Arama
Arama Sonuçları
Bu kez eleştiri sırası Nebati'de
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı ekonomik vizyonu hedef aldı. Kılıçdaroğlu, dün Nebati’ye “‘Epistemolojik kopuşlar’ onların olsun” diye gönderme yapmıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şanlıurfa ‘Türkiye Yüzyılı’nın yıldızı olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da 12 milyar bütçeli toplam 532 yatırımın açılışını gerçekleştirdi. Kentte yapılan yatırımlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şanlıurfa inşallah ‘Türkiye Yüzyılı’nın da yıldızı olacaktır. Türkiye'nin en önemli lokomotiflerinden biri de Şanlıurfa’dır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa’da konuşuyor (-EK)
Şanlıurfa’da toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir müjdeki paylaşmak istiyorum. Şehrimize bir yenilenebilir enerji endüstrisi bölgesi kuruyoruz.” İfadesini kullandı.
Yıldız: Engelli vatandaşlarımıza daha çok destek verilmeli
Şanlıurfa Memur Sen Engelli Komisyon Başkanı Mehmet Yıldız, 3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada, engelli bireylerin yaşamlarını engelsiz sürdürme, fırsat eşitliğinden engelsiz faydalanma, üretime katkı sunma gibi gerçek anlamda eşit vatandaşlar olabildiği kapsayıcı bir kamu düzeninin tesisi için mücadele edileceği ifade edildi.
Şanlıurfa’daki STK’ların Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talepleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 milyar liralık yatırımın toplu açılışı için yarın Şanlıurfa’ya geliyor. Sivil toplum kuruluşlarının kentteki temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tarımdan turizme, enerjiden spora kadar birçok konuda yatırım talebinde bulundu. İşte sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin en önemli beklentileri…
Bu meslek gruplarına belge zorunluluğu geliyor
Aralarında kuaför, güzellik uzmanı, ayakkabı imalatçısı gibi mesleklerin de bulunduğu 16 meslek dalına ait çalışanlar, 1 Ocak 2023'ten itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışamayacak.
AB’nin desteklediği proje Urfa’da tanıtılıyor
AB’nin desteklediği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun “Ulusal Yeterlilik Sistemi” projesinin tanıtım günleri Şanlıurfa’da bir otelde yapıldı.
Siverek'te ilk sebzeler ekildi
Siverek’te kadın istihdamına yönelik kurulan projede ilk sebzeler ekildi.
Şanlıurfa’da renkli pamuk dönemi
Türkiye’nin önemli tarım kentlerinden Şanlıurfa, bu kez adını renkli pamuk üretimi ile duyurdu. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden Doç. Dr. Hasan Haliloğlu’nun öncülük ettiği 3 yıllık projede farklı tonlarda kahverengi ve açık yeşil pamuklar yetiştirildi. Bölgeye uyumlu 2 genotip belirlediklerini söyleyen Haliloğlu, “Renkli pamuklar özellikle tekstildeki boya maliyetini sıfıra indiği için üretim maliyetini inanılmaz derecede azaltıyor. Bu da dokumada yaklaşık yüzde 50 civarında bir maliyet azalması demek oluyor “dedi.
Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyüme verileri açıklandı
TÜİK verilerine göre, GSYH 2022 yılı üçüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.9 arttı.
Hilvan’da dev tesis hizmete giriyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Hilvan ilçesinde 13 milyon liralık yatırımla ilçenin 30 yıllık sorununa çözüm olacak Katı Atık Aktarım İstasyonunun inşaat çalışmalarını tamamladı.
Şanlıurfa alt yapıda çağ atlıyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, öz sermayesi ile bir yandan araç filosunu güçlendirirken diğer yandan asfalt plenti, beton santralini kurarak üretilen asfalt, kilitli parke, bordür, büz boru ve beton ile alt ve üst yapıda kalıcı çözümler sunuyor.
Karaköprü’de zabıtadan denetim
Karaköprü’de zabıta ekipleri vatandaş sağlığı için ilçedeki market, fırın, kasap ve gıda işletmelerinde denetim gerçekleştirdi.
Büyükşehir 3D üretimle maliyetten tasarruf ediyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ŞUSKİ Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi içerisinde kurulan, her geçen gün kapasitesi daha çok genişletilen ve modern cihazlarla donatılan “3D İnovatif Atölye” de incelemelerde bulunarak tesiste üretilen parçalar sayesinde maliyetten tasarruf edilirken hizmette hızı artırdığını aktardı.
Bakan Nebati'den vergi kaçakçılığıyla ilgili açıklama
Urfalı Bakan Nureddin Nebati, vergi incelemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Nebati, “Yapılan incelemeler sonucunda vergi kaçakçılığı nedeniyle ilgili kişiler hakkında 2.916 adet vergi suçu raporu düzenleyerek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.” ifadesini kullandı.
1 liranın üretim maliyeti 3 liraya çıktı
Madeni paraların hurda değerinin kendisinden değerli olduğunu ifade eden CHP'li Fikri Sağlar, "1 TL madeni paranın üretim maliyeti 3 TL'yi aştı" dedi.
Büyükşehir’in ekmekleri 35 farklı büfede satışa sunulacak
Şanlıurfa OSB’de inşa edilen fabrikada halk ekmek üretimi için geri sayım devam ediyor. 35 farklı büfede satışa sunulacak olan halk ekmek çok yakında vatandaşların hizmetinde olacak.
Özaslan: Köklü çözüm için GES projesine geçiş yapılmalıdır
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesini ziyaret eden HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, enerji maliyetlerinden dolayı durma noktasına gelen iplik fabrikaları başta olmak üzere üretim ve istihdamın tekrar eski seviyesine ulaşması için çözüm önerisinde bulundu.
Aşı temininde büyük kriz
Aile hekimliğinin en temel işlerinden biri olan aşıda son 1 ayda büyük kriz var.
Urfa’da Erozyonla Mücadele Haftası’nda etkinlikler yapıldı
TEMA Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla gerçekleştirdiği sunumunda “Toprağımızın ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varmalıyız. Önlem almadığımız zaman iklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan oluruz” ifadelerini kullandı.
CHP, Siverek’te yeni yapılacak organize sanayi yerine karşı
CHP Şanlıurfa İl Teşkilatı, Siverek’te yeni Organize Saniye Bölgesi ve yolunun tarım arazileri üzerine yapılmak istenmesine tepki göstererek, “Koskoca Siverek ilçesinde sanayi ya da sanayi yolu yapılacak başka yer mi kalmadı? Neden tarım ve hayvancılık yapılan araziler, köylülerin tüm anayasal hakları ve itirazlarına rağmen ısrarla yok edilmeye çalışılıyor?” açıklamasında bulundu.
Aksu, ŞUTSO Genel Sekteri oldu
Şanlıurfa OSB eski Müdürü iş insanı Yunus Emre Aksu, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni Genel Sekreterliği görevine getirildi.
Vali Ayhan: İstihdamımız artıyor, Urfa’mız kazanıyor
Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, OSB’de düzenlenen “İşbaşı eğitim programı” imza törenine katıldı. Törende konuşan Vali Ayhan, “Gençlerimiz işbaşı eğitim ile hem üretiyor hem de öğreniyor” dedi.
TEMA Vakfı biyolojik çeşitlilik etkinliği düzenleyecek
TEMA Vakfı, bu yıl 14-20 Kasım tarihleri arasında kutlanan Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında, biyolojik çeşitliliğe ve biyolojik çeşitlilik kaybının nedenlerine dikkat çekmek amacıyla, “Biyolojik çeşitlilik iklimimiz, şifamız, gıdamız ve mirasımızdır” diyerek tüm Türkiye’de çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenleyecek.
Mısırın üretim maliyeti açıklandı!
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, 2022 yılı ikinci ürün mısırın tahmini üretim maliyetini 5.54 lira belirledi.
Bakan Kirişçi açıkladı: Tarıma üretim planlaması geliyor
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımda üreticileri üretimle ilgili planlama konusunda yönlendireceklerini belirterek, “Toprak, iklim, su oranı, sanayi, altyapı ve üstyapıyı dikkate alarak bir yönlendirmede bulunacağız ve üreticimizin ne ekeceğine artık biz devlet olarak karar vereceğiz" dedi.
TİGEM’den dondurulmuş sperma ihracatı
Ceylanpınar TİGEM’in “Aygır Sperması Üretim Laboratuvarı”nda üretilen 14 doz sperma, Katar’a ihraç edilerek 610 bin TL’lik kazanç edildi.
Eyyübiye’de 14 Milyon TL’lik tesis hizmete giriyor
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, ilk aşaması tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan Sıfır Atık Ayrıştırma ve Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Kuş, ülkemiz ve dünya için son derece önemli olan sıfır atık projesini Eyyübiye’de hayata geçirdikleri için büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi sıfır atık projesiyle yılda 20 milyon lira kazan sağladı
Türkiye’de çevre dostu uygulamalarıyla tanınan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi “Tarihin Sıfır Noktasında Sıfır Atık’’ projesi kapsamında, atık su arıtma tesisinde çamurlu su ile günlük 25 ton gübre üretiyor. Tam otomasyonlu solar sistemli tesiste üretilen gübre ile yıllık 20 milyon lira kazanç sağlanıyor.
Hobi olarak barındırılabilecek av ve yaban hayvanı sayısı arttı
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle hobi olarak barındırılabilecek av ve yaban hayvanı sayısı 25'e çıktı.