Arama
Arama Sonuçları
​Resmi Gazetede yayımlanan uygulama tebliği ile hayvancılık destekleri artırıldı
Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılığa verdiği sürü yöneticisi desteği yüzde 150, buzağı desteği yüzde 133, anaç koyun-keçi desteği yüzde 100 oranlarında artırılırken; 2023 yılı için koç-teke alım desteği de 2 bin TL/baş olarak belirlendi. Damızlık Düve Yetiştirme Merkezleri ve hastalıktan ari işletmelerden hayvan alımlarında ise yüzde 50 düve alım hibe desteği uygulanacak.
Deprem bölgesindeki Şanlıurfa'da sigorta yapılandırma süresi uzatıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, deprem bölgesindeki illerde işveren ve çalışanların sigorta yapılandırma süresinin uzatıldığını duyurdu.
Eyyübiye Sera Kent büyüyecek
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, çok büyük tarım arazilerine ve işgücüne sahip olan Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Eyyübiye’de, alternatif tarımsal girişimlerin önünü açmak ve müteşebbislere öncülük etmek amacıyla kurdukları sera kenti büyütme kararı aldıkları müjdesini verdi.
Büyükşehir Meclisi’nde ‘şerh’ tartışması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısına, Cavsak Deresi’nin genişletilmesine ilişkin imar değişikliği teklifi damga vurdu. Teklife HDP grubunun şerh koyması üyeler arasında sözlü tartışmaya neden oldu. AK Parti Grup Başkan Vekili Sait Kaya, “Şanlıurfa halkı bu kararın altında HDP meclis üyelerinin şerh koyduğunu bilmeli” dedi.
Urfa'da 39 mahallede 24 saat su kesintisi!
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, DSİ tarafından yapılan dere ıslah çalışmaları kapsamında yapılacak su hattı deplase çalışmaları nedeniyle yarın 24 saat su kesintisi yaşanacağını duyurdu.
Özlenen fotoğraf! Urfa için Ankara'da toplandılar
Tarım ve Orman Bakanlığı'nda Şanlıurfa İli İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıda şehrin özlediği manzara oluştu. Milletvekillerinden Vali'ye, belediye başkanından tarım ve hayvancılık konusunda ilgili bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri İbrahim Yumaklı'nın başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda masaya kentin sorunları yatırıldı.
Vali Şıldak: Yerli tohum altın değerinde
Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Türkiye diri fay haritası güncellendi: Urfa’nın ilçesi risk altında
6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve Şanlıurfa dahil 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 50 bin 96 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 107 bin 204 kişi de yaralanmıştı. Depremin ardından MTA resmi sitesindeki diri fay haritası güncellenmişti. Yenilenmiş haritada Şanlıurfa’nın ilçesinin de bulunduğu 45 il ve 110 ilçe diri fay hattı üzerinde bulunuyor.
Eyyübiye'de ejder meyvesi üreticiliğinde ilk meyveler alındı
Eyyübiye Belediyesi sera kentte alternatif ürün olarak yetiştirilen ejder meyvesi ilk çiçeklerini açtı. Eyyübiye Sera Kent, tropikal meyve üreticiliğinde başarılı sonuçlar elde etmeye başladı.
Depremden ağır etkilenen illerdeki öğretmenlere mazerete bağlı tayin hakkı
Kahramanmaraş merkezli depremlerden ağır derecede etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görev yapan öğretmenlerden 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla üç yıllık çalışma süresini dolduranlar, iller arası mazerete bağlı yer değiştirme talebinde bulunabilecek.
Borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Ekim
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremler nedeniyle Şanlıurfa’nın yanı sıra Adana, Diyarbakır, Elazığ, Kilis, Osmaniye ve Gaziantep (İslahiye ve Nurdağı ilçeleri hariç) ile Sivas'ın Gürün ilçesinde mücbir sebep hali 31 Temmuz'da sona erdiği için borçların yeniden yapılandırma başvurularının 31 Ekim’e kadar yapılması gerekiyor. Peşin ödeme dahil birinci taksitin 30 Kasım’da, diğer taksitlerin ise takip eden aylarda ödenmesi gerekiyor.
Depremden etkilenen esnafın kredi borçları 6 ay erteleniyor
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine faizsiz 6 ay daha erteleme yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in açıkladığı erteleme kararı Urfa’daki esnafları kapsamıyor.
Mücbir sebep hali kapsamından çıkarılan Urfa'da vergi ödeme süresi uzatılmayacak
6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra, aralarında Şanlıurfa'nın da bulunduğu 11 il için Mücbir Sebep Hali ilan edildi. Buna göre, her 11 ilde vergi mükelleflerinin 6 Şubat ile 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri ertelenmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü düzenlenen kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, mücbir sebep düzenlemesinin artık sadece Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ile Gaziantep'in Islahiye ve Nurdağı ilçeleri için geçerli olacağını belirtti. Böylece Şanlıurfa, ilgili düzenleme kapsamında yer almayacak.
Başkan Kuş: Eyyübiye sera kent hedefine ulaşıyor
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, ilçe için önemli projelerden biri olan Eyyübiye Sera Kent’in kuruluşundan itibaren edindiği tecrübeler ve geliştirdiği tekniklerle hedeflerine ulaştığını söyledi.
Depremden etkilenen il ve ilçelerden bir kısmı öğretmenler için Üçüncü Hizmet Bölgesi kapsamına alındı
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren üç yıl süreyle Üçüncü Hizmet Bölgesi kapsamına alındı.
Deprem bölgesindeki öğretmenlerin atama sonuçları açıklandı
MEB, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde görev yapan öğretmenlerin tayin atama başvuru sonuçlarını açıkladı.
Şanlıurfa’ya LGS ek kontenjan verilmiyor
MEB, depremden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde her 30 kontenjana 2 olacak şekilde ek kontenjan verileceğini açıklamıştı. Daha sonra bu illerin arasına Osmaniye’nin de eklenmesi Şanlıurfa'daki öğrencileri umutlandırdı. Ancak Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, yıkılacak ve hasar gören bina verilerinden yola çıkılarak, illerin belirlendiğini Şanlıurfa verilerinin Osmaniye ilinin de gerisinde kaldığı için aynı kapsama alınmayacağını bildirdi.
Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvuru tarihleri açıklandı
MEB, Kahramanmaraş merkezli depremlerden ağır derecede etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvuru tarihlerini açıkladı. Açıklamaya göre, öğretmenler Şanlıurfa’nın da dahil olduğu 22 il kapsamında iller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.
Harran Üniversitesi kuraklığa karşı iki yeni buğday çeşidi geliştirdi
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi, önemli bir çalışmaya daha imza attı. İtalya, Tunus, Cezayir’den üniversitelerin de katıldığı PRIMA projesinde Şanlıurfa ve Adıyaman bölgesinde yetiştirilen Sümerli ve Alatay makarnalık buğday çeşitli umutlu bulundu.
Şanlıurfa'da GAPTEAM tarafından geliştirilen tohumlar tanıtıldı
Şanlıurfa’da GAPTEAM tarafından ıslah edilerek geliştirilen 9 çeşit makarnalık buğday, 6 çeşit ekmeklik buğday ve 5 çeşit arpa olmak üzere toplamda 20 çeşit tohumun tanıtımı yapıldı. GAPTEM Müdürü Çetiner, ”İnsanların gıdaya ulaşması ancak yerli ve milli tarıma verilen önemle mümkün olacaktır.” dedi.
HRÜ tarafından ülke hayvancılığına önemli katkı sunacak proje geliştirildi
HRÜ Ziraat Fakültesi tarafından geliştirilmeye başlanan ve çiftlik hayvanlarının genetik değerlendirmesini yapabilen BUGA yazılımı, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.
Tarımsal destek ödemleri bugün hesaplara yatıyor
Tarım ve Orman Bakanlığı, 38 milyon 293 bin TL tarımsal destekleme ödemesini bugün çiftçilerin hesabına aktarılmaya başlanılacağını duyurdu.
Urfa'da selden zarar gören yerlerin onarım çalışmaları başlatıldı
Adalet Bakanı Bozdağ, Şanlıurfa’da yaşanan sel nedeniyle hasar gören yerlerin onarılmasına yönelik düzenlenen projelerin temel atma törenine katıldı. Bakan Bozdağ, onarım çalışmaları için 48 milyon lira değerindeki projelerin başlatıldığını ifade etti.
Urfa’da selden zarar gören yerlerin onarım çalışmaları başlatıldı
Adalet Bakanı Bozdağ, Şanlıurfa’da yaşanan sel nedeniyle hasar gören yerlerin onarılmasına yönelik düzenlenen projelerin temel atma törenine katıldı. Bakan Bozdağ, onarım çalışmaları için 48 milyon lira değerindeki projelerin başlatıldığını ifade etti.
Eyyübiye Sera Kent’te büyüme öncesi hazırlık
Eyyübiye Sera Kent’te, yeni seraların kurulması öncesinde ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik yine ıslah edilmiş yerli tohumlardan domates, salatalık, kavun, karpuz, patlıcan ve biber gibi tarım ürünleri yetiştiriliyor.
MEB'den öğretmenlere özel EYT düzenlemesi
MEB, EYT düzenlemesi kapsamında emekli olmak üzere görevden ayrılıp tekrar aynı iş yerinde göreve başlayacak personele yönelik düzenleme yaptı.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin eleştirildiği televizyon kanalına para cezası
RTÜK, ‘18 Dakika’ programında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin küçük düşürüldüğünü belirterek TELE 1 televizyonuna para cezası verdi.
Deprem bölgesi için yeni karar
Evi ağır ve orta hasarlı depremzedelerin elektrik ve doğal gaz borçları silindi. Silinen fatura borçlarına yönelik dava ve icra takipleri de kaldırıldı.
HÜDA PAR bu hafta sel felaketini değerlendirdi
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Şanlıurfa'da etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketini değerlendirerek, felakete yol açan sorunlarla ilgili çözüm önerileri paylaştı.
Bakanlar sel felaketinin vurduğu Urfa’da
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa’da sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye yükseldiğini açıkladı. Soylu, üç noktada da arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.