Arama
Arama Sonuçları
Sokağa dışkılayan köpekler ve sahipleri DNA testiyle bulunacak
Hollanda’nın bir ilçesinde, sokaklardaki köpek dışkısı ile mücadele amacıyla, DNA veri tabanı oluşturulacak. Sokaktaki dışkının hangi köpeğe ait olduğu DNA yoluyla belirlenerek sahibine ceza kesilecek.
Şanlıurfa’da otobüste ‘kedi’ tartışması
Şanlıurfa’da kedisiyle otobüste yolculuk yapmak isteyen genç kadın yolcu ile diğer yolcular arasında tartışma çıktı. Tartışma yolcuların cep telefonu kamerasına yansıdı.
Başıboş köpekler için yeni önlemler
Başıboş sokak köpekleri uzun süredir tartışma konusu. Soruna çözüm bulabilmek için 3 bakanlık harekete geçti. Bu köpekler için toplanma ve kısırlaştırma merkezlerinin oluşturulması öneriler arasında.
Hayvanı çok barınağı ve hastanesi yok
Şanlıurfa’da sokak hayvanlarının çokluğu ile bu hayvanların bakım ve denetiminin yetersizliği bilinen bir gerçek. Kentte bazı belediyelerin tedavi öneri merkezi bulunsa da yeterince barınak ve hayvan hastanesi bulunmuyor. Nüfusu 75 binin üzerindeki belediyelerin barınak açması yasal zorunluluk. Şanlıurfa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, “Burada yalnızca belediyelere değil tüm vatandaşlarımıza iş düşüyor” dedi.
Şanlıurfa’da ‘sonbahar şap aşılama’ kampanyası başladı
Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı' kapsamında sonbahar şap aşılama takvimi başladı. Kampanya ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacak.
Urfa’da vakalar arttı Kuduz şüphesinde hayat kurtaran yöntem
Ölümcül sonuçları bulunan kuduz hastalığı, Şanlıurfa’da son dönemde ortaya çıkan vakalarla yeniden gündeme geldi. Harran Üniversitesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Gülyaz, genellikle ölümcül beyin ve omurilik iltihabına yol açan zoonotik hastalık kuduza karşı hayat kurtaran en önemli yöntemin ısırma gerçekleştikten sonra ısırılan bölgenin sabunlu suyla bir süre yıkanması olduğunu söyledi.
Tabip Odası Urfa’da kuduz vakalarına ilişkin açıklama yaptı
Şanlıurfa Tabip Odası son zamanlarda kent genelinde artan kuduz vakalarıyla ilgili yaptığı açıklama yayımladı. Oda, dün Siverek'te yaşanan vakaya takiben Urfa'nın başka bölgelerinde de kuduz şüpheli temas vakalarının ortaya çıktığını belirtti. Kuduz vakasından korunmak için aşının önemine dikkat çeken ilgili açıklamada,, “Pek çok hayvan kaynaklı (zoonoz) hastalık gibi kuduz hastalığının önlenmesi, insan ve hayvan sağlığının birlikte ele alınmasını gerektiren bir durumdur” denildi.
Siverek’teki ölümlü kuduz saldırısının detayları ortaya çıktı
Siverek ilçesinde kuduz nedeniyle hayatını kaybeden genç mimar Lütfü Seray'ın ölümüyle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Seray'ın sahibi olduğu köpek tarafından ısırılarak kuduza yakalandığı ve hayatını kaybettiği öğrenildi.
Pet shop işletenler kedi köpek satışlarının internet üzerinden de yasaklanmasını istiyor
Yaklaşık bir yıl önce “pet shop” olarak bilinen evcil hayvan mağazalarında kedi ve köpek türlerinin satılması yasaklandı. Bu mağazalar, şimdi internetten satışlara ağırlık verdi. Ancak evcil hayvan mağazası işletenler yasaktan pek memnun değil. Söz konusu uygulamanın, kedi ve köpekleri sahiplenenlerinin bir müddet sonra bu hayvanları ya dışarı ya da barınağa bırakmasına neden olduğunu ileri süren esnaf olduğu gibi satışların internetten de yasaklanması gerektiğini savunanlar var.
Urfa’da şap hastalığı yok
Şanlıurfa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, ülke genelinde hayvan pazarlarının kapatılmasına ve şehirlerarası hayvan girişlerinin durdurulmasına neden olan şap hastalığı ile ilgili Şanlıurfa’da şu an için herhangi bir vakanın görülmediğini söyledi. Açıkgöz, “Hayvanların birçoğu aşılandığı için hastalığın bu bölgelerde minimize edildiği söylenebilir. Aşılamalar tamamlandıktan sonra da inşallah en kısa sürede hayvan pazarları geri açılır” dedi.
Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar
Büyük bir yıkım ve can kaybına neden olan Maraş depremi, sadece insanları değil hayvanları da etkiledi. Kimi hayvanlar enkaz altında kaldı, kimileri yaralandı ve sahipsiz kaldı. Şanlıurfa’da 238 ahırın yıkıldığını belirten Şanlıurfa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, yaklaşık bin büyükbaş ve küçükbaş hayvan ile 245 kanatlı hayvanın ve bir atın telef olduğunu söyledi.
Urfa’da canlı hayvan pazarı ikinci emre kadar kapatıldı
Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığının ardından Şanlıurfa’daki hayvan pazarı da ikinci bir emre kadar kapatıldı. Canlı Hayvan Borsası’nda Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi, söz konusu kararın tarihte görülmemiş bir kapanma olduğunu belirterek, “Pazarlar küçükbaşlar için açılmalı, büyükbaşlar için kapanması lazım. Milyonlarca insanın ekmek kapısı olması yönünden olası ekonomik sıkıntılar çıkacaktır” dedi. Çiftçi, Şanlıurfa’da henüz bir vaka tespit edilmediğini söyledi.
“Suruç koyunu”nun tescillenmesi için başvuru yapılacak
Şanlıurfa’da, kendine has özellikleri bulunan “Suruç koyunu”nun tescillenmesi için çalışmalar yapılıyor. Tescil için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili komitesine başvurulacak.
Bakan Kirişci’den mikroçip açıklaması
Evcil hayvanı olan kişileri ilgilendiren çip taktırma işlemi için son tarih yaklaşırken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 31 Aralık tarihinde son bulacak olan evcil hayvanlara çip takma zorunluluğunda sürenin uzatılabileceğini söyledi.
Evcil hayvanı olanlar dikkat: Çip için son tarih 31 Aralık
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2018’de aldığı kararla evcil kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesi için hayvan sahiplerine tanınan sürenin dolmasına sayılı günler kaldı. Hayvan sahipleri yıl sonuna kadar hayvanlarına çip taktırmazlar ise cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacak. Şanlıurfa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, hayvan sahiplerine çağrıda bulunarak, “Bu çipin kesinlikle hayvana bir zararı yok. Hayvanlarına değer veriyorlarsa çip taktırıp, kimliklendirmelerini yapsınlar” dedi.
Kedi ve köpek sahiplerinin dikkatine: Son tarih 31 Aralık
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın evde bakılan kedi, köpek ve gelinciklere yönelik yürürlüğe koyduğu mikroçip uygulaması 31 Aralık itibariyle son buluyor. Yıl sonuna kadar çip taktırmayan hayvan sahiplerine ise idari para cezası uygulanacak.
Bu muhabbet kuşu sahibine bağlılığıyla görenleri şaşırtıyor
Şanlıurfa’da, bir vatandaşa ait muhabbet kuşunun sahibine bağlılığı görenleri hayrete düşürüyor.
Ay tutulması etkileyecek: Bu burçtakiler dikkat!
Yılın en önemli gökyüzü olaylarından biri olan Ay tutulması, 8 Kasım Salı günü gerçekleşecek. Asya'nın yanı sıra Avustralya Kuzey ve Güney Amerika'dan ve Kuzey ile Doğu Avrupa'nın bazı bölgelerinden izlenebilecek olan Ay tutulması, başta finansal konular olmak üzere burçları etkileyecek.
Evcil hayvan sahipleri dikkat: Son tarih 31 Aralık
Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, sahipli kedi ve köpeklerin sahipleri tarafından PETVET’e kaydını yaptırması için hatırlatmada bulundu.
Kedi ve köpek satışında yeni dönem
Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında kedi ve köpeklerin mağazalarda sergilenmesi ve satışı yasaklandı.
Sıcaklar bastırdı, satışları arttı
ÖZEL HABER| Şanlıurfa’da kavurucu sıcaklar kendini hissettirmeye başladı. Sıcak havalarda ortaya çıkan yılanlarla özellikle kırsal kesimlerde yaşayan köylülerin başı dertte. Bu durum vatandaşların bilhassa hayvanlarını yılanlardan korumak amacıyla yılan kapanlarına talebini artırdı.