Arama
Arama Sonuçları
Türk-İş: Yoksulluk sınırı 25 bin TL’yi aştı
Türk-İş, kasım ayında açlık sınırının 7 bin 786 TL'ye, yoksulluk sınırının ise 25 bin 365 TL'ye yükseldiğini açıkladı. Böylece yoksulluk sınırı bir ayda bin 180 TL birden artmış oldu. Açlık sınırı ise asgari ücretin 2 bin 286 TL üzerine çıktı.
Büyükşehir 3D üretimle maliyetten tasarruf ediyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ŞUSKİ Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi içerisinde kurulan, her geçen gün kapasitesi daha çok genişletilen ve modern cihazlarla donatılan “3D İnovatif Atölye” de incelemelerde bulunarak tesiste üretilen parçalar sayesinde maliyetten tasarruf edilirken hizmette hızı artırdığını aktardı.
Ekonomik kriz muhtaç aileleri ikinci el pazarına yöneltti
Son yıllarda Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla Akçakale’de bulunan tarım işçileri, işten gelir gelmez maddi sıkıntılar yüzünden alamadıkları kıyafetleri ancak ikinci el pazarından alabiliyor.
Motosiklete yüklediği eşyalar hayrete düşürdü
Şanlıurfa'da nakliye parası vermek istemeyen dükkan sahibi, ucuzluk pazarından aldığı çok sayıda eşyayı motosikletiyle taşımak istemesi sosyal medyada gündem oldu. Arka koltuğuna, sırtına ve direksiyonun üzerine eşyalar dolduran adam, eşyalar düşmesin diye bir de kendini ürünlerle bantlattı.
Matrah değişikliğiyle hangi araçta ne kadar indirim olacak?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete'deki karara göre otomobillerde ÖTV matrah limiti artırıldı. Buna göre sadece 595 bin TL ve altındaki araçlara yansıyacak indirim oranı yüzde 5,5 ile yüzde 19 arasında olacak.
Mahmut İbrahimoğlu “Türkiye’nin Arap devleti olmasını istiyoruz” sözleriyle yeniden gündemde DEVA İl Başkanı Tüysüz sahip çıktı
DEVA Partisi Eyyübiye İlçe Başkanı Mahmut İbrahimoğlu'nun 2015'te Gazete İpekyol’a söylediği sözler sosyal medyada yeniden gündem oldu. İbrahimoğlu’nun “Türkiye'nin bir Arap devleti olmasını" istediği sözlerini birçok kesim eleştirirken, partinin Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, İbrahimoğlu’na sahip çıktı.
Ücretli öğretmenler asgari ücret bile kazanamıyorlar
Hayat pahalılığının derinden hissedildiği ülkede ücretli öğretmenin ekim ayında aldığı maaş, 5 bin 500 lira olan asgari ücretin bile çok altında. Şanlıurfa’da verilere göre 3 binden fazla ücretli öğretmen var. Aynı işi yapan kadrolu öğretmenle ücretli öğretmen arasında maaş konusunda devasa farklar olmasının kabul edilemeyeceğini belirten eğitim sendikalarının Şanlıurfa’daki şube yöneticilerinin ortak isteği, ücretli öğretmenlerin bir an önce kadroya geçirilmesi.
Sağlam: Ehil olmayan elektrikçilerle iş yapmayın
Elektrik akımına kapılma, iş ortamında yetişkinlerde, ev ortamında özellikle küçük çocuklarda daha sık görülüyor. Şanlıurfa’da elektrik akımına kapılarak can kaybının veya yaralanmanın yaşanmadığı bir hafta neredeyse yok. Bu hadiselerin sonuncusu iki gün önce Suruç’ta yaşandı. Evde akıma kapılan 7 yaşındaki çocuk ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Birtakım basit önlemlerle elektrik kaynaklı ölümlü ve yaralanmalı vakaların önüne geçilebileceğini belirten ŞEEOB Başkanı Necmeddin Sağlam, elektrik çarpmasının özellikle yeterlilik belgesi olamayan elektrikçiler tarafından yapılan tesisatlar sonucu meydana geldiğine dikkati çekerek alınabilecek basit önlemleri anlattı.
Urfalılar lüks telefon tutkusu yüzünden kilometrelerce yol gidiyor
Son yıllarda döviz kurundaki artışın etkisiyle akıllı telefon pazarındaki fiyat skalası hayli yukarılara çekilmiş durumda. Telefon fiyatlarına vergilerin de eklenmesiyle dudak uçuklatan rakamlar ortaya çıkabiliyor. Doğal olarak böyle bir tablo da kaçak telefonlara veya yurt dışından daha uyguna getirilen telefonlara ilgiyi artırdı. Şanlıurfa’da birçok vatandaş son model lüks telefonları daha ucuza alabilmek için kilometrelerce yol kat ederek Kuzey Irak’a gidiyor.
Urfa'da TOKİ konutlarının kura çekimi yapılıyor
TOKİ kura sonuçları, Şanlıurfa’da 4 ilçede belli oldu.
Kış daha yüzünü göstermeden sebze meyve fiyatları katlandı
ÖZEL HABER |Şanlıurfa’da, kış yüzünü tam göstermese de semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatları şimdiden yükselmiş durumda. Esnaf, sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselişi malın az olmasına ve havaların soğumasına bağlıyor. Vatandaş ise fiyatlar şimdi böyleyse kışı düşünmek bile istemediklerini belirtiyor.
Şanlıurfa’da sobacılar talebe yetişemiyor
Şanlıurfa’da, son zamlarla doğal gazın lüks hale gelmesiyle vatandaşların kömür ve odun sobalarına ilgisi arttı. Sobacılar, artan enerji maliyetlerinin ardından sobalara geri dönüş başladığını belirtiyor. Yaklaşan kış öncesi taleplere yetişemediklerini kaydeden sobacılar, yurt dışından da sipariş alıyor.
Şanlıurfa’da balık çok alan yok!
Şanlıurfa’da havaların soğumasıyla çeşit çeşit balıklar tezgaha inerken, balık bolluğuna rağmen tüketim balıkçıların beklediği düzeyde değil. Balık fiyatlarında geçen seneye göre ciddi oranda artış gözlenirken, vatandaşlar daha çok ucuz balık türlerine yöneliyor.
Ceylanpınar’da TMO önünde ucuz yağ kuyruğu
Ceylanpınar’da 5 litrelik yağların ucuza satıldığını öğrenen halk TMO önünde uzun kuyruklar oluşturdu.
Siverek’te halk kasabı et satışına başladı
Siverek Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşların ucuz ve sağlıklı et ürünlerine kolayca ulaşabilmeleri amacıyla açılan halk kasabı satışa başladı.
Şanlıurfa’da mezar taşı fiyatları el yakıyor
Şanlıurfa’da, maliyet artışlarından dolayı mezar taşlarının fiyatları son bir yılda neredeyse ikiye katlandı. Kentte en ucuz mezar taşı ortalama 2 bin liradan başlıyor.
Gençlere ucuz teknolojik ürün hamlesi mi geliyor?
Bir yıldan az süre kalan seçimler için çalışmalar sürüyor. Sosyal konut projesinin ardından uygun taksitle otomobil müjdesi beklenirken AK Parti'nin yeni bir hazırlık içerisinde olduğu öğrenildi. 2023 için kolları sıvayan hükümetin, gençlere ucuz teknoloji ürünü üzerinde yoğunlaştığı bilgisi alındı. Öte yandan açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı ifade edildi.
Yüzyılın konut projesi derman olur mu?
Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak tanımlanan 'İlk Evim, İlk İşyerim' projesi geçtiğimiz günlerde kamuoyuna tanıtıldı. 5 yılda 500 bin konut üretilecek projenin, Türkiye'deki konut ihtiyacına ne oranda katkı sunacağı kadar son dönemde yükselen ev fiyatlarını ve kira artışlarını nasıl etkileyeceği de merak konusu.
TOKİ ucuz konut için başvurular başladı!
TOKİ ucuz konut projesine başvurular başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada başvuruların Ekim ayının sonuna kadar devam edeceğini duyurmuştu. 2+1 daireler 608 bin TL'ye 3+1 daireler ise 850 bin TL'ye satılacak. Vade ise 240 ay olacak. Aylık ödeme planı da belli oldu.
CHP heyeti GES projesi için Şanlıurfa’da
CHP Heyeti, çiftçilere ücretsiz elektrik projesi kapsamında kurulacak GES alanını belirlemek üzere Şanlıurfa’da. Heyet burada başta DEDAŞ sorunun olmak üzere birçok konuya ilişkin muhtarlardan sorun ve talepleri dinledi.
Bakan Nebati duyurdu! Dar gelirliler için tedbir paketi yolda...
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Isparta ziyaretinde yeni tedbir paketinin hazırlandığını duyurarak “Vatandaşımızın rahat etmesi lazım onun içinde dar gelirlileri, işçileri, memurları rahatlatacak tedbirleri aldık yeni tedbirlerimizde yolda” dedi.
Şanlıurfa’da fıstık fiyatları düştü
Şanlıurfa’da ilk hasat döneminde yüksek fiyattan satılan fıstığın kilosu 90 liraya kadar düştü.
Yaz sebzesi bamya fiyatıyla cep yakıyor
ÖZEL HABER| Şanlıurfa’da kurulan semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatlarının genelinde artış var. Yaz mevsiminde ürünlerin bol ve ucuz olması beklenirken, akaryakıt fiyatları ve diğer maliyetlerin artması doğal olarak ürünlere yansıyor. Urfalıların vazgeçilmez yaz lezzetlerinden olan taze bamya da fiyatıyla adeta cep yakıyor. Geçen yıla göre satış fiyatı yüzde 100 zamlanan bamyada, vatandaşlar kışlık yapmak için fiyatların düşmesini bekliyor. Zor şartlarda toplanan taze bamyanın fiyatını gören şaşkınlık yaşıyor.
Kabine yarın toplanıyor: Gündem ekonomi?
Kabine toplantısı yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyi Erdoğan başkanlığında yapılacak. Birçok konunun görüşeceği toplantıda dar gelirlinin borçlarının silinmesine ilişkin çalışma ve öne çıkıyor.
Vatandaş indirimli ürün için market market geziyor
Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar farklı marketlerde ucuz ürünlerin peşine düştü. Yapılan son ankette vatandaşların yüzde 60’ının ucuz ürün için market market dolaştığı ortaya koyuldu.
Urfa’da öğrenci evi düzmenin maliyeti 8 bin lira
ÖZEL HABER | Üniversitelerde yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı. Bu yıl 5 binden fazla yeni lisans ve ön lisans öğrencisinin eğitim göreceği Şanlıurfa’da ikinci el ve spot eşya satan esnaflar, iş yerlerine malzemeleri doldurarak öğrencileri beklemeye başladı. Eşya fiyatlarının geçtiğimiz yıllara göre hayli arttığına dikkati çeken spotçular, bir öğrenci evinin en az 8 bin liraya döşenebileceğini söylüyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biraz sabır ve daha çok destek istiyorum
0 Ağustos 1922-2022 Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Toplu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hükümete geldiğimizde, demokrasisi zayıf, ekonomisi güdük bırakılmış bir Türkiye devraldık" dedi.
Sigaraya zam mı geldi?
Sigaraya 10 liralık zam iddiası sosyal medyanın gündemine oturdu. Peki sigaraya zam yapıldı mı?
Urfalı vekil Hilvan’daki su sorununu Meclis’e taşıdı
HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü yıllardır proje aşamasında kalan ve yapımına bir türlü başlanamayan Hilvan Sulama Projesini TBMM’ye taşıdı.
Zamlar gözlükçüleri de vurdu!
Şanlıurfa’da yaz mevsiminde uzun süre güneş ışığının etkisi altında kalınması göz sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Şehirde 45 dereceyi aşan hava sıcaklığı ve güneş ışınlarının dik düştüğü bu zaman dilimine karşı, vatandaşlar gözlerini zararlı ışınlardan korumak amacıyla pahalı olan gözlükler yerine ucuz güneş gözlükleri tercih ediyor. Gözlük fiyatlarına da son günlerde yüzde 40’lık oranda zam yapıldı. Gözlük fiyatlarındaki fahiş artışlar nedeniyle iş yapamaz hala geldiklerini aktaran optisyenler, yaşanan artışlardan dolayı vatandaşın göz sağlığına iyi gelen orijinal gözlük yerine çakma ve göz sağlığını bozan sahte gözlüklere yöneldiğini ifade etti.