmek fırını ile PKU’lu ve çölyaklı vatandaşlara yönelik günlük olarak glutensiz ekmek üretiliyor.
Büyükşehir Belediyesi inovasyon yarışması düzenliyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Şube Müdürlüğüne bağlı Mezopotamya Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezi bünyesinde ‘Mezopotamya İnovasyon’’ yarışması düzenlenecek. Toplamda 100 bin lira ödül dağıtılacak yarışmaya son başvuru tarihi 6 Ekim.
Urfa’da badem hasadı başladı
Şanlıurfa’da sulama olanaklarının artmasıyla yetiştiriciliği artan ve bölgede fıstığa alternatif ürün olarak yetiştirilen bademin hasadı başladı. Kabuklu bademin kilosunun bu yıl 35-40 liradan satılması bekleniyor.
OSB yönetimi toplandı
OSB yönetim kurulu toplantısı Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapıldı.
Urfa'ya hızlı tren müjdesi yine yok
3 yıllık yatırım programı hazırlıklarına ilişkin yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde ulaştırma yatırımlarının yol haritası da belli oldu. Ulaştırma alanında raylı sistem yatırımlarının öne çıktığı programa göre hızlı tren müjdesinde yine Urfa’nın adı geçmiyor. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hattına öncelik verilecek.
Zeytinde "yok yılı" fiyatları uçurdu
Türkiye'de bu sezon yaşanan kuraklık nedeniyle zeytin ağaçları da yeterince meyve vermedi. Çiftçi yeteri kadar mahsul alamazken, bu gidişatın zeytinyağı fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor. Böyle giderse "Zeytinyağlı yiyemem aman türküsü" gerçek olacak.
Arsanıza devlet el koyabilir! Kritik 2 yıl detayı
Yeni yasa ile 2 yıldır üretim için kullanılmayan arazinin kiralanmasına izin verilecek. Bu kapsamda kullanılmayan tarlalara devlet el koyabilecek. İşte detaylar…
Çiftçilere bu yıl mazot ve gübre parası ne kadar ödenecek?
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına mazot ve gübre parası olarak toplam 149 lira destek sağlanacak.
DEDAŞ kesinti haberlerini yalanladı!
DEDAŞ, Şanlıurfa’da okullarda elektrik kesintileri yaşandığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Sözleşmeli besicilik projesinde sözleşmeler iptal edildi
Et fiyatlarını düşürmek için geçtiğimiz yıl büyük vaatlerle hayata geçirilen sözleşmeli besicilik projesi, daha bir yıl geçmeden üreticiyi büyük bir hayal kırıklığına uğratarak ESK ile yapılan sözleşmelerin iptal edildiği ortaya çıktı.
Arabulucuya 10 günde 7 bin 651 kira anlaşmazlığı başvurusu
Kira anlaşmazlıklarında arabuluculuk dönemi 1 Eylül'de başladı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, son 10 gün içinde 7 bin 651 başvuru yapıldığını belirterek, "İlk gün bile uzlaşanlar, anlaşanlar oldu" dedi.
İlaç sorununda şikayetler artıyor
İlaç şirketlerin bir bir Türkiye'den çekilmesi üzerine hastalar ve hasta yakınları isyan etti. İlaç bulamayan hastalar önemli ilaçların tedarik edilmesi için Şikayetvar üzerinden taleplerini dile getirdi.
Erdoğan'dan enflasyon açıklaması: Çok net bir yol haritamız var
Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon ile mücadelede alınan önlemlerin zaman içinde etkisini göstereceğini belirterek, "Çok net bir yol haritamız var. Bir geçiş süreci, enflasyonun yavaşlama, durma ve geriye gitme süreci var. Şu an her şey kontrol altında, dengeli bir şekilde yürütülen politikalarla, yapısal reformlarla Türkiye’yi tekrar tek haneli enflasyona kavuşturacağız” dedi.
Vali Şıldak çiftçilerin hasat heyecanına ortak oldu
Yeşil altın olarak bilinen fıstığın başkenti Şanlıurfa’da hasat heyecanı yaşanıyor. Yaklaşık bir milyon 600 bin dekarlık alanda 22 milyonu aşkın ağaçtan üretim gerçekleştiriliyor. Vali Hasan Şıldak, hasat yapan çiftçileri ziyaret ederek fıstık topladı.
Başkan Beyazgül: Asfalt üretiminin her aşaması belediyemize ait ekip ve ekipmanla yapılıyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi öz kaynaklarıyla kurduğu asfalt plentinde ürettiği asfaltı Şanlıurfa’nın can damarlarını açmak için kullanıyor. Her aşaması Büyükşehir Belediyesince üretilen sıcak asfalt Buhara Mahallesi Okullar Bölgesine serildi. Başkan Beyazgül Asfalt üretiminin her aşamasının Büyükşehir Belediyesi ekip ve ekipmanlarıyla yapıldığını söyledi.
Şanlıurfa’da ‘sonbahar şap aşılama’ kampanyası başladı
Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı' kapsamında sonbahar şap aşılama takvimi başladı. Kampanya ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacak.
Urfa'da sebze ve meyve halinde ‘isot’ yoğunluğu
Şanlıurfa halkının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan isotun hasat mevsimi devam ediyor. Kış mevsiminde salça ve baharat olarak isot tüketmek isteyenler de Şanlıurfa Sebze ve Meyve Hali’nde yoğunluk oluşturdu. Esnaf geçen yıla göre artan üretim ve talepten memnun.
Ticari kredilerde kısıtlamalar kalkıyor
BDDK ticari kredilerde şirketlerin elini rahatlatacak bir adım daha attı. BDDK eksik belge ya da bağımsız denetim beyanı ile ilgili usulsüzlükleri gideren şirketlerin kredi kısıtlamasını kaldırma kararı aldı. Kararın ticari kredilerde düşen büyüme hızını artırması bekleniyor.
Suriye'de Arap aşiretleri köyleri PKK/YPG’den temizliyor
Suriye’nin doğusundaki Deyrizor’da Arap ve diğer aşiretlerin desteğiyle süren çatışmalarda çok sayıda köy terör örgütü PKK/YPG’den kurtarıldı.