Arama
Arama Sonuçları
“Suruç koyunu”nun tescillenmesi için başvuru yapılacak
Şanlıurfa’da, kendine has özellikleri bulunan “Suruç koyunu”nun tescillenmesi için çalışmalar yapılıyor. Tescil için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili komitesine başvurulacak.
Bakan Kirişci’den mikroçip açıklaması
Evcil hayvanı olan kişileri ilgilendiren çip taktırma işlemi için son tarih yaklaşırken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 31 Aralık tarihinde son bulacak olan evcil hayvanlara çip takma zorunluluğunda sürenin uzatılabileceğini söyledi.
Evcil hayvanı olanlar dikkat: Çip için son tarih 31 Aralık
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2018’de aldığı kararla evcil kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesi için hayvan sahiplerine tanınan sürenin dolmasına sayılı günler kaldı. Hayvan sahipleri yıl sonuna kadar hayvanlarına çip taktırmazlar ise cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacak. Şanlıurfa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz, hayvan sahiplerine çağrıda bulunarak, “Bu çipin kesinlikle hayvana bir zararı yok. Hayvanlarına değer veriyorlarsa çip taktırıp, kimliklendirmelerini yapsınlar” dedi.
Kedi ve köpek sahiplerinin dikkatine: Son tarih 31 Aralık
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın evde bakılan kedi, köpek ve gelinciklere yönelik yürürlüğe koyduğu mikroçip uygulaması 31 Aralık itibariyle son buluyor. Yıl sonuna kadar çip taktırmayan hayvan sahiplerine ise idari para cezası uygulanacak.
Bu muhabbet kuşu sahibine bağlılığıyla görenleri şaşırtıyor
Şanlıurfa’da, bir vatandaşa ait muhabbet kuşunun sahibine bağlılığı görenleri hayrete düşürüyor.
Ay tutulması etkileyecek: Bu burçtakiler dikkat!
Yılın en önemli gökyüzü olaylarından biri olan Ay tutulması, 8 Kasım Salı günü gerçekleşecek. Asya'nın yanı sıra Avustralya Kuzey ve Güney Amerika'dan ve Kuzey ile Doğu Avrupa'nın bazı bölgelerinden izlenebilecek olan Ay tutulması, başta finansal konular olmak üzere burçları etkileyecek.
Evcil hayvan sahipleri dikkat: Son tarih 31 Aralık
Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, sahipli kedi ve köpeklerin sahipleri tarafından PETVET’e kaydını yaptırması için hatırlatmada bulundu.
Kedi ve köpek satışında yeni dönem
Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında kedi ve köpeklerin mağazalarda sergilenmesi ve satışı yasaklandı.
Sıcaklar bastırdı, satışları arttı
ÖZEL HABER| Şanlıurfa’da kavurucu sıcaklar kendini hissettirmeye başladı. Sıcak havalarda ortaya çıkan yılanlarla özellikle kırsal kesimlerde yaşayan köylülerin başı dertte. Bu durum vatandaşların bilhassa hayvanlarını yılanlardan korumak amacıyla yılan kapanlarına talebini artırdı.